PDA

View Full Version : Асистираната репродукција во Македонија


Страници : [1] 2

Arkana10
04-06-2008, 09:18 AM
Ми треба ваква тема и за еден хрватски форум што го модерирам
ајде жени кажувајте кој каде оди и кај кој лекар?
како сте задоволни со односот?
Кои се цените?
Како набавувате лекови?
*
нека биде ова тема само за оние во постапка.
Проблеми со зачнување е за сите се разбира

Arkana10
04-06-2008, 09:25 AM
Еве ме мене прво.
1. Систина, 3 години. Кломифенска терапија од 6 месеци, темпирани односи. Не признаваше докторот дека имам ендометриоза. Лош однос на сестрите кон пациентите. Под лош подразбирам, негативни муабети, трачење на сите парови што немаат деца, проблем со закажување, се на се, кој бил таму ќе знае што мислам.
2. Државна болница, само 2 прегледи кај различни доктори. Не им се веруваше мојата дијагноза, па заминав пред да почнам со лечењето.
Мојата дијагноза е ран климактериум, ановулаторни циклуси, висок ФСХ хормон и како шлаг на тортата - ендометриоза.
3. Ремедика, 2 години. Лапараскопија, долг протокол за ИВФ (два пати), ресорбиран фоликул. Однос на сестрите одличен. со докторот не се разбираме многу.

Arkana10
04-06-2008, 09:26 AM
Од страната на ЈЗУ Специјална болница за гинекологија и акушерство Чаир гледам дека имаат оддел за БПО, ама не пишува ништо конкретно линк (http://gynobs-cair.org.mk/meni.asp?shema=dejnosti&id=2&p=3)
*
Пишете вие што сте кај Таше во Битола

Arkana10
04-06-2008, 09:27 AM
Ремедика линк (http://www.remedika.com.mk/index_files/Page509.htm)
колку што знам цената за ИВФ е 110.000 денари + лековите од 300 до 3000 евра се движат

Arkana10
04-06-2008, 09:28 AM
Систина линк (http://www.mbogorodica.com.mk/default.aspx?cId=162&Lan=MK)
мислам дека цената е иста со Ремедика, кој знае нека ми потврди

Arkana10
04-06-2008, 09:29 AM
Со новиот закон се дозволени 3 бесплатни постапки ако жената има до 40 години.
За лековите како и до сега се враќаат 80% од парите ако исто жената има до 40 год.

molnja
04-06-2008, 10:24 AM
Ај појасни го ова до 3 бесплатни,затоа што Таше ништо не спомна за тоа?За инекциите знам дека 80 посто враќаат...

molnja
04-06-2008, 10:31 AM
Јас одев во Систина 2 години,неверојатно но вистинито-многу знаев за нив и не се однесуваа воопшто нормално,прво на госпоѓата и сметам на мобилниот,па утредента ја слушам ме оговара на сестрата дека сум досадна,стално каснат иако имаш закажано-се на се- катастрофа! А таму имав 2 инсеминации.Државна 1 година искрено од таму сум задоволна со оглед на тоа колку им се можностите,2 инсеминации и 1 ивф-немаше делба на јајце клетките(5 на број) и така сега догурав до Битола.Во постапка сум,обично ивф е 1150 евра,а ицси е 1450 евра.

Arkana10
04-06-2008, 10:35 AM
во новиот закон пишува
Корисници на правото за БПО
Член 9
Право на користење на постапка на БПО имаат полнолетни и деловно способни мажи и жени кои, покрај причините заради кои се спроведува БПО од член 3 од овој закон, се во брак или живеат во вонбрачна заедница и кои според возраста и општата здравствена состојба се способни за родителска грижа.
Бракот или вонбрачната заедница од став 1 на овој член мора да постојат во моментот на спроведување на постапката на БПО.
Право на користење на постапка на БПО имаат полнолетни и деловно способни жени кои не се во брак или не живеат во вонбрачна заедница, ако претходното лекување е неуспешно или лекувањето со други методи е безизгледно и кои според возраста и општата здравствена состојба се способни за родителска грижа.


и ова е од весник
не можев да го најдам во законот
знам дека го има ама нешто не ми се гледа пред очи

Ин витро без пари само три пати

Државата не го покрива целосно лекувањето на стерилитетот. Вештачко оплодување осигурениците без пари можат да направат само три пати. Вештачкото оплодување на Клиниката за гинекологија чини од 600 до 700 евра, без хормонската терапија за која се потребни околу 1.000 евра. Ин витрото, пак, во приватните клиники е поскапо и се движи од 1.500 до 2.500 евра. Голем број од лековите за хормонската терапија не се наоѓаат на позитивната листа, па жените мораат да ги купуваат приватно.
Доколку трите бесплатни обиди за оплодување се неуспешни, останатото лекување жените мора да си го плаќаат од свој џеб. А тоа не е ни малку ефтино, земајќи предвид дека за еден обид во Државната клиника се потреби околу 1.000 евра, а во приватните повеќе од 2.000 евра.

molnja
04-06-2008, 10:40 AM
Сакаш да кажеш дека само во Државна ќе биде бесплатно до 3 пати или и во приватните(што не верувам) ?
Јас во Државна не платив исто така...симболично нешто само...

Arkana10
04-06-2008, 10:42 AM
за во Државна и до сега беше скоро па бесплатно
за приватните ми рекоа дека ќе се наплаќа пола цена
т.е. го кажаа Лазаревски и Петановски на тв

molnja
04-06-2008, 10:52 AM
Како и да е,додека биде ехеее мене не ме фаќа секако.Само нека биде позитивно па не е важно тоа е...

узо
06-06-2008, 01:28 PM
крисула кас парталковски др боро кој морам да кажам си го поправи својот однос откога ,,некој ’’му скрши аркада и му го пукна носот

molnja
09-06-2008, 03:36 PM
Од вчера примам супрефакти,за сега тоа е најново па одиме понатаму :dada:

nale
09-06-2008, 04:47 PM
So sreka.Vleguvas vo postapka za IVf?

molnja
10-06-2008, 11:34 AM
Да,да се спремаме за ицси :dada:

nale
10-06-2008, 02:00 PM
So sreka

molnja
10-06-2008, 02:17 PM
Фала многу среќа да имаме сите,ќе биде

Arkana10
13-06-2008, 11:33 AM
Srekno Molnja
ISCi e edna od najsigurnite metodi za maska neplodnost
super

molnja
13-06-2008, 11:44 AM
Е финтата е што нема проблем маж ми никаков-има повеќе и од што треба хаххаах а сепак оди докторот на таа метода затоа што обичното ивф немаше успех. Веројатно сепак е посигурна метода...

Arkana10
16-06-2008, 02:11 PM
дефинитивно е посигурна

Minamina
17-06-2008, 10:20 PM
Јас сум 2 год во брак, првата година во брак не се замарав за бременоста и после кога помина првата година решив да одам во Систина и тогаш ми рекоа дека тоа е нормално и да почекам уште пола година и после да одам на испитувања, и јас ги послушав и поминаа уште 6 месеци и сеуште не бев бремена и почна да ме фака паника и пак отидов во систина ги испитав хормоните, проодност на каналите и направивме спермограм и спермокултура и се беше нормално.Само Пролактинот малку ми беше висок и ми дадоа Достинекс да пијам за тоа и ми дадоа Кломифен да пијам и Прегнил инекција и одма ми направија инсеминација и беше неуспешна.
Не ми се допагаше односот на сестрите во Систина бидејки ми закажуваа термин кога не ми одговара и не го менуваат терминот и докторот не даваше да му поставам прашање излегување одма.
И затоа решив да одам кај Таше во Битола.
Кога отидов таму ми направи тест за бактерии и инфекции и беше негативен и ми даде исто Кломифен и Прегнил 2 месеци и немаше бременост , па 1 месец паузирав,и Таше ми предложи уште три месеци да пијам Кломифен без пауза,јас не сакав па ми даде да пиам контрацептивни таблети, па 15 инекции Мерионал и 1 Прегнил и инсеминација и сето тоа немаше резултат не останав бремена иако имав 4 фоликули и одличен спермограм.Сега паузирам и пијам чај од Велес.
Тоа е мојата приказна.
А Таше како доктор понекогаш е добар и може да те ислуша и да ти одговата на прашања, а понекогаш не, зависи како е расположен. А сестрите се многу добри немам забелешка.

Arkana10
17-06-2008, 11:20 PM
За сестрите од Систина - такви кокошки нема никаде!!! Без никаков морал и етика.
*
Минамина јас мислам дека треба да направите и други тестови или прво пробајте ИВФ.

molnja
18-06-2008, 02:01 PM
Јас утре одам за да ми замат крв-2 ден од мензис-и да видам освен супрефакт со што да продолжам понатаму...Леле искрено имам трема не знам зошто?

srni4ka
18-06-2008, 02:57 PM
Ја поддржувам Аркана за ова што го кажа за сестрите од Систина...ужасни се стварно :ZaZalNe:
Минамина, сакав да те прашам ова - имаше ли намалување на пролактинот со користењето на достинекс? Исто и кај мене е зголемен PRL = 788 (а границата е до 637), моментално пијам достинекс, па ме интересира дали кај тебе имаше резултат?

Minamina
18-06-2008, 08:35 PM
Аркана кои се тие други испитувања јас незнам, докторот ништо не спомнува само инсеминација предложува за пари да зима.

Minamina
18-06-2008, 08:40 PM
Да Срничка со едно пакување ми се намали Пролактинот дури под граница, инаку претходно ми беше како твојот 787 мислам.
Во систина ми рекоа да го пијам се додека не останам бремена, а во битола прво ми го проверија пролактинот и тогаш го имав испиено пакувањето и ми беше под граница и рекоа дека нема потреба да го пијам, ама од тогаш поминаа 5 месеци па се мислам пак да го проверам, а докторот ништо не спомнува за тоа

srni4ka
18-06-2008, 11:25 PM
Фала ти Минамина на одговорот. Едно пакување претпоставувам се 8 таблети, а јас ги купувам две по две и денес ја пијам дури третата ... ми ги препишаа на 4 дена по половина таблета. А многу скапи овие достинексов...едно 450 ден??? Ама кога мора ќе си платиш...
А ти што викаш, ако докторот не ти спомнува за проверка на PRL кажи му ти каква ти била ситуацијата пред 5 месеци да си го има и тоа во предвид

Arkana10
19-06-2008, 11:56 AM
Јас утре одам за да ми замат крв-2 ден од мензис-и да видам освен супрефакт со што да продолжам понатаму...Леле искрено имам трема не знам зошто?

ќе ти проверуваат и хормони, така?

Arkana10
19-06-2008, 11:56 AM
Ја поддржувам Аркана за ова што го кажа за сестрите од Систина...ужасни се стварно :ZaZalNe:
Минамина, сакав да те прашам ова - имаше ли намалување на пролактинот со користењето на достинекс? Исто и кај мене е зголемен PRL = 788 (а границата е до 637), моментално пијам достинекс, па ме интересира дали кај тебе имаше резултат?

достинекс и мене ми помогна
го пиев пред постапка

Minamina
19-06-2008, 07:31 PM
Срничка јас го купив Достинексот од Лептокарија една аптека позади и беше 450 ден цело шишенце провери таму колку е сега

srni4ka
19-06-2008, 09:44 PM
не зезај Минамина...лелеее ќе се утепам. а јас ги купувам во Виола :plac::plac:и до сега за 4 таблети платив 1800 денари
морам да проверам...фала ти многу за советот

molnja
20-06-2008, 10:49 AM
Јас утре одам за да ми замат крв-2 ден од мензис-и да видам освен супрефакт со што да продолжам понатаму...Леле искрено имам трема не знам зошто?

ќе ти проверуваат и хормони, така?

Да,да проверија ок е и продолжувам со терапија,уф инекцииве беа маниогал или така нешто не ми текнува.4 во бут и супрефактот во стомак.По 5 на ден-за убаво нека е

Arkana10
20-06-2008, 11:31 AM
ќе биде во ред, ќе видиш Молња :zmigzmig:
*
Инаку достинексот мене ми го носеа од странство по 5 евра парче
ова со 450 денари ми е сомнително
450 може да е една таблета, не цело пакетче
а може зависи и од грамажата

molnja
20-06-2008, 11:36 AM
Мерионал ми текна :woopsi:
А кај ги има достинексот по 5 евра? Снаа ми ги пие.Јас си пијам бромергон-25 денари кутија

Arkana10
20-06-2008, 12:11 PM
од англија

Arkana10
20-06-2008, 12:12 PM
од англија

и еднаш од Австрија

nale
20-06-2008, 12:17 PM
Super Mojnja sto e se ok .Koga ke bide aspiracijata?

molnja
20-06-2008, 12:33 PM
Па има време...негде околу 1ви мислам...ќе видиме како ќе оди,дај боже само да се оплодат клетките и да имам трансфер-минатиот пат не се оплоди ниедна.Се држам добро ама како иде времето ме фаќа трема малце.Always look on the bright side of life :dada:

molnja
20-06-2008, 12:43 PM
Се плашам и со хормониве,не е малце 60 инекции,па си викам може да се оди и без терапија,ивф природно....Последиците никој не ги кажува :ZaZalNe:

Arkana10
20-06-2008, 12:47 PM
не мисли на последиците
после постапка на средување на организмот кој ќе го направи бременоста и добрата исхрана :zmigzmig:

molnja
20-06-2008, 01:46 PM
Фала многу на поддршката :dada:

Minamina
20-06-2008, 09:38 PM
Срничка не те зафркавам толку ги купив во ноември месец, беа грчки Достинекс или по грешка аптекарката да се збунила и наместо 1 пакување да ми наплатила 1 таблета.

Молња ти посакувам многу срека во постапката, и каде ке ја правиш ако не е тајна

molnja
21-06-2008, 11:39 AM
Фала ти многу минамина,во битола кај таше одам.До сега многу добар впечаток ми остави па ќе видиме.
Се надевам на успех :dada:Ми вика 2 или 3 сакаш?Јас му реков колку да се фатат сите ќе ги родам,на ваква мака барем да вроди со плод :ha..haha..mm:

Minamina
25-06-2008, 08:24 PM
Молња и јас одам таму во Битола, но сега паузирам летото.
Срничка провери ли во Лептокарија колку се Достинекс

molnja
26-06-2008, 12:03 PM
Минамина како си задоволна од односот таму?Јас многу

srni4ka
26-06-2008, 12:57 PM
Срничка провери ли во Лептокарија колку се Достинекс


Уште не сум била Минамина :-[ имам уште една таблета (значи уште за 8 дена)
А овие денови морам да отидам да проверам

Minamina
26-06-2008, 01:15 PM
Молња мислам дека малку се занесува докторот, еднаш е добар и се ти објаснува, а другиот пат несака ништо да објасни кога нешто ке го прашаш и еднаш ми се развика зошто сум имала две презимиња( го задржав моето и го додадов на маж ми) и дека жената не треба да биде рамноправна со мажот, што има да му смета тоа е мое лично право како ке се презивам

molnja
26-06-2008, 01:41 PM
Хахахах ме изнасмеа...Што викаш така а?Добро си има он свои моменти...

molnja
27-06-2008, 01:57 PM
еве да ви кажам дека стигнав до прегнил-утре го примам,а во понеделник ме чека аспирација.
Држете ми среќа :}} :}} :}}

Arkana10
27-06-2008, 03:36 PM
супер Молња!
Ќе навиваме за супер фоликули, одлични јајце клетки и супер оплодени за потоа да се вратат назад кај мама како совршени ембриончиња/бебиња :buterfly:

molnja
27-06-2008, 03:46 PM
фала на поддршката-ќе ми треба :dada:

emy
27-06-2008, 03:47 PM
vo re medika da odite kaj dr-petanovski toj e odlicen covek i dobar za lecenje na sterilitet,mnogu dobri raboti sum cula za nego kako covek i profesionalec.

emy
27-06-2008, 03:48 PM
so sreka molnja!!

Arkana10
27-06-2008, 03:52 PM
Еми те молам само без термини како стерилитет или вештачко оплодување
стерилитет=стерилност, а јас не сум стерилна
само неплодна

molnja
27-06-2008, 04:05 PM
нова е-ќе научи

emy
27-06-2008, 04:09 PM
se izvinuvam ako ve navrediv ama koj sakas zbor upotrebi go site kazuvaat edno isto.eve uste ednas izvini!!

srni4ka
27-06-2008, 04:35 PM
Молња ти држам среќа за понеделник :dada:

Мина, денес бев во Лептокарија за достинексот...влегов во аптека Галафарм (мислам дека за таа зборуваше, зошто позади нема друга), таму е 390 денари една таблета - нема шанси да е цената за едно пакување, ако тогаш аптекарката не се збунила нешто...
но, во секој случај изгледа пак таму е најефтино -во виола е една таблета 440, а во еурофарм - 490. значи, ако треба да испијам 8 таблети, тогаш заштедувам 400 или 800 денари, што и не се малку

Minamina
27-06-2008, 06:32 PM
Срни4ка нема зошто да лажам, јас и ја дадов рецептата на аптекарката и немав поим какви се тие апчиња и колку чинат, после прочитав на интернет какви се и дека се скапи.
Значи сигурно се збунила

nale
27-06-2008, 10:55 PM
vo re medika da odite kaj dr-petanovski toj e odlicen covek i dobar za lecenje na sterilitet,mnogu dobri raboti sum cula za nego kako covek i profesionalec.

Ami koj kako si pominal kaj nego.Jas licno voopsto ne sum zadovolna od negoviot odnos.Mozebi e dobar kako dr. toa ne go poreknuvam ama pred se treba da ima odnos kako covek so covek

Arkana10
28-06-2008, 08:49 AM
друго е кога за лекар ќе слушнеме од трето лице, друго е нашето лично искуство
како што вика Нале мене може ништо не ми помогнал, ама на друга да
затоа препораките за лекарите се неблагодарни
јас бев кај најдобриот условно лекар за МПО во Македонија и си заминав.
*
Еми терминот мора да се нарекува како што е
исто е како јас да те викам Мими, а ти се викаш Еми, ама сите те викаат Мими
ќе ми речеш те молам Аркана не ме викај Мими? Ќе ми речеш. И јас ќе го почитувам твоето мислење.
*
Секаде во светот се вика или асистирана репродукција или инвитро или МПО или БПО како што е кај нас.
ако некој зборува погрешно треба да се исправи.
*
е сега стави се во моја кожа и сфати зошто ти велам така
нема ништо вештачко ни во моите јајце клетки ни во сперматозоидите на маж ми
а најмалку нема ништо вештачко во нашата љубов за дете

molnja
28-06-2008, 10:40 AM
убаво кажано навистина.... :dada: :dada: :dada:
да додадам-еднаш ти кажа-сите сме ние мајки,само сме далеку од своите деца-е ова ќе го памтам за цел живот аркана

Minamina
28-06-2008, 04:34 PM
Молња од се срце ти посакуваам многу срека и во понеделник да ни кажеш убава вест обавезно

emy
28-06-2008, 06:21 PM
arkana i molnja se izvinuvam me svativte pogresno!nekakav nikogo da navredam a ne posebno vas.ve citav i sakav da pomognam ama od mene tolku jas na ovaa tema nema poveke da pisuvam.jas sum majka i jas pominav nesto slicno na vaseto ama imam prekrasno since.vi posakuvam da vi pomogne gospod i vie da go osetite toa majcinsko cuvstvo.so sreka!

Arkana10
29-06-2008, 09:43 AM
Еми ќе ми биде криво ако не напуштиш
*
Молња јавувај како ќе биде
се надевам ќе не повлечеш кон добро нас што чекаме

Minamina
01-07-2008, 01:24 PM
Молња како си ? Има ли убава вест јас сум нестрплива ?
Ајде придружи се на Јок4е па после и ние да се придружиме сите

Minamina
03-07-2008, 01:27 PM
Дали некој знае каде се пријавува за инвитро што владата ке го финансира и што треба да испунуваш
ако некој знае да ми објасне

nale
03-07-2008, 04:10 PM
So se slucuva so Molnja?Ja nema denovive na forumov.Molnja javuj do kade si so postapkata.Drzam palci da uspees ovoj pat

Arkana10
04-07-2008, 11:24 PM
Дали некој знае каде се пријавува за инвитро што владата ке го финансира и што треба да испунуваш
ако некој знае да ми објасне

treba na klinika, Drzavna bolnica Skopje
upat od maticen ginekolog

Minamina
05-07-2008, 02:20 PM
Фала Аркана

molnja
06-07-2008, 02:17 PM
Еве ме и мене!Во понеделникот имав пункција,а во четврток ми вратија 4 оплодени клетки.Ги гледав на екран-не можам да ви опишам како се чувствував кога гледав како ги враќаат и после тоа како изгледаат во матката!Имам и слика од нив-а бе убаво кажав-тоа се моите бебиња :plac::plac:Од радост се изнаплакав!Е сега здравје Боже,ќе чекам и ќе видиме.Не одам на работа деновиве,одмарам повеќе,пазам на исхрана-почесто по малку,средна температура да биде ни топло ни ладно,многу пијам вода,позитивна сум и така.Ќе ви пишам пак како се осеќам.До тогаш поздрав и дај Боже сите да успееме-доста бевме разделени од нашите деца нели?
:buterfly: :buterfly: :buterfly:

molnja
06-07-2008, 02:20 PM
Уште нешто-Аркана,сакав да замрзнам јајце клетки,ама пошто беа 4,петтата почнала покасно да се дели,ми рекоа дека нема доволен број за замзнување и ми ги вратија сите.Се надевам нема да има потреба од тоа :dada:

nale
06-07-2008, 04:03 PM
Super Molnja, sega samo odmaraj, bidi pozitivna i se ke bide ok...javuj kako se osekas

Minamina
06-07-2008, 04:45 PM
Срекно Молња, ти посакувам се да биде во ред.
Само не разбирам што значи -ми вратија 4 оплодени клетки-
колку бебиња ке имаш 4 ли?

nale
06-07-2008, 04:53 PM
Aj jas da ti odgovoram posto ne e tuka Molnja :zmigzmig:
Ne znaci deka ako i vratile 4 deka ke ima cetiri bebinja , se zavisi kolku ke se vgnezdat.Na edna moja prijatelka i vratija 5 oplodeni j.k se vgnezdija 3 a posle toa ednoto samo iscezna, so se sluci neznam( ne sum dovolno upatena vo toa).Sega nosi bliznaci vo 7 mi mesec e

srni4ka
06-07-2008, 11:02 PM
одлично молња...само ти продолжи така, остани позитивна и уживај
ние ќе мислиме на тебе и ќе држиме среќа

Marbo
07-07-2008, 12:18 AM
Еве и од мене поддршка Molnja
ти држам и јас среќа во твојата желба ::he::

veki
07-07-2008, 12:26 AM
Srekno Molnja! :buterfly: :buterfly: :buterfly:

Arkana10
08-07-2008, 01:07 AM
супер Молња!!!
Нека биде се во ред со бебенцата,,,
збрувај им
кажи им нека останат кај мама таму е најдобро...

molnja
09-07-2008, 08:19 PM
Сакам само да ви се заблагодарам на сите за поддршката и убавите желби.Навистина пријателите се нешто што не одржува во живот.Од се срце фала ви девојки.Ги бројам деновите и никако не ми поминуваат,ко да застанало времето.Стварно досадно е да чекаш бррррррр.... :zbuuuneto:
Им зборам на бебињата да останат кај што се,ама ќе видиме дали ќе ме послушаат...

Minamina
09-07-2008, 09:18 PM
Молња мисли само ПОЗИТИВНО и ке биде

Astra
09-07-2008, 11:26 PM
со тебе сме

molnja
14-07-2008, 11:24 AM
Девојки добар ден-убав ден-имам радосна вест:за прв пат во мојот живот видов две црти на тестот!!!!!
:}} :}} :}}
Не можам да ви го објаснам чувството...И плачев и се смеев и срцечукање добив,само сепак стојам резервирана и се трудам да бидам смирена,додека не биде се во ред,прво крв да видам,па на ехо здравје,ништо не зборам.Само да даде Господ се да биде во ред и да се одржи бременоста.Многу ве сакам и знам дека сте со мене.Фала ви на сите
:buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly:

srni4ka
14-07-2008, 12:28 PM
СУПЕЕЕЕЕЕЕЕЕР
Прекрасно Молња!!! Ми го разубави денов со оваа вест!!! :}}
Можам само да претпоставам како си се чувствувала...Се ќе биде во ред, не се секирај за ништо
Честитки од мене

Astra
14-07-2008, 01:55 PM
Каква вест!!!
Девојко ми иде да те избацам иако не те знам..и да изрипам до плафон ::jump:
леле супер. Можам да замислам како ти е..лллелеле..уф незнам што да кажам. Ете и јас се возбудив.
Молња, искрени честитки и сега храбро напред....чекаме да ни јавиш за резултат од крв и ехо, кога ќе бидат.

Minamina
14-07-2008, 02:11 PM
Честито Молња и се најубаво :}}

Absolute
14-07-2008, 02:13 PM
Е,ова е веќе „нешто важно од денеска’’
Честитки Молња и само добри мисли...

molnja
14-07-2008, 02:39 PM
фала на честитките,и мене ми иде сите да ве изгушам и да ве избацам :woopsi:
ќе ви кажам за се што ќе се случува...бевте дел од мојата мака а сега сте дел од мојата радост :dada:

nale
14-07-2008, 03:34 PM
Cestitam Molnja ...e bas me izraduva.Ti posakuvam lesna bremenost.
Vcera edna moja prijatelka me izraduva so II crticki denes Molnja...epa aj neka prodolzi vaka, site naskoro da vidime pozitiven test....uste ednas cestitaaaaaaaam

veki
14-07-2008, 10:24 PM
Za prv pat posle tolku vreme edna radosna vest.Cestitki Molnja,od radost mi ide da zaplacam,iskreno i od srce se najubavo :}}

Minamina
15-07-2008, 06:38 PM
Молња како си и како се чуствуваш? Беше ли кај докторот?

molnja
15-07-2008, 07:11 PM
Најново е тоа што правев бета хцг тест на крвта-позитивен е.Му јавив на докторот и ми рече дека се радува и да одам кај него за една недела на ехо.Едвај чекам лелеее...денес ми се стресоа колената кога ми рекоа дека е позитивно.Сега за сега е многу рано-но одма ми се отвори апетит :dada:

nale
15-07-2008, 07:17 PM
Super molnja...kolkava e beta hcg?

Astra
16-07-2008, 09:34 AM
и ние те чекаме да пишеш. со нетрпение. :ha..haha..mm:

Arkana10
16-07-2008, 09:50 AM
Molnja ти заслужуваш цел нов топик за ваква вест!
Одам да го средам тоа, па да ти честитам на раат :ha..haha..mm:

molnja
16-07-2008, 10:48 AM
Фала ви многууууууу леле лееелее леел искрено да ви кажам-како да не ми се случува мене ова,како за друга да зборам.На докторот му викам ако вие зборувајте докторе ама јас не верувам-а он се смее со мене.Му викам имам знаци како да ќе добијам,исто ме боли стомакот,јајниците,градите се-а он ми вика знаеш кога ќе добиеш?-кога ќе добие баба ми хахахах многу е заебан
Инаку бета хцг ми е 404.8 па вика дека е можно и две да се голупчиња на мама.ЕЕЕЕјјјјјј прв пат ова го изговарам,зар е можно јас да бидам мајка??????
Аркана можеш и да го префрлиш ова во новата тема ако сакаш..оставам на тебе :dada:

Astra
16-07-2008, 10:54 AM
рече две??? :( леле.ок незборам ништо додека не се види убаво се..лелелел :-X

nale
16-07-2008, 02:26 PM
Bas bi bilo super da se dve Molnja , a po beta hcg i mene taka mi izgleda...bas se raduvam za tebe iako ne te pzonavam :dada:

Arkana10
15-08-2008, 08:47 PM
да ја подигнам темава малку
значи на вести кажаа за бесплатните, т.е. постапките од 6.000 ден. на терет на државата и во приватните клиники
предност ќе имаат парови со слаб материјален стату
вкупно 375 што мислам дека е малку
ама добро
дали добро слушнав дека нема старосна граница?

molnja
16-08-2008, 12:19 PM
јас не сум во тек со настаните,ама дефинитивно го поддржувам тоа,конечно им текна како треба :KeVidissssTi:

srni4ka
16-08-2008, 12:50 PM
како што прочитав во некој весник, старосна граница нема - што значи дека важи за сите жени, а не само тие помлади од 40 години,
- секој пар има право на 3 бесплатни ИВФ
- сега за сега договор со Фондот имаат потпишано само Систина и Ремедика...

добро е, конечно се помрднуваме од мртва точка и нешто се движи напред

Arkana10
17-08-2008, 12:18 PM
ама тоа е за оваа година
за следната ќе размислеле оти на приватниците не им одговарало.

nale
17-08-2008, 07:26 PM
А ова е до крај на 2008 или за 2009?

Minamina
19-08-2008, 07:04 PM
Јас како што прочитав во весникот беше за жени до 40 год и ке се прават инвитра од овој Септември оваа година, 6000 денари и плави картони

zmej
20-08-2008, 10:00 AM
Мислам дека овој пат старосната граница не е лимитирана на 40 год.

Arkana10
22-08-2008, 10:04 PM
не е лимитирана старосната граница
а е до крај на 2008

petra
26-08-2008, 01:34 PM
Zenski imam edna informacija...kumata pravese invitro vo Sistina i vmetnaa tti embrioni ama nisto...Povtorno se rastrcaa za vtoro invitro i razgovaraa so doktor od Slovenija i se pojavija mnogu dilemi...Vo sistina ne ja prasale koja krvna grupa se a bilo mnogu za oploduvanjeto...ona e 0 negativ a on 0 pozitiv....i bidejki ona e negativ trebalo da prima inekcija...vo vrska so toa...druga rabota...nikako ne smeelo da se vmetnat poveke embrioni bidejki tie se jadele megu sebe za koe poprvo da stigne...smeelo samo eden bidejki veke ima otvoren pat...vnimavajte na ovie raboti...

Arkana10
27-08-2008, 09:38 PM
za zal nasite lekari patat od pregolema sueta i premalku znaenje
ne sakam da generaliziram ama im fali iskustvo

Minamina
29-08-2008, 08:10 PM
РХ фактор ако е негативен кај жената треба да прима инекции откако ке го роди првото дете,бидејки влиаје за второто дете,бидејки мајката е со негативен фактор а детето со позитивен и тогаш настанува компликации и се прима инекции.
Тоа го знам бидејки мојата мајка е негативен фактор а јас позитивен и откако ме родила примала инекција, само незнам дали влиаје ако таткото е со негативен фактор

Arkana10
06-09-2008, 07:13 PM
Мина да не ти е згрешен одговорот за друга тема?

Minamina
16-09-2008, 09:08 PM
Можеби, некаде читав за тоа и сега имав време да пишам и мислам дека овде беше ако не префрли го коментарот каде треба

Arkana10
17-09-2008, 09:54 AM
За оние кои знаат за проф. Влаисављевиќ од МАрибор да ви кажам дека доаѓа еднаш неделна во клиника во Белград
па кој може нека се проба и таму
јас неколку пати му пишав меил и секогаш добив одговор

Arkana10
25-09-2008, 11:16 AM
на оваа тема мислам Веки

veki
25-09-2008, 04:17 PM
Arkana site podatoci gi ima na stranata:www.plodnost.com.mk* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Arkana10
25-09-2008, 06:18 PM
ок, Веки мислев вие конкретно што собравте

Arkana10
25-09-2008, 06:20 PM
И З В Е С Т У В А Њ Е

Врз основа на договорот со Фондот за Здравствено Осигуривање на Р.Македонија за пружање и плаќање на здравствени услуги за биомедицински потпомогнато оплодување на осигурените лица, пациентите кои се заинтересирани за добивање на овие услуги треба да ги достават следниве документи во ПЗУ“Плодност“ – Битола (супспецијалистичка гинеколошка установа):

1. Потврда за платен придонес за здравствено осигурување (плав картон)
2. Фотокопија од венчаница или изјава за вонбрачна заедница
3. Стручно мислење од здравствена установа: историја и документи од поранешни испитувања:
1. Спермограм и спермокултура
2. Ренгенски снимки од HSG (хистеросалпингографија)
3. Резултати од извршена анализа на хормонален статус: FSH; LH; PRL; E2 TSH – 3-ти ден од циклус; (не постари од шест месеци)
4. ПАП скрининг (не постар од една година доклку бил уреден)
5. Микробиолошки брисеви од вагина и цервикс вклучувајќи и chlamidia trichomatis (не постари од шест месеци)
6. Маркери за Hepatit B и C, HIV за двајцата брачни партнери (не постари од шест месеци)
7. Крвна слика, гликемија, SE (не постари од шест месеци)
8. Друга медицинска документација во зависност од здравствениот статус на брачниот пар (извршени дијагностички или оперативни интервенции во врска со стерилитет; извршени инсеминации; извршени ин витро фертилизации; останати заболувања; терапија и мислење од специјалисти; останато)

Напомена: сите документи (фотокопии) да се испратат на нашата адреса во плик и пациентите да напишат нивна точна адреса на живеење:

ПЗУ “Плодност“

Ул “Борис Кидрич“ бр. 30

7000 Битола

Р.Македонија

p.s. предност ќе имаат пациентки кои што претходно правеле ин витро во било кој IVF центар (за тоа да достават целокупна документација од третманот и постапката)

od plodnost.com.mk
Некомплетирани документи и потребните испитувања за постапката нема да се разгледуваат

Arkana10
25-09-2008, 06:20 PM
значи јас немам ХСГ и сега што?

nale
25-09-2008, 09:26 PM
Значи не важи тоа дека мораш да имаш направено барем 3 инсеминации и лапараскопија....е сега дури се замислив...да се пријавам за ИВФ или да почекам уште некое време?

Arkana10
26-09-2008, 10:34 AM
мене сето ова ме збунува а не сум тип што лесно се буни

Minamina
26-09-2008, 08:03 PM
Нале ај те молам објасни каде правеше лапароскопија, што со тоа ти открија, дали болеше и дали со сето тоа ти го решија проблемот, бидејки и на мене ми рекоа да правам.
Јас мислам да се пријавиш, бидејки инсеминацијата не дава резултати.
И јас имам правено 3 инсеминации и планирам да одам на инвитро ако од нова година не забременам.

Аркана што те буни тебе ?

nale
26-09-2008, 09:04 PM
Мина јас немам правено лапараскопија

Minamina
26-09-2008, 10:24 PM
Добро Нале така те разбрав, отвори нова тема Лапароскопија

veki
27-09-2008, 04:18 PM
Arkana sto e toa sto te buni?Za HZG treba da napravis za da znaes kakva e sostojbata so jajnicite.

nale
27-09-2008, 10:32 PM
Мене најискрено ме буни 2 та точка.Бидејќи јас не сум во брак ме интересира каква е таа изјава за вонбрачна заедница ???

Arkana10
30-09-2008, 09:29 AM
Нале побарав мислење на Право подофрумот за истото. Добив одговор на друг форум. Треба да заверите изјава кај нотар дека живеете во вонбрачна заедница.
*
ХСГ немам затоа што имам лапораскопија и тоа за ендометриозата.
Јајоводите тогаш ми ги проверија
не им е добро напишано таму.
одат по една шема и забораваат дека има луѓе без ХСГ
ХСГ не е така сигурен метод, само не им кажале на овие кај нас.

nale
30-09-2008, 05:40 PM
Фала Аркана за информацијата
Вчера разговарав со мојот матичен гин. и ми кажа дека во Ремедика не бараат ХСГ.
Мене не ми е јасно што ќе им е ХСг за ВТО ??? или пак само нешто измислуваат за да направат селекција

dan
30-09-2008, 06:17 PM
Дали некој има информации или искуство за ИВФ на природен циклус во Македонија?
Дали и каде се прави и колкава е успешноста?

ХСГ-то дава некои информации и за внатрешноста на матката, а не само на јајоводите, па веројатно и затоа го бараат. Се разбира ако некој правел лапароскопија, која е далеку попрецизна метода нема потреба од ХСГ.
Нале дали во Ремедика не бараат ниту ХСГ ниту лапароскопија или во случај да има лапароскопија не бараат ХСГ? Ама гледам да го избргнам тоа ХСГ... :naokolu:

nale
30-09-2008, 09:19 PM
Дан мене ми рече гин. дека во Ремедика не бараат ни ХСг ни лапараскопија, а во сите други клиники дека бараат барем ХСГ.Е сега колку е вистина незнам треба да се праша.

Arkana10
30-09-2008, 09:33 PM
Добро е ако не бараат во Ремедика
Ние дефинитивно ќе одиме на постапка во Белград со докторот од Марибор.
така се договоривме. за исти пари, подобра стручност. Сега само ќе чекаме на ред.
Во меѓувреме ќе пробуваме други начини.
*
Дан мислам дека нема некои официјални информации за природен ИВФ
се прави постојано. Ќе те следат фоликулометриски, може да добиеш само овитрел или прегнил и за 36 часа или инсеминација или аспирација. Можеш секој месец да правиш такви.

dan
30-09-2008, 09:55 PM
Фала Аркана.

Arkana10
30-09-2008, 10:05 PM
se resi za toa?

dan
30-09-2008, 10:30 PM
Се уште ги испитувам опциите, ама мислам дека би пробала еднаш на тој начин, инсеминациите секако би ги прескокнала.

nale
01-10-2008, 01:06 AM
А знаете колку кошта кај нас ВТО од природен циклус? Имам некоја информација (не баш сигурна ) дека во Белград кошта 300 или 400 евра, мада некако не ми е за верба :hmmm?!:

Arkana10
01-10-2008, 09:08 AM
А знаете колку кошта кај нас ВТО од природен циклус? Имам некоја информација (не баш сигурна ) дека во Белград кошта 300 или 400 евра, мада некако не ми е за верба :hmmm?!:


во Систина беше 25000 денари, колку е тоа евра?

dan
01-10-2008, 01:55 PM
И јас имам информација дека во Македонија кошта 400 евра, ама дека не сакаат да го прават секаде затоа што е поефтино.

dan
01-10-2008, 02:19 PM
Решив да се пријавам во Ремедика за ИВФ, па нека ме води Господ.
Таму не бараат ХСГ, а јас го немам и ако ептен не мора не ни сакам да го правам.

nale
01-10-2008, 02:20 PM
Па околу 400 е Аркана :zmigzmig:
Па искрено да ви кажам немам слушнато кај нас некој да одел на ВТо од природен циклус...морееее шо манги се докториве само парите да ни ги зимаат.Имам пријателка се породи пред 40 дена , остана бремена со ВТо.Кај неа баш можеше ВТО од природен циклус. Имаше редовни овулации, хормоните и беа сите до еден ок .Единствен проблем беа јајоводите, и беа скроз запушени, ни со лапараскопија не успеаја да ги средат

nale
01-10-2008, 02:22 PM
Со среќа Дан...како што е Господ никој не е :dada:
Штом си решила да одиш со ВТО и не ти ни треба ХСГ

veki
01-10-2008, 11:37 PM
Ajde Dan srekno i tebe i da dade Gospod da vlezime vo ozborot :zmigzmig:

dan
01-10-2008, 11:57 PM
Фала ви многу за благословите, да, да даде Господ да стасаат што побрзо бебушите кај сите нас. :buterfly:
Инаку мене ми рекоа да оставам податоци па они ќе ме викнеле. Можеби сето тоа ќе забави, ама ќе биде во Божјото време. Мене ова ми дојде малку како гром од ведро небо, затоа што се до денес се двоумев што да правам.
Веки ти ги собра ли документите?

Arkana10
02-10-2008, 09:52 AM
Среќно Дан, јавувај ни за постапката како оди.

veki
02-10-2008, 10:08 AM
pa Dan pap test napraviv,krvna slika i sedimentacija,test za klamidija.spermogram,uste spermokultura i hepatit B i C i HIV i vo ponedelnik gi prakam pa kako so Gospod na pomos.

dan
02-10-2008, 02:34 PM
Фала Аркана. Обавезно ќе јавувам. Само нека тргне :}}

Веки супер, со среќа нека ти е.

veki
02-10-2008, 10:48 PM
I tebe isto Dan,pa aj da vidime kolku ke imame sreka :zmigzmig:

nale
02-10-2008, 11:15 PM
Ајде женски со Господ напред, па да се порадуваме малку на позитивна бета :buterfly:

Minamina
03-10-2008, 12:43 AM
Од се срце ви посакувам да успеете :buterfly:

petra
03-10-2008, 09:45 AM
So sreka..........mnogu, mnogu sreka :ha..haha..mm:

petra
03-10-2008, 09:52 AM
Da spodelam nesto ubavo so vas.....denes moi bliski prijateli zaminuvaat za Slovenija....tamu ke pravat invitro....i iskreno mnogu sum srekna za niv.......Da dade Gospod da se vratat so bebce vo stomaceto :p

Arkana10
03-10-2008, 10:11 AM
супер Петра! Во МАрибор или љубљана

petra
03-10-2008, 10:22 AM
Vo Maribor kaj onoj doktor sto doaga kaj nas......toj e makedonec ama tamu zavrsil i ostanal da raboti....od nego moze mnogu da se nauci.....a sto e najvazno im vlea pozitivna misla vo glava...a za razlika od nego kaj nas ke te razocaraat i ako ne ti e nisto..... :KeVidissssTi:

Arkana10
03-10-2008, 10:29 AM
не го знам кој е тој
јас ќе одам кај проф.Влаисављевиќ, ама тој доаѓа во Јевремова клиника во Белград

dan
03-10-2008, 04:01 PM
I tebe isto Dan,pa aj da vidime kolku ke imame sreka :zmigzmig:


Веки се молам за сите нас Господ да ни го даде Неговиот благослов и ако е така успехот е 100%, за разлика од 30% или нешто слично според успешноста на клиниката. Верувам ќе биде, ќе бидеме храбри и ќе дојдеме до целта. Нашиве деца ќе имаат поприлично исчеличени мајки, а тоа е добро. Стварно многу се радувам и цврсто сум уверена дека доаѓаат.

Minamina
03-10-2008, 11:33 PM
Така е Дан Господ нека дава на сите благослов.

Петра нека се вратат твоите пријатели со бебчиња.
и кажи како се вика докторот ако знаеш

Аркана ти посакувам многу успех и срека. И кога ке одиш овој месец или друг

petra
04-10-2008, 09:14 AM
Za doktorot da se rasprasam i ke ti kazam....i so sreka na site sto posakuvaat i sto se borat da stanat roditeli..... :D

Arkana10
04-10-2008, 11:14 AM
за одење во Бг, треба да се јавиш за консултации, ние на 1.11 имаме закажано, а потоа докторот одлучува, најрано за 3 месеци после консултациите, а најдоцна за 6.

Minamina
04-10-2008, 06:53 PM
Ти посакувам најбрзо што можеш да останеш бремена Аркана

veki
04-10-2008, 10:44 PM
Srekno Arkana :zmigzmig:

zmej
04-10-2008, 11:22 PM
Среќно, Аркана! Се надевам овој пат ќе не израдуваш и ти со 2 цртички.

petra
05-10-2008, 10:09 AM
So sreka i od mene pa naskoro da ne izraduvas so ubavi raboti
:dada:

Anja
05-10-2008, 02:12 PM
Draga Arkana!
Ti posakuvam se da se odviva vo najdobar red i koga ke se vratis od patuvanjeto da ni soopstis ubava vest.

Arkana10
05-10-2008, 08:02 PM
фала женски
ама има уште време за мене...
освен ако не не изненади некое природно чудо :zmigzmig:

dan
06-10-2008, 10:55 AM
Ах, дај Боже, Аркана. Се е можно. :buterfly:

Arkana10
21-10-2008, 11:00 AM
Дали сите клиники ги почитуваат своите правила за селекција за бесплатни постапки?
Оти гледам дека секаде е различно.
и дали може да конкурирате во повеќе?

Arkana10
28-10-2008, 11:04 AM
Еве Роза може и овде да пишуваш

dan
28-10-2008, 03:48 PM
Роза добредојде
Може ли да пишеш како оди постапката на ИВФ од спонтан циклус во Систина и колку те кошта?

roza
29-10-2008, 10:12 AM
Fala Dan i da ti odgovoram na prasanjeto-vo Sistina sum od ovoj mesec,odev sekoj vtor den na merenje na folikul i nisto ne plativ za toa,edinstveno plativ 1600 den za 2 hormona za da vidat dali folikulot e kvaliteten za punkcija sto vo mojot slucaj izleze deka ne e i mi ja prekinaa postapkata i sega cekam nov ciklus.Inaku slusnav deka punkcijata e 10000 den a stop inekcijata ne znam kolku e bidejki ne stignav do tamu i bev premnogu razocarana toj den koga mi ja spomnaa za da prasam.Valjda ovoj mesec ako dade Gospod ke stignam bar do punkcija oti nekako mi e krivo sto ne mozam nitu do tamu da stignam.
Inaku se slozuvam za sestrite otkako e ivf-to za 6000 den se e izmeneto tamu bidejki sum bila vo Sistina pred edna godina i bea sosema podrugi.
Pa sto se zamisluvaat deka nie sedime doma,nemame rabota i obvrski pa zakazuvaat vo vreme koga ne ti odgovara na tebe.Ovoj mesec sekogas mi zakazuvale vo bos vreme i sreka sto imam poddrska od kolegite inaku sigurno bi letala od rabota.Pa samo ovoj mesec sekogas sum kasnela po tri saati koga sum imala pregled.Mi zakazuvaat vo 15 do 12 koga niti fakas vtora smena a si na sredina od prvata.
I koga ke im kazes deka si na rabota velat:pa ima li nesto pobitno vo zivotot od ova.Bozem nie ne znaeme sto e najbitno,a se prasuvaat li tie kako ke go platime seto toa pogotovo koga ja imame taa nesreka procedurite postojano da gi povtoruvame.

molnja
29-10-2008, 01:28 PM
Сосема си во право роза,сменет е односот во Систина поготово на сестрите.Многу се некоректни,па телефонски само те мотаат за термин,па маж ми отиде директно таму да закаже и да види што се случува затоа што не смеев да го промашам терминот,тој преглед се прави само во таа недела на пр.
Не е само за ивф,општо е хаос.Ужас

Arkana10
29-10-2008, 09:46 PM
затоа и поради ред други причини, јас не одам таму :ZaZalNe:

dan
03-11-2008, 08:45 PM
Денес се јавив во Ремедика. Имало веќе одбрано 700 жени, а останатите чекаат на друг список.
Ми кажаа дека заради гужвите со бесплатното ИВФ не може да се закаже поскоро дури и ако сакаш да платиш.

molnja
03-11-2008, 11:50 PM
Не знам каква е ситуација во Плодност,има некој информации?

Anja
09-11-2008, 11:24 PM
Dali znae nekoj da me informira za In-vitro prirodno, mislam bez golema hormonalna terapija. Kako sto procitav od Vasite prethodni postovi kosta pomalku (bese navedena cena-400 evra). Dali ima uspeh?

roza
10-11-2008, 08:58 AM
Anja,jas sum na in vitro so spontan ciklus,toa znaci deka kaj mene nema da ima nitu edna simulacija bidejki ne smeam da primam nisto hormonsko,no seuste ne znam kolku bi me cionelo vkupno bidejki ne sum stignala nitu do punkcija,bidejki prethodniot ciklus i toj folikul sto go imav nemase dobri jajce kletki.Jas sum vo Sistina i plativ 1600 den za ispituvanje na nekoi hormoni pred ovulacijata i razbrav deka punkcijata e 10000 den.Za stop inekcijata i za ostanatoto ako dade Gospod ke doznaam za 2 nedeli pa ke te izvestam

Anja
11-11-2008, 05:47 PM
Roza so lesno. Me interesira dali ima nekoj uslov za takov vid na obid-In-vitro so pr. ciklus. Dali na primer treba da imas napraveno prethodno 2-4 inseminacii ili? Zasto ne bi sakala da pravam mnogu obidi za inseminacii i ako e mozno da odam direktno kako tebe.

Minamina
11-11-2008, 08:46 PM
Ања незнам каде и дали прават инвитро со природен циклус.
Инаку докторите одат по шема прво дават Кломифен неколку месеци па потоа инсеминации повеке и на крај се прави инвитро, така да не верува да прават директно ин витро ама за секој случај прашај повеке доктори па ке видиш можеби некој ке прифати да направи.

Arkana10
12-11-2008, 09:19 AM
секаде можете да направите ивф во природен циклус, ако докторот сака и ако имате висок ФСХ.

Anja
12-11-2008, 07:52 PM
Ke se obidam Arkana slednata godina zasto sega e haoticno vo klinikite.
Mnogu imaat zakazano. Nemaat ni dovolno vreme da posvetat za konsultacii.

roza
13-11-2008, 08:28 AM
Anja izvini sto kasnam so mojot odgovor.Nema poseben uslov osven sto fsh mi e visok.E sega jas imam i drug problem a toa e sto leviot jajnik na 16 god.mi e otstranet poradi cista koja sto nekolku pati mi go imase obvieno jajnikot.No mislam deka ako ne mi bese visok fsh hormonot ke odev so stimulacija.Bidejki sum mlada,matkata mi e cista,samata doktorka kako edinstvena sansa da zabremenam mi predlozi da odime so spontan ciklus za da se iskoristi ako se moze barem nekoj folikul.Vo mojov slucaj sansite za takvo nesto se mnogu mali, a koga ke pomislam deka do sega znaci 14 god posle operacijata nikoj mi nemase kazano kako da go zacuvam jajnikot a toa ednostavno se pravi so anti bebi piluli.No,sto bilo bilo idam ponatamu so Gospod napred

Arkana10
20-11-2008, 09:11 AM
дали има листи за следната година? Ќе има тогаш бесплатно?
некој ми рече дека само за годинава важеле бесплатните постапки.

roza
20-11-2008, 09:38 AM
Jas za ova ne sum slusnala a ako e taka sto e togas postignato? nisto.Ako bide taka toa ne e fer zatoa sto ke se stvori revolt bidejki zakonot za poveke deca na pr.kaj edna zena sto rodila 2,3 ili 4 ke gi uziva privilegiite a nie sto maka macime od site strani ke ne kosat.Zamisli kolku dvojki pocnuvaat so rutinskite pregledi koi traat pola godina i poveke,pa lecenje od bakterii se dodeka se utvrdi deka edinstvena sansa e ivf.Kolku od niv ke izgubat od toa vreme sto e odredeno za besplatna postapka,i taman ke se sredat zamisli da im kazat deka ne se na spisokot i deka zapisuvanjeto vazelo za tekovnava godina.Za mene toa e nefer zatoa sto kako drzavata ima pari da dava za edno, ke mora da dava za drugo, bidejki ne moze za edni da e majka a za drugi makea

Arkana10
20-11-2008, 10:01 AM
се согласувам Роза во целост.
знаеш, затоа сакав да проверам, да не е измислица некоја.
Па реков да прашам од тие што одат овде кај нас.

molnja
20-11-2008, 03:47 PM
нели рекоа бесплатно е до 3 ивф обиди? мора да има време за да се стигне до 3 ??? ???

nale
20-11-2008, 03:50 PM
Колку што јас разбрав бесплатинте ИВФ се само за оваа година( до 31 декември).После НГ фондот ќе се пресмета и ќе реши што понатаму.Ако повторно се одлучи да има бесплатна ИВФ тогаш клиниките ќе треба да склучат нови договори со фондот.
Според мене ова не би било фер ама таа е :ZaZalNe:

Arkana10
21-11-2008, 08:01 AM
нели рекоа бесплатно е до 3 ивф обиди? мора да има време за да се стигне до 3 ??? ???


само на гинекологија на клиника е тоа. така било од секогаш.

molnja
21-11-2008, 01:14 PM
е тоа нека простат,го јадев стапот јас на гинекологија и ако се прашувам на никого не би му препорачала да оди таму...од искуство-да не одам во детали... :ZaZalNe:

nena3beba
10-12-2008, 10:24 AM
cao!
sve vas pozdravljam i zelim srecu u vasoj borbi.
nadam se da cemo se razumeti.
ja sam ovde po Arkana10'ninoj preporuci, dosla da se raspitam o klinici Mala Bogorodica.
cula sam da je tamo ivf iz spontanog ciklusa samo 145e (do astpiracije)+410e (embrio transfer).
i pisala im pa mi oni to potvrdili.
a s druge strane mi neverovatno.
zene kazu drugacije. ne bih da odem u skoplje iz beograda cak pa da se ispostavi da je mnogo vise'kao i u drugim klinikama.

volela bih cujem vase misljenje.
hvala

molnja
10-12-2008, 12:30 PM
nena3beba milo mi e sto si so nas...
iskreno,ne ja znam cenata za ivf so spontan ciklus no mozam da prasam direktno pa da ti kazam-na 16ti sum na kontrola

roza
11-12-2008, 09:07 AM
NENA3BEBA jas sum vo Mala bogorodica na ivf so spontan ciklus i da ti kazam malku ti me zbuni.Vo sabotata mi dadoa list so obvrski na pacientot pri ivf i tamu pisuvase 10.000 den (160 eur) za punkcija toa e sigurno bidejki plativ tolku,i pisuvase embrio transver 100.000 den(1650 eur).A inaku so punkcija i zemanje krv i stop inekcija vkupno kosta 232 eur znaci do embrio transfer,no toa e individualno vo zavisnost sto ke ti prepise doktorot

nena3beba
11-12-2008, 10:28 AM
uh! ni meni nije jasno!
evo sta su mi napisali u mailu:

"Ciklus se prati od 6-7dan do trenutka punkcije.
Cena na danu punkcije je 10.000MKD (165eur)
Ako ima kvalitetan embrion na danu embriotransfera placa se 25.000MKD (410eur).
Potrebno je da se javite 1-2dan ciklusa kako bi dobili termin do 6-7dan i tada na zakazanom terminu da donesete sve analize."

sta tu sad nije uracunato?

nena3beba
11-12-2008, 10:52 AM
i da , molnja, roza, HVALA VAM!

nena3beba
11-12-2008, 01:30 PM
evo mene opet:
opet sam im pisala:
"Samo jos jednom da budem sigurna da nije doslo do nesporazuma u vezi cene kompletnog ICSI postupka iz prirodnog ciklusa. Napisali ste mi:
"Cena na danu punkcije je 10.000MKD (165eur)
Ako ima kvalitetan embrion na danu embriotransfera placa se 25.000MKD (410eur)."
Da li to znaci da je ukupna cena 575 eur?
Izvinite sto pitam ponovo, ali s obzirom da su kod nas cene znacajno vise (>1600eur) moram da proverim da nije doslo do ne sporazuma."

a oni mi odgovorili:
"Sto se cene tice navedene cene su bez terapiju koju pacijenti nabavljaju sami, i ako nema potrebe od promene postupaka."

i sad ja opet ne znam na cemu sam. jer ja sam ih pitala za icsi iz prirodnog ciklusa (bez stimulacije) pa ne znam zasto pominju terapiju koju pacijenti nabavljaju sami. mozda ima jos neka terapija sem stimulacije?

nena3beba
11-12-2008, 01:32 PM
da li to znaci da JESTE 575e?

osecam se glupo... plavusa... :)

nale
11-12-2008, 11:25 PM
СПоред тоа што ти одговориле се работи за 575 Е., само можеби некоја од девојките што оди во систина знае нешто повеќе за ова :hmmm?!:

Arkana10
12-12-2008, 08:33 AM
Нена3беба, мило ми е што ни се јави и тука. Гледам Роза беше пред некој ден, може важи различно за пациенти од странство и кај нас.

roza
12-12-2008, 08:37 AM
NENA3BEBA molim te pisi mi ja adresata na klinikata za i jas da im pisam bidejki i jas vcera prativ do niv meil no ne mi odgovorija,pa slucajno da ne imam pogresna adresa ili si vikaat deka mozam licno da otidam pa da si prasam.Daj boze da e tolku pari kolku sto ti kazuvas,no vo nedelata mi dadoa list na koj jasno pisuvase deka punkcijata se plaka na denot i tocno 165 eur, a transverot jasno pisuvase deka e 1650 eur.E sega da ti objasnam:jas pocnuvam so pregledite na 7 den od ciklusot i odam sekoj vtor (drugi dan) den na folikulometrija se dodeka ne utvrdat dobra golemina na folikulot i endometriumot.Jas sum so spontan ciklus znaci bez inekcii odnosno bez hormonska terapija.Nekade okolu 10 den ke ti napravat labaratorisko ispituvanje na 2 hormona LH I E2 i toa kosta 1600 DEN(26 EUR).Toa moze da ti bide edinstveno dodatno ispituvanje a mozno e da ti zemaat krv i uste nekolku pati.Mene minatiot ciklus mi napravija dvapati laboratorisko ispituvanje.Otkako ke utvrdat deka treba punkcija ke ti stavat stop inekcija koja kosta 1000 den (16 eur).Znaci zaedno so punkcijata jas plativ 230 eur.Do transfer ne stignav bidejki vo folikulot nemav kletka.Mozda dokumentot mi go dadoa po greska no jasno pisuvase 1650 eur.
Zatoa prati mi ja adresata pa da vidam sto mene ke mi kazat.-

roza
12-12-2008, 08:48 AM
Eve me pak.Arkana pa neli e pologicno za nas da e poeftino otkolku za luge od stranstvo?Jas mislam deka e taka ustvari nema sto da bide poeftino ili poskapo posto ista e postapkata za site.A prasav i za novite spisoci od nova godina mi rekoa deka ke se razgleduva doprva ova prasanje bidejki ne im se isplatelo.I znam sto ke se sluci:koga ke objavat deka povtorno ke rabotat za 6000 eur spisokot pak ke bide popolnet.

Arkana10
12-12-2008, 08:54 AM
јас мислам дека така и рекле само да ја привлечат да дојде, искрено немажм доверба во болницата, ама не сакам и да и наштетам.
јас знам дека беше 1100 евра кога прв пат одев таму.

nena3beba
12-12-2008, 12:07 PM
evo devojke ovo je mail medical@mbogorodica.com.mk

i ja mislim da ako se cena razlikuje da je logicno da za vas iz makedonije bude jeftinije a ne obrnuto. mozda je arkana u pravu kad kaze da samo hoce da me privuku, pa posle kazu mora ovo mora ono....

ali pisi pa pitaj pa cemo probati nesto

molnja
12-12-2008, 12:58 PM
eve ti adresa i od Plodnost-Bitola ako sakas da se informiras-ima mnogu od Belgrad sto odat tamu-nekoja od pink tv ostanala bremena a i mnogu drugi....ne e na odmet da prasas mislam deka e poevtino
kontakt@plodnost.com.mk

Minamina
13-12-2008, 10:14 PM
Во Плодност во Битола е 1200 евра инвитро

molnja
14-12-2008, 11:35 PM
да а ицси е 1450

roza
15-12-2008, 06:12 PM
NENA3BEBA mi stigna odgovor od MALA BOGORODICA i pisuva deka so spontan ciklus e 25000 den (410 eur) embriotransfer a punkcijata 10000 den (163 eur).
Sledniot pat licno ke rasam i ke ti pisam. Sumata e mnogu ubava za da bide vistinita

Anja
15-12-2008, 07:11 PM
Roza, blagodaram na informacijata. Me interesira kaj koj d-r odis? Se mislam dali da prodolzam vo Re-medika ili Sistina? Po site nasi muabeti retko koj e zadovolen od Sistina ama onaka rezervno vo slucaj vo Re-medika da ima premnogu guzva. Thanks.

nena3beba
16-12-2008, 08:34 AM
hvala roza!
meni ponudise da mi zakazu kod Snezana ADAMOSKA KLISAROSKA. a kod koga ti ides? ima li neko misljenje o ovoj dr?

nena3beba
16-12-2008, 08:35 AM
NENA3BEBA mi stigna odgovor od MALA BOGORODICA i pisuva deka so spontan ciklus e 25000 den (410 eur) embriotransfer a punkcijata 10000 den (163 eur).
Sledniot pat licno ke rasam i ke ti pisam. Sumata e mnogu ubava za da bide vistinita


to je to. tako su i meni rekli. mozda su snizili cene? zbog konkurencije

jasmince
16-12-2008, 05:12 PM
mene ne mi se jasni mnogu postovive pa neli e samo 6000 participacija.A drugo sto se plaka nemam prasano seuste vo PLODNOST pa ako zane nekoja ve molam pisete

Arkana10
16-12-2008, 05:26 PM
ова е ако одиш приватно Јасминче.

roza
16-12-2008, 06:30 PM
Jasmince i jas taka mislev se dodeka ne mi kazaa deka ne sum podnela baranje na vreme za preku fond.Oni imaat spisok a site drugi se privatno.Toa znaci posto sum zakasnila i iako imam plavi kartoni ke si platam.
Nena3beba i jas sum kaj d-r Sneze Adamoska i sega za sega e ok.Ne mozam da ti kazam nisto poveke posto sum bila tri meseci od koi edniot mesec mi bea visoki hormonite,vtoriot mesec nemav folikul i sega imav promasena punkcija posto folikulot bese mal za da ima kletka.Koga ke kazes tri meseci si mislis kojznae kolku vreme e toa a ustvari ti se gledas vo tie tri meseci 10-12 pati.

jasmince
16-12-2008, 06:48 PM
znaci fondot pokriva se od terapija do samata postapka.A do koga trae zasto mene za februari mi rece dr.Tase deka ke mi pravi IVF preku fondot

Anja
16-12-2008, 06:52 PM
Trae do krajot na godinata, ama najavuvaa deka ke gi obnovat dogovorite i za drugata godina.

molnja
17-12-2008, 03:03 PM
evo devojke ovo je mail medical@mbogorodica.com.mk

i ja mislim da ako se cena razlikuje da je logicno da za vas iz makedonije bude jeftinije a ne obrnuto. mozda je arkana u pravu kad kaze da samo hoce da me privuku, pa posle kazu mora ovo mora ono....

ali pisi pa pitaj pa cemo probati nesto

i eve go mojot odgovor:
Pocituvani!

IVF i ICSI od spontan ciklus e 35.000 bez terapija.

Minamina
17-12-2008, 08:54 PM
Јасминче и јас во фебруари ке правам инвитро кај Таше и ми кажа дека по нова година повторно ке склучи договор за безплатно инвитро, така да не се секирај за тоа

Arkana10
18-12-2008, 09:27 AM
супер за ова Мина, дај Боже и кај сите да е така.

Minamina
18-12-2008, 04:56 PM
Да Аркана треба да го продолжат договорот сите болници што имаат предходно договор, логично е

jasmince
19-12-2008, 04:44 PM
mina denes se vrativ od kaj drTase razocarana.Na snimkata od HSG imase dlabnatina va uterusot i toa bila pricina na spontani abortusi.Megutoa rece toa ne e pricina da ne ostanes trudna se zavisi od gospod dali ke go zacuvas plodot.Aza IVF se mislese dodusa me stavi vo spisokot no seuste sum mlada veli go peele vo fondot za mladite a gi odbival onie so 40 g. SE SMEESE I MI DADE MALKU VOLJA NO OVA SO MATKATA NE GO OCEKUVAV daj boze da ostanam trudna i se da e ok ako ne togas mi rece onamu maj-juni koga ke napravam 3 g brak pisetemi nesto a za dijagnozata ke vi kazam nahnadno oti ja zaboraviv

Minamina
20-12-2008, 02:58 AM
Да бе се правда така, никаде не пишува до колку години се дозволува бесплатно инвитро и дали си млад или не, мене ми кажа дека имал и од 20 години жени што ке и прави инвитро бидејки мажите имале проблеми и затоа немало потреба да чекат.

VIKI4KA
21-12-2008, 07:30 PM
Zdravo dali moze nekoj da mi objasni za terapijata za invitro kako ide i kolku trae! :dada:

Jas ce pocnam so terapija izgleda vo januar.
pozdrav do site :dada: :woopsi:

bisera
21-12-2008, 08:36 PM
draga Vikicka, prvo da ti posakam uspeh i samo hrabro
vaka odese mojata postapka za in vitro (znaci ima mali razliki od trudnica do trudnica) (aj daj Boze ovoj lapsus da bide vistina)
na 2 den oc ciklus pocnav so Jasmin (toa se kontraceptivi, se davaat za da se smiri funkcijata na jajnicite), vo kutivceto ima 21 pilula i se pijat site; nekolku dena pred da dobijam mi dade suprefact (inekcii) koi gi prodolziv do kraj
otkako dobiv, na tret den od ciklus pocnav so Gonal (inekcii) i si prodolziv so suprefact. bockanjeto e okolu dve nedeli (otprilika do pocetok na ovulacija);
posle toa Pregnil ili Ovetrille (toa e stop inekcija), 36 casa od primanjeto na stop inekcijata, se pravi punkcija
a 2 -3 dena od punkcija e transfer
toa e grubo kazano (znaci bez detalji), pa ako imas uste nekoe prasanje, slobodno kazi

VIKI4KA
21-12-2008, 09:00 PM
draga Vikicka, prvo da ti posakam uspeh i samo hrabro
vaka odese mojata postapka za in vitro (znaci ima mali razliki od trudnica do trudnica) (aj daj Boze ovoj lapsus da bide vistina)
na 2 den oc ciklus pocnav so Jasmin (toa se kontraceptivi, se davaat za da se smiri funkcijata na jajnicite), vo kutivceto ima 21 pilula i se pijat site; nekolku dena pred da dobijam mi dade suprefact (inekcii) koi gi prodolziv do kraj
otkako dobiv, na tret den od ciklus pocnav so Gonal (inekcii) i si prodolziv so suprefact. bockanjeto e okolu dve nedeli (otprilika do pocetok na ovulacija);
posle toa Pregnil ili Ovetrille (toa e stop inekcija), 36 casa od primanjeto na stop inekcijata, se pravi punkcija
a 2 -3 dena od punkcija e transfer
toa e grubo kazano (znaci bez detalji), pa ako imas uste nekoe prasanje, slobodno kazi
Fala Bisera mnogu,ti posakuvam se najubavo i daj boze sto pobrgu da ne castis!!!!!!! :woopsi::zmigzmig:

veki
21-12-2008, 11:43 PM
Eve go i moeto iskustvo kaj dr.Tase,koga pojdov da se prijavam za IVF preku fond vika deka malku vreme sum vo brak 2god,deka od fondot go peele za tie sto se malku vo brak(neznam spored nego kolku treba da si vo brak),deka treba prvo da napravam 2-3 inseminacii i ako so toa nisto ne bide da odam privatno na IVF kaj nego koga sakam.Se javuvam vo REMEDIKA da prasam dali ima vrska toa kolku vreme sum vo brak,a tie vikaat deka vazni se rezultatite,a ne dolzinata na brakot.Spored mene znaci kaj Tase treba prvo da ostavis nekoe evro pa potoa da te prifati inaku nemas sansi,a sto e uste pobitno ne ni se ispuli vo rezultatite.

jasmince
22-12-2008, 07:16 PM
i jas pred nekoj den bev kaj Tase i mene mi rece deka go peele za mladite parovi no eve jas ke cekam do maj- juni da napravam 3 god od brak (inaku sum24god.) no me stavi vo listata za IVF za da dobie dozvola

MagdeZ
25-12-2008, 04:13 PM
Здраво девојки,

Би сакала да ве прашам дали некој имал искуство со Др. Николче Дамчевски, специјалст по гинекологија и акушерство, субспецијалност стерилитет во Neuromedica? Јас денес прв пат го запознав и ми остави убав впечаток. Правев редовна контрола (не носеа од работа) и му раскажав за проблемот општо. Ми се пофали дека има 45% успешно реализирани инсеменации и дека малку методата му се разликува од на пр во Сиситна (јас само таму имам еднаш правено). Практично прави две инсеминации, една пред и една после овулација. Го почуствував оној личен однос кон пациент. Се мислам дали да одам кај него да пробам после празнициве....Ве молам доколку некој имал некакво искуство да пише....

Minamina
25-12-2008, 09:32 PM
Магде јас немам слушнато за тој доктор, ама мислам дека повеке ке ти обрати внимание бидејки не е познат ( знаеш познатите доктори се прават важни ).
Ништо нема да изгубиш ако идеш кај него, ако не барем ке слушнеш друго мислење.
И тоа 45% за инсеминација е супер резултат, бидејки статистички во светот е 10-20%

Anja
26-12-2008, 12:18 PM
MagdeZ da te prasam. Neuromedica vo Centar ili vo Vlae? Neznam za d-r ama nisto ne gubis da odis na pregled ili da se obides za inseminacija. Kako sto kaza i Minamina procentot za uspesnost e visok. A moze i jas da odam.

MagdeZ
26-12-2008, 12:44 PM
Neuromedika, pozadi ramstor

MagdeZ
26-12-2008, 12:55 PM
http://www.neuromedica.com.mk/Raspored-Centar.html

Anja
26-12-2008, 05:11 PM
Blagodaram MagdeZ za brziot odgovor i isprateniot link.

scarlett
26-12-2008, 09:24 PM
Dolgo vreme razmisluvam dali da go kazam ova od prosta pricina sto nesakam nikoj da se najde uvreden , a uste pomalku povreden.Jas ja razbiram seta vasa zelba da stanete majki ( i jas ja imam ), megutoa bidete trpelivi.Metodata In vitro ne e nimalku naivna i ednostavna postapka. Imam cuvstvo deka asistiranata reprodukcija stana moda. Neplodnosta e bolest i taa se lekuva. Neznaci sekogas deka najinvazivnata metoda e najdobra.Znam deka ima slucai kade bremenost mozi da se ostvari samo so IVF i togas sum apsolutno ZA. Megutoa i sovetite na lekarite da se poceka , da se dade vreme i pred se da se iscrpat site drugi mozni nacini na lekuvanje ne gi sfakam kako zlonamerni. Zosto edna privatna klinika ne bi ja ispolnila nasata zelba za IVF koga fondot uredno ke i plati za toa? Taka da devojki, zeni kako veke koja saka samo hrabro. Nekogas do celta pobezbedno se stignuva po podolgiot pat.

pozdrav

Arkana10
14-01-2009, 09:15 AM
Скарлет само едно да те прашам, зошто мода?
и кога според тебе е идеално време?

узо
14-01-2009, 11:06 AM
скарлет не те разбирам навистина , зар 3 години се малку време?
со совети на лекари да почекаме дека се е во ред и дека треба трпеливост, а времето си минува имам 36 и ког аке му бидам најпотребен на своето дете јас ке бидам килав старец немоќен за било што , не напротив , не е мода и колку порано толку подобро , а пари за здравје не се жалат :dada: :dada:

marija-28
14-01-2009, 05:19 PM
Zdravo.Jas sum nova na forumov.Do sega gi citav site postovi sto ste gi pisuvale i alalda vi e kolku se podrzavate i kolku ste pozitivni.Na site vi posakuvam potomstvo.Jas isto pominuvav niz takov period.Kaj mene bese se vo red,a mm ima oligospermija.Maskata neplodnos i teska za lecenj za po priroden pat da se dobie dete,zatoa resivme uste prvata godina da pravime invitro(vo brak sum 2 god i 6 meseci).Vo fevruari,mart go mpravev prvoto invitro vo Sistina kaj Ivanovski,i bese neuspesno.Vo oktomvri bev vo Slovenija kaj DR .Vaisavljevic i DR Reljic(PROFESIONALCI,nemam zborovi za celata postapka)mi pravea iksi metoda (maska neplodnos)i sega sum bremena 16 nedela.Ako ve interesira nesto po detalno za tamosnata terapija pisete mi ke vi odgovoram se.
Citam deka mazite piat proxsed,nisto od toa,spermata tesko se podobruva.MM i nekoj inekcii tuka primase,vo Slovenija mi kazaa deka moze so toa samo da se rasipe uste poveke spermata.
VI POSAKUVAM STO POSKORO DA OSTANETE BREMENI,toa ke bide 100 posto,ali nemojte da cekate tuku samo upornost(mislam na tie sto imaat pogolem problem).SO SREKA VO 2009 GODINA

MagdeZ
14-01-2009, 06:52 PM
Dobredojde Marija...Imaj ubava bremenost i sekako deka tvoite soveti se dobredojdeni na forumov :buterfly:

Minamina
14-01-2009, 09:39 PM
Добродојде Марија и мило ми е што си бремена и ти посакува лесна и убава бременост :buterfly:

Anja
14-01-2009, 09:40 PM
Dobredojde Marija! Ti posakuvam ubava i lesna bremenost. :buterfly:
Toa sto go kaza za Proxeedot me zamisli a voedno mi ja zasili zelbata za asistirana reprodukcija. Aj devojki, ke se obidam da zakazam pregled vo Re-medika i pokraj toa sto znam deka sekoj den se poveke ima guzva i tamu.
Pozdrav do vas a najmnogu do Arkana koja kako i sekogas ni dade pottik i nadez da veruvame deka ke uspeeme.

lusi
14-01-2009, 10:59 PM
zdravo na site, nova sum i prvo bi sakala na site koi se bremeni da im posakam lesna bremenost i mn sreka i uspeh na site koi iskonski ja imaat taa zelba. vo brak sum 6 god i isto tolku vreme sakam da stanam majka. gi imam praveno site brisevi,HSG i laparoskopija, a mm spermogram i spermokultura i segogas rezultatite bile normalni no bez rezultati.isto taka 4 neuspesni inseminacii so stimulacija.posleden pat bev kaj tase vo bitola no da vi kazam ni najmalku ne bev zadovolna.sega sakam da odam vo sistina kaj Mitko Ivanovski za IVF pa ke vidime sto ke bide, no nekako se predomisluvam bidejki citam i mnogu pofalni zborovi za dr.Vaisavljevic vo slovenija pa ne znam sto ke resime.bi sakala ako nekoja ima iskustvo kaj dr.Ivanovski vo sistina da mi kaze nekoja podetalna informacija za negoviot covecki odnos kon pacientite zaso mislam deka toa e mn bitno, a marija ke ja zamolam da mi kaze za uslovite i otprilika cenite za IVF vo slovenija.pozdrav na site :buterfly:

nale
14-01-2009, 11:06 PM
Добредојдовте Марија и Луси.
Марија ти посакувам лесна бременост а тебе Луси што побрзо да да не израдуваш со II цртички :buterfly:

ina
14-01-2009, 11:12 PM
Марија имај лесна и убава бременост.Луси добредојде и ти посакувам за брзо време да и се придружиш на Марија и останатите трудници од форумов.

ZAKIMARKET
15-01-2009, 12:20 AM
Lusi prvo dobrodojde ne forumov.Jas smum dolgogodisen pacient na dr Ivanovski i otkoga go zapoznav ne ni pomisliv da se prefrlam kaj nekoj drug za nego imam samo pofalni zborovi toj ne e covek tuku zlato znae da se simne na nivo na pacient,da te soslusa da ti objasni ako nesto ne e vo red.... moeto mislenje za nego e naj naj

bisera
15-01-2009, 09:21 AM
Marija i Lusi, dobredojdovte,
Marija so les, a Lusi voopsto da ne se mislis za kaj Ivavovski tuku odma da odis. super e coekot jas licno go obozavam. bev kaj nego vcera i so da ti kazam - ubaini. Inaku jas sum 6 nedela bremena i sum prezadovolna od negoviot odnos. pojidi ke vidis. mu velam "Doktore sega jas da ve prasam nesto, so treba da pravam, so ne treba", a toj vecno nasmean "nisto, ti so trebase naprai, sega treba da raboti beblakot, ti samo uzivaj i koga ke se rodi, odime zaedno na tenis". znaci moj sovet ti e da ne se dvoumis. i da ne se razocaruvas - se ke bide vo red

marija-28
15-01-2009, 11:17 AM
Zdravo na site,Lusi vaka jas prvoto invitro go pravev kaj Ivanovski.Ivanovski kako covek e stvarno mnogu dobar,kako ginekolog akuser isto taka mnogu dobar,ali kako reproduktivec mu treba uste iskustvo,ova e konstatacija i na doktori sto go znaat,ne samo za nego tiku ima i drugi vo sistina.Lazarevski za vestacko oploduvanj ima najveke iskustvo,samo treba da ti obrati poveke vnimanie.
Tuka masmi go trueva so sve i svasta,vo Slovenija se izvadija od pamet sto se primal,toa bilo samo pari frlanje.Tamo ti objasnuvaat deka oligospermija mnogu tesko se leci,iksi metoda e lekot.Treba mazot da ima eden spermatozoid i rasen e problemot.Mnogu pozitivni bea,Vaisavljevic mi vikase,da ne se sekiram deka zavrsena e rabotata.I stvarno taka bese.
LUSI sega da ti kazam za postapkata vo Slovenija.Tamo bevme 1 mesec so mm.Na 8 den od dobieno se bockav so suprafakt(site inekcii sama si gi stavav),a pred toa piev kontrecepciski apcinja 21 den,stediril mi gi pratija od Slovenija.pa na vtoroto dobivanje nekade 6 den pocnav so gonali (7 dena po 2 gonala)i posle zavrsuvanjeto so gonalite posle 2 dena, stop inekcija Ovitrelle.Mi pravea punkcija,i izvadija 11 jk,odma mi rekoa da pocnam so utrogestan 3x2 od 200.Mi se oplodija 9 i vaka mi rekoa na 3 den,da ne ti vrakame sega deka mnogu pogolem uspeh ima na 5 den od punkcija zatoa sto(50% e posigurno deka ke ostanes bremena i veke e formirano zivot na 5 den.Dojdov na 5 den imase ostanato 3 jk (blastocista),od koj mi rekoa deka2 se odlicni a 1 malku e ponerazvieno.Tamo ti vikaat sakas dvete da ti gi stavime deka si po mlada moze ili samo edno.Jas pred toa zborev i so drugi doktori vo Slovenija i mi rekoa deka 1 e najsigurno,2 ili 3 vike se pomali sansite i po rizicno.Mi stavija 1 i utrogestonot si go prodolziv i edno me ceka vo Slovenija imam zamrznato.A koga mi bese transferot mene me bolea jajnicite za dobivanje,deka transferot mi bese na 23 den od posledna mens.a jas dobivam na 26 dena.ALI SE BESE SUPER I SEGA SUM 16 NED.,ako i nesto drugo ve interesira prasajte me ke vi odgovoram.
Moj sovet nemojte da se lakomite da vi vrakaat po 2 ili3 samo 1 e pogolema verojatnosta(zboram ako se odlicni embrinite)zatoa sto tie se borat edno so drugo za da si zazeme mesto taka nareceno se jadat megu sebe i site umiraat ova mi go kazaa vo Slovenija.

marija-28
15-01-2009, 11:21 AM
aaaaaaa zaboraviv za cenite da ti kazam Iusi.Vo bolnicata plativ 2500 evra,za lekovi okolu 700, 800 evra i normalno za smestuvanje,mora da sedis 1 mesec ako sakas uspeh,se na se so spienje,jadenje ,bolnica ilekovi 8000 evra(vredi).

ZAKIMARKET
15-01-2009, 04:47 PM
nema cena toa sto ti se slucilo jas vo Makedonijava imam dadeno najmalku dvapati poveke dosega i pak nisto !!! -prekrasna vest -ti se ostvaril sonot imaj lesna bremenost pozdrav

marija-28
15-01-2009, 05:44 PM
DA tocno ne se bitni parite bitno resitelnosta da prezemes cekor poveke.Za toa vi preporacuvam Maribor-i cel tim sto e tamo od biolizi,embriolozi, sestri,DOKTORI na celo so Vaisavljevic.Jas vo makedonija za site ispituvanja,za inseminacii,invitro,terapii dadov mnogu poveke a kolku zivci izgubiv toa e drugo.

lusi
15-01-2009, 10:06 PM
marija te molam ako imas e-mail od dr.Vaisavljevic da mi dades pa mozebi ke go kontaktiram oti mi vlea mn poveke nades.znam deka i ovde vo Makedonija ke gi dadam istite pari a sum sigurna deka tamu se mn poiskusni lekari :zmigzmig:

Arkana10
16-01-2009, 10:49 AM
Lusi javi se na emailot na Maribroskata klinika i tamu ke ti kazat kako da go najdes prof.V.
http://www.ivf-mb.net/onas.htm
tuka imas i telefoni i se sto treba

marija-28
16-01-2009, 11:00 AM
Telefonite se:0038631577101 ili 0038623212075 na ovie broevi se vrti samo izmegu 14 i 15 casot,samo togas im e uklucen telefonot,ke ti se javat sestrite na Vlaisavljevic,ili vo centarot UKC 0038623212462 ili fax 0038623312303.mail:kaj sestrite ivf.amb@ukc-mb.si ili vo UKC mail:ivf.mb@ukc-mb.si
UKC znaci Univerzitetni klinicni centar(toa e bolnicata).vidi na strana www.ivf-mb.net ili na google baraj so imeto i prezimeto na DR Veljko Vlaisavljevic.
Nemo ja de se sekeris za viza,oni se vo ambasada prakaat dokumenti deka ke ides vo nivnata klinika i mene viza mi dadoa za 24 casa.

lusi
23-01-2009, 10:27 PM
eve da se pofalam bevme vo sistina i za pocetok sum zadovolna od personalot pa ke vidime natamu.inaku ne bev kaj dr.Ivanovski tuku kaj dr.Popovic Mihajlo.mm napravi spermogram i ne bese extra no dobar za IVF.a kaj mene na folikulometrija pokaza 4-5 folikuli na lev , 7-8 fol.na desen jajnik i super matka(bez nikakva stimulacija) imav sreka sto mi zakaza za IVF sledniot mesec, seuste nemaat skluceno dog so fondot ama bez razlika ke odime i na privatno samo da bide.mn sum srekna sto trgnavme cekor napred i se nadevam ke mi potrae srekata edno 9 meseci :zmigzmig:
mn sreka posakuvam i na site sto se odlucile i veruvaat vo asistiranata reprodukcija
:buterfly: :buterfly: :buterfly:

sani
23-01-2009, 10:45 PM
So sreka Lusi i samo napred taka so pozitivni misli i ke bide sve vo red

ina
23-01-2009, 10:47 PM
Луси,срекно и од мене :zmigzmig:

lusi
23-01-2009, 10:48 PM
P.S. ako imae nekoe mislenje za dr.Popovic t.s. iskustvo kaj nego pisete ve molam ke mi bide od golema pomos(pa makar i negativno)
caaaaaaao na site

nale
24-01-2009, 01:52 AM
Супер Луси :buterfly: само нека е се со добра мисла