PDA

View Full Version : Инсеминација


Страници : [1] 2

Arkana10
02-10-2008, 10:05 AM
Што е инсеминација?

од стр. на plodnost.com.mk
Инсеминација е постапка на соединување на ооцитите и сперматозоидите за да дојде до оплодување (фертилизација ) на јајната клетка.

Врз основа на добиените концентрации на покретни сперматозоиди на мл. После обработка на спермата се донесува конечна одлука за одбирање на нај адекватна метода на асистирана репродукција.

Arkana10
02-10-2008, 10:05 AM
oд mojamedicina.com.mk
Интра-утерина инсеминација: Со овој процес се селектираат здравите сперматозоиди и се ставаат дирeктно во матката, со што се скратува патот кој сперматозоидите морат да го поминат и се зголемуваат шансите за средба и оплодување на јајце-клетката.

Arkana10
02-10-2008, 10:06 AM
еве една страница на која е прецизно се објаснето и со слики

http://www.medicacentar.info/Inseminacija.htm

Arkana10
02-10-2008, 10:07 AM
од истата таа страница
U tehnickom smislu, Inseminacija predstavlja najjednostavniji oblik asistiranog oplodjenja. Vremenom su razvijene razlicite modifikacije inseminacije kao sto su, cervikalna, intrauterina i intratubarna. Osim toga, inseminacija se moze izvoditi cistom spermom posle likvefakcije ili "obradjenom" spermom kada se upotrebljavaju razlicite laboratorijske tehnike centrifugiranja, ispiranja medijumima i kondicioniranja spermatozoida. Iako se metoda inseminacije bira u odnosu na parametre spermograma i ostale detalje koji opterecuju neplodni par razlike u stepenu efikasnosti razlicitih tehnika inseminacije su veoma male. Najcesce izvodjena modifikacija inseminacije je tzv. Intrauterina Inseminacija (IUI) "neobradjenom" ili "obradjenom" (centrifugiranje, ispiranje medijumima, kondicioniranje) spermom. Inseminacija moze biti homologa (spermom supruga) ili heterologa tzv. heteroinseminacija (spermom najcesce nepoznatog donatora) koja se obavlja samo u drzavnim ustanovama.

таму има и анимации како се одвива

Arkana10
02-10-2008, 10:07 AM
од она што го знам инсеминација се препорачува кај парови кај кои има задоволителен број на сперматозоиди кај мажот и добри јајоводи кај жената.

petra
02-10-2008, 12:03 PM
Fala na objasnuvanjeto.....Mislam deka e interesna tema i deka e dobro da se pisuvaat iskustva,znaenja...itn,sepak ubavo e da se znae....i realno i iskreno jasw mnogu nauciv od forumov voopsto :naokolu:
Pa zenski pisuvajte iskustva....
pozdrav :spin:

Arkana10
02-10-2008, 12:17 PM
мене не ми се препорачува инсеминација поради неможноста да имам овулација

nale
02-10-2008, 11:17 PM
Колку кошта инсеминација во ремедика?
Не сум правела до сега, ама планирам некаде декември да пробам , мада како што читам и слушам нема некои резултати :ZaZalNe:

Arkana10
02-10-2008, 11:20 PM
до сега беше колку што знам околу 500евра ама 3 обиди, само не сум сигурна да не те излажам
а јас имам само позитивни примери за инсеминација

nale
02-10-2008, 11:23 PM
до сега беше колку што знам околу 500евра ама 3 обиди, само не сум сигурна да не те излажам
а јас имам само позитивни примери за инсеминација

Искрено ме утеши со ова :buterfly:

Arkana10
02-10-2008, 11:25 PM
една моја пријателка беше во Систина на инсеминација со донорска сперма
и рекоа 1000 евра (поради донацијата) за три обиди.
на првиот успеа и тоа 7 ден од циклус, случајно ја прегледала докторката видела прска фоликулот и чисто да се пробаат направија инсеминација. успешно. бебушот има веќе година и пол.
*
познаничка, во Ремедика од прва исто инсеминација
и таа и маж и со сите наоди во ред а 5 години ништо

nale
02-10-2008, 11:32 PM
Фала ти Аркана за примериве, стварно ми даде малку надеж дека може да се успее и со инсеминација.

Minamina
03-10-2008, 12:27 AM
Во Систина кошта 5000ден инсеминација со сперма од мажот а во Битола 4000ден.
Јас незнам што да мислам позитивно за инсеминацијата кога имав 3 неуспешни инсеминации, незнам што да правам дали уште една инсеминација или инвитро или лапароскопија,сешто ми се врти во главата.

Arkana10
03-10-2008, 10:14 AM
Мина на твое место јас би одела на ин витро
а за цениве не сум баш сигурна дека уште се толку

Minamina
03-10-2008, 11:35 PM
Јас ке почекам до нова година и после инвитро ке правам.
И овој месец ке ги проверам хормоните и ке направам папа тест, така планирам

petra
04-10-2008, 09:02 AM
Mina sto i da se odlucis so sreka..........pozdrav.......... :kluc:

dan
04-10-2008, 02:42 PM
Мудра одлука Мина и добро е што си даваш мала пауза, понекогаш стварно е потребна. :dada:

Minamina
04-10-2008, 06:16 PM
Да јас и летото си дадов 3 месеца пауза, инаку мора пауза бидејки хормонските апчиња се многу штетни и ние не сме машини за бебиња

Anja
05-10-2008, 02:28 PM
Ke se rasprasam za cenite za inseminacija vo Re-medika. Me interesira dali sekogas inseminacijata ja izveduvaat so tretirana-obrabotena sperma ili ne? Kako sto citav od linkot koj go postavi Arkana, ima mnogu komplikacii ako se pravi so neobrabotena sperma.
Inaku mene d-r mi predlozi inseminacija za sledniot mesec i terapijata e: od 3-7 den da pijam Klomifen, kako i Estrofem po pola na den, i uste nesto e napisano ne mozam da go procitam na listot-nesto kako Folan 1 tableta dnevno vo period od 3-7 den.
Pa ke vidam, se nadevam deka predlozenava terapija ja ima da se kupi vo Zegin ili?
Pozdrav

Minamina
05-10-2008, 03:22 PM
Ања инсеминацијата се прави со обработена сперма секогаш, инаку зошто ке правиш ако не е.
Фолан е фолна киселина и можеш да ја пиеш секој ден и цела година не е штетна туку корисна многу.

Anja
05-10-2008, 05:32 PM
Thanks Minamina.
Ok, znaci toa bilo Folna. Ja zemam vekje cela godina-Folivit Fero.
:zmigzmig:

nale
05-10-2008, 06:46 PM
Ања да не ти пишува дексаметазон од 3-7 ден?Кој др. ти ја препиша терапијата?Петановски?

Minamina
05-10-2008, 07:49 PM
Нале за што се користи дексаметазонот како Кломифенот ли има функција или друго?

Arkana10
05-10-2008, 08:01 PM
Дексаметазон не е исто што и кломифен
дексаметазон колку што знам е кортикостероид со широк дијапазон на дејство
во Хрватска го даваат кај имунолошки иницираната неплодност
мора да се има историја на болест за да се даде дексаметазон
јас го примав за друго и ми направи ршум во организмот.
*
Анја терапијата ја има во сите аптеки
ако ти е на рецепт, на позитивна листа на лекови е.

nale
06-10-2008, 01:30 AM
Јас примав дексаметазом од 3-7 ден во исто време со кломифенот.Колку што јас разбрав го даваат за да не дојде до зголемување на јаниците како последица од кломифенот.Ми има некоја логика бидејќи дексаметазон даваат и за намалување на отоци од алергии, ларингит и сл.
И кај нас Аркана го даваат за имунолошки иницирана неплодност.Моја пријателка го пиеше кога беше на ВТО.

Arkana10
06-10-2008, 09:01 AM
кога јас прашував пред 5 години ми рекоа дека немаат уште пракса, ама инцидентно го даваат
јас имам лошо искуство со него затоа и нагло реагирам
*
не се здебели од него? јас целата вода бев, 10кг во плус

Anja
06-10-2008, 07:56 PM
Hi Nale,
Terapijata mi ja prepisa d-r Petanovski od Re-medika. Ne mi prepisa deksametazon.
Treba da ja primenuvam od 3 dendo 7 den-okolu 16 oktomvri da pocnam.
Nemam recepti kako sto mi predlozi Arkana ama ke gi kupam privatno.

nale
06-10-2008, 08:59 PM
не се здебели од него? јас целата вода бев, 10кг во плус

Не се здебелив, кратко време го пиев од 3-7 ден

Ања одма препознав дека терапијата ти е од Петановски :zmigzmig: Стандардно на сите им ја дава таа терапија...3-7 ден кломифен, естрофем 8-11 ден , дексаметазон 3-7 ден и фолан во текот на целиот циклус :}} :}} :}}
Кломифенот оди на рецепта, може да ти го препише матичниот гин. мада јас го купувам на приватно на Белупо тој ми го препорачува гин.

nale
16-10-2008, 09:24 PM
размислувам каде да одам на инсеминација ??? Ремедика или Систина.Мојава др. ми препорачува Ремедика....Вие?
Е и уште нешето дали Органџиски прави инсеминација?

Arkana10
16-10-2008, 09:44 PM
za inseminacija мислам дека е важен лекарот/билогот што ќе ја средува спермата

Minamina
17-10-2008, 08:10 PM
Нале Органџиски прави инсеминации, ми кажа една братучетка бидејки она таму правела но без резултати
И јас мислам да си отидеш во Ремедика и срекно

nale
17-10-2008, 09:10 PM
Фала женски...Сеуште не сум одлучила ама изгледа изборот ќе биде Ремедика

dan
17-10-2008, 09:18 PM
Среќно Нале :buterfly:

veki
18-10-2008, 04:07 PM
Srekno nale,so dobra misla,no luge zosto sekogas ni gi preporacuvaat tie inseminacii koga retko koj dobil pozitiven rezultat od niv,dali i voopsto treba da se probuva taa inseminacija?

nale
18-10-2008, 04:28 PM
фала женски
Веки вреди да се проба..ете Аркана пиша позитивни искуства со инсеминација

Minamina
22-10-2008, 09:33 PM
Прави ли некој сега инсеминација?

Anja
23-10-2008, 04:31 PM
Da odgovoram na Minamina. Jas se nadevam deka ke pravam vo ponedelnik. Bev na pregled vo vtornikot i mi rekoa deka imam nekolku 5-6 folikuli. Utre odam za Stop injekcija. Pa ke vidime. Ne se nadevam, i se nerviram sto pak treba od drugiot mesec da zemam Klomifen i Estrofem.
Ke vi pisam kako ke se odviva procedurata.
Pozdrav.

Minamina
23-10-2008, 08:32 PM
Ања супер штом имаш 6 фоликули, што пиеше само Кломифен ли или нешто друго?
Многу срека со инсеминацијата, првпат ли ке правеш

Anja
24-10-2008, 12:24 PM
Da, Minamina piev klomifen od 3-7 den (2 pati dnevno) i Estrofem od 3-7 den (po pola tableta). Utre ke mi stavat 2 pregnil injekcii, i ako se e vo red vo ponedelnik na inseminacija. Inaku prv pat pravam inseminacija. Ne se nadevam zasto citav deka nema nekoj golem uspeh vo procenti, barem za prvata a ako pravam nekolku sansite se pogolemi. Ke vidime pa ke spodelam so vas iskustvo.
Ke odam vo Re-medika. Pozdrav

nale
24-10-2008, 02:54 PM
Anja samo so pozitivna misla ....nemoj pred vreme da se predavas....srekno :buterfly:

nale
25-10-2008, 12:36 AM
Kaj mene inseminacijata ke poceka za posle Nova god. :natazeno:

Anja
25-10-2008, 12:58 PM
Fala Nale za pozitivnite misli. Ke dojde i Nova Godina, se pominuva, samo sto nie sme nestrplivi. I jas sum podgotvena deka treba da pravam nekolku inseminacii ama so pauza od eden mesec pomegu sekoj obid kako sto procitav od postovite na Arkana.
Ubav vikend na site.

Arkana10
25-10-2008, 06:46 PM
Ања тоа со паузите е според некои доктори. Твојот си знае најдобро. Ете имаме доктор и на форумов, па можеш да ја прашаш. среќно

petra
27-10-2008, 03:30 PM
Ajde Anja so lesni i so mnogu sreka......pa da ni pises kako pomina bidejki denes inseminacija kako sto razbrav jas.......bidi pozitivna sega i daj ni sila i na nas ostanatite.....kako sto odi rabotava i mene toa mi e sledno.....pozdrav i pisi ni.... :buterfly:

Minamina
27-10-2008, 04:27 PM
Ања со срека и одмарај.

Estrofem за здебелување на ендометриумот ли е или што?

nale
27-10-2008, 05:02 PM
Da Mina za zdebeluvanje na endometriumot e

nale
27-10-2008, 09:12 PM
Ања секоја болка се заборава само да биде успешна инсеминацијата...а за успешноста :hmmm?!:не им веруј многу на статистикитекај секој е индивидуално... се надевам дека ќе бидеш пример за успешна инсеминација...стискам палци :buterfly:

veki
27-10-2008, 10:09 PM
I jas ti posakuvam uspeh i stiskam palci :zmigzmig:

Anja
27-10-2008, 10:10 PM
Blagodaram na vasata poddrska. Mi znaci i polesno mi pominuvaat momentite so vasite komentari.

petra
28-10-2008, 09:57 AM
Ajde sega samo so pozitivno i nemoj veke da te slusname nema da bide uspesno ova ili ona......znam deka sega pametot ke ti bide samo tamu....no sto e tuka....Da dade Gospod nabrzo da ne izraduvas bidejki sekoj nas,vas uspeh e nades za podobro utre......pozdrav i so glavata gore...

bosa83
28-10-2008, 10:13 AM
Ања ти посакувам оваа инсеминација што си ја направила - да биде успешна и за две недели да ни кажеш убава вест!

Јас сум нов член на форумот! Со мм се обидуваме за бебе две години! Јас ги направив поголем дел од испитувањата и ми се добри, освен што имам оштетени јајцеводи. Бев ка др. Органџиски и тој ми рече дека и тОА МИ ПРАВЕЛО ПРОБЕМИ ПРИ ЗАБРЕМЕНУВАЊЕ! Исто и мм има многу слаб спермограм, сега пробаваме со терапија да го подобриме спермограмот! А потоа др. ни рече доколку се подобри ќе ми направи и мене ХСГ! Па можно е да пробаме и со инсеминација!

На сите девојки на форумот што од срце посакуваат бебе, им посакувам многу брзо да се израдуваат, шебата да им стане реалност!

Arkana10
28-10-2008, 10:57 AM
Ања среќно и арно ти велат не размислувај како, важно ќе биде!!!
*
Боса за оштетени јајоводи подобро е ИВФ, а не инсеминација, затоа што се прескокнуваат јајоводите при постапката.

dan
28-10-2008, 03:43 PM
Ања нека ти е со среќа, и дај Боже да успееш од прва.

Боса83 добредојде
И мене Органџиски ми рече воспаление на јајоводи, ама друг лекар тоа не го потврдил, исто и кај Минамина. Изгледа тоа му е омилена дијагноза.

Minamina
28-10-2008, 07:54 PM
Добродојде Боса и јас мислам дека инсеминација е успешна ако каналите се во ред, а така е залудно.
И јас еднаш отидов кај тој доктор и никогаш повеке бидејки само ме уплаши.

molnja
28-10-2008, 10:11 PM
Искрено немам баш позитивни искуства од инсеминација од луѓе што ги знам-кога ооп една пријателка на 37 години забременува со инсеминација.Тоа докажува дека сегде е индивидуално така да секој со својата среќа :zmigzmig:

bosa83
31-10-2008, 09:46 AM
Mogu se raduvam koga ke slusnam ili procitam nekoja srekna slucka so zabremenuvanjeto.... kako ovaa sto ja navede molnja... si vikam mozebi i nie ostanatite sto ocekuvame bremenost ke doziveeme nesto slicno, ubavo...

molnja
31-10-2008, 10:11 PM
Јас искрено верувам дека за се треба само да дојде вистинскиот момент.Инаку инсеминацијата ја правел Лазарески во систина

Minamina
02-11-2008, 09:56 PM
Ања има ли резултати од инсеминацијата.
Ајде израдувај не позитивно

MagdeZ
03-11-2008, 06:25 PM
Anja,

Ti posakuvam mnoooogu srekja :buterfly:
da sum na tvoe mesto bi se relaksirala malku od temava posto sugestija e strasna rabota:-)...

Bi sakala da prasam nesto vo vrska so Pregnylot. Dali pri sekoja inseminacija e zadolzitelno da se prima? Jas kako sto kazav pravev prv pat na 16ti oktomvri i predhodno trebase da primam pregnyl, no bidejki vo nutu edna apteka niz gradov nemase, kupiv OVITRELE, sto e dosta poskapo. Ovoj mesec pravam pauza, no bidejki slucajno vo edna apteka nacekav pregnyl ne znam dali da kupam za sekoj slucaj posto ako nisto ne bide ovoj mesec po priroden pat, mnogu verojatno deka ke treba pak da pravam.

Znacci prasanjeto mi e, dali sekogas se prima taa ampula vo postapka za insemniacija? (da ne ja kupuvam za dzabe)

Anja
03-11-2008, 07:27 PM
Zdravo Magde. Vo Re-medika mi go naplatija Pregnilot 370 den. Se dava pri sekoja inseminacija kako podgotovka zasto intervencijata se realizira vo rok od 1-2 dena potoa. Mene mi go dadoa i prethodniot mesec za tempirani odnosi ama nemase uspeh. Ke vidime ovoj pat. :woopsi:

MagdeZ
03-11-2008, 07:47 PM
epa toa e dobro. Jas pravev vo sistina i mi rekoa sama da si ja kupam ampulata. Ja nemase nikade i kupiv ovitrele od 2500 mkd. Ne deka mi se povazni parite otkolku bebence, no stvarno se mnogu. MM mi kaza deka denes nasol vo nekoja privatna apteka karsi ramstor, pa ke mu recam da kupi.

Minamina
03-11-2008, 08:23 PM
Магде и мене ми даваа Прегнил кога правев инсеминации трипати, најдобро ти купи ја инекцијата гледај да има подолг рок и сигурно ке ти се најде и ке ја искористиш

MagdeZ
03-11-2008, 08:35 PM
Дефицит на прегнил..Нема никаде. Одам утре таму да купам обавезно пошто дознав од фирмата што ги увезува за Македонија дека наводно само таму имало уште некој остаток. Им пишав на Зегин на нивниот мејл да ми кажат што е работата, зошто го нема...

Minamina
16-11-2008, 09:52 PM
Денес едвај најдов Прегнил, стварно има недостаток.
Овој месец решивме да не правеме инсеминација, само природно

petra
17-11-2008, 02:55 PM
Ajde mina prirodno si e prirodno :}}

MagdeZ
17-11-2008, 07:44 PM
Мина, каде најде прегнил? Јас кога барав имаше само карши рамстор во една аптека и колку пари го плати?

zmej
17-11-2008, 11:23 PM
Прегнилот јас минатиот месец го купив во Алпифарм во Ново Лисиче. Јавете се и прашајте дали имаат сеуште

Minamina
17-11-2008, 11:29 PM
Прегнилот го купив во Битола

viki_viki
19-11-2008, 10:19 PM
Zdravo nova sum vo forumov i pozdrav do site ::he::.
Na 15.11.08 mi pravea inseminacija znaci pred 5dena dali ako napravam domasen test za bremenost ke mi pokaze tocni rezultati.

Minamina
19-11-2008, 10:37 PM
Здраво Вики, тест се прави после 14 дена од инсеминацијата, и зависи од тестот може да даде лажен резултат

viki_viki
19-11-2008, 10:54 PM
Fala za odgovorot pretpostavuvav deka e taka ama nekako ne mi se ceka do togas :zmigzmig:

nale
20-11-2008, 12:04 AM
Добро дојде Вики :dada:
Знам дека си нестрплива ама рано ти е за тест :zmigzmig:
Среќно :buterfly:

Arkana10
20-11-2008, 09:30 AM
порано можеш да извадиш бета од крв, ама ако немаш примано прегнил.
домашниот тест дури 1 ден по одредениот ден за новиот циклус. т.е. ако ти касни. :zmigzmig:

viki_viki
20-11-2008, 06:57 PM
Fala vi na site za odgovorite.
Nemam primeno pregnil tuku ovitrele a predtoa primav klomifen 5dena.
Inace me interesira isto dali moze da bide uspesna inseminacijata ako edniot jajovod mi e zapusen.

MagdeZ
20-11-2008, 09:18 PM
Zdravo Viki i od mene,

Ovitrele e zamena za pregnil (jas primav isto), taka sto mislam deka ne moze tolku rano da se pravi test ::he::. Znaeme deka si nestrpliva, no mora da pocekas... Spored mene mislam deka e bitno da ima zrel folikul sto bi produciral jajce kletka. Ako edniot jajovod e vo red, togas mislam deka nema problem...A vprocem zatoa verojatno i doktorot se nafatil na postapkata. Sepak doktorite bi trebalo da znaat povekje od nas:-)

valona
20-11-2008, 11:05 PM
gledam site ste dobro upateni za inseminacijata. Samo me interesira , dali moze sekoj ginekolog da ja pravi, ili taa moze da se izvede samo vo klinikite kao remedika, sistina, plodnost i sl.
I megu drugoto Viki , cekame da ne izraduvas :woopsi:

Arkana10
21-11-2008, 07:57 AM
Fala vi na site za odgovorite.
Nemam primeno pregnil tuku ovitrele a predtoa primav klomifen 5dena.
Inace me interesira isto dali moze da bide uspesna inseminacijata ako edniot jajovod mi e zapusen.


Viki izvini vaka ama koj ti pravese inseminacija so zapusen jajovod?

Arkana10
21-11-2008, 07:58 AM
gledam site ste dobro upateni za inseminacijata. Samo me interesira , dali moze sekoj ginekolog da ja pravi, ili taa moze da se izvede samo vo klinikite kao remedika, sistina, plodnost i sl.
I megu drugoto Viki , cekame da ne izraduvas :woopsi:


samo vo kliniki specijalizirani za toa.
ama za zal kaj nas se se moze.

nale
21-11-2008, 04:59 PM
Чудно, инсеминација со запушени јајоводи :hmmm?!: Изгледа ова само во ситина се случува.На моја приајтелка таму и правеа инсем. со 100% запушени јајоводи :KeVidissssTi:

viki_viki
21-11-2008, 05:03 PM
Viki izvini vaka ama koj ti pravese inseminacija so zapusen jajovod?

Inseminacija mi pravese dr.Adamovska vo Sisitina.
Zapusen mi e leviot jajovod ama problemot e vo toa sto folikulot mi bese na leviot ovarium. :zbuuuneto:

viki_viki
21-11-2008, 05:05 PM
Чудно, инсеминација со запушени јајоводи :hmmm?!: Изгледа ова само во ситина се случува.На моја приајтелка таму и правеа инсем. со 100% запушени јајоводи :KeVidissssTi:


A jas mislev deka vo Sistina se najdobrite doktori. :hmmm?!:

MagdeZ
21-11-2008, 09:08 PM
Viki,

Me interesira koe bese objasnuvanjeto na Dr. Adamova za inseminacijata (so ogled na faktot deka imas zapusen jajovod)?

viki_viki
21-11-2008, 09:25 PM
Некое посебно објаснување и немаше ми кажа дека само по природен пат нема шанси да забременам поради тоа што спермограмот на мм не е добар и сега да пробаме со неколку инсеминации а потоа инвитро.
Сепак јас мислев дека кога ке ми прават инсеминација ке го користиме десниот канал што ми е прооден и кога ке имам фоликул на десниот овариум.

MagdeZ
21-11-2008, 09:32 PM
Sepak jas mislam deka doktorite podobro znaat...Viki, opusti se barem ovie denovi...Jas taka vikam, ako saka da bide ke bide:-)
Isklucocite gi potvrduvaat pravilata :zmigzmig:

Minamina
21-11-2008, 09:34 PM
Вики задоволна ли си од Адамова?
И мене ми правеше инсеминација еднаш и не бев задоволна и отидов во Плодност.

Валона според законот мислам дека имат дозвола да прават инвитро само Систина, Ремедика и Плодност, кај други не ми помислувај да одиш, а за инсеминација незнам дали секој може да прави.

viki_viki
21-11-2008, 09:53 PM
Па и не ми преостанува нисто друго освен да почекам па за нареден пат ке си знам како да реагирам. :dada:

А колку сум задоволна од Адамовска сега баш и не сум сигурна пошто и немам некое искуство со доктори.

Сепак ке видам и ке размислам убаво што ке правам.

nale
21-11-2008, 11:20 PM
Вики само ти опушти се, можеби и нема да имаш потреба повторно да одиш кај таа др. :zmigzmig:

Arkana10
23-11-2008, 11:13 AM
Вики со лоша дијагноза на маж ти и запушен јајовод и лаик како мене ќе ти рече ин витро или посебно ИЦСИ. значи не инсеминација. Само што те малтретирале.
***
Магде не се сите доктори во право, верувај ми. јас имам проблеми со видот поради грешка на лекар, да не ти кажам дека тетивата на раката ми ја зезна лекар, дека најизвиканиот македонски репродуктивец ме лечеше 3 години и кога му велев дека имам ендометриоза не ми веруваше, кога направив лапароскопија, излезе дека ендометриозата ми уништила пола органи, а докторот ништо не признаваше. само дознав дека ако било реагирано на време, немало да дојдам до ова денеска.
не генерализирам дека сите се лоши, ама не се ни сите добри :zmigzmig:

viki_viki
23-11-2008, 06:02 PM
Вики со лоша дијагноза на маж ти и запушен јајовод и лаик како мене ќе ти рече ин витро или посебно ИЦСИ. значи не инсеминација. Само што те малтретирале.
***


Дали може да биде успешна инсеминацијата ако имам фоликул на десниот овариум посто десниот канал ми е прооден. :zbuuuneto:

Anja
23-11-2008, 07:11 PM
Se moze da bide. Kaj mene ne bidna nisto a mi bea proodni. Taka da, se e mozno.

molnja
27-11-2008, 02:48 PM
Се што слушам за Адамоска е негативно-значи не е дека само јас не бев задоволна од неа.
Да не одам во детали но ако треба кажете.

Minamina
28-11-2008, 06:29 PM
Вики мислам дека утре можеш да направиш тест за бременост и да видиш дали инсеминацијата е успешна.Многу срека и те чекам со радосна вест

Arkana10
28-11-2008, 07:33 PM
а може и да извадиш бета :zmigzmig:
Молња јас имам 1 пример од успешна 1 инсеминација кај Адамоска

viki_viki
29-11-2008, 12:07 AM
Ке го направам утре тестот па ке ви пишам што и како... :dada:
Девојки фала на подршката :}}многу ми значи

nale
29-11-2008, 01:45 AM
Ајде Вики утре да славиме на форумов :buterfly:

petra
29-11-2008, 05:18 PM
Viki kako testot?

viki_viki
29-11-2008, 11:53 PM
Ништо негативен е тестот :ZaZalNe:
Ама одиме понатаму :dada:

nale
30-11-2008, 12:02 AM
Вики :natazeno: повеќе среќа нардниот циклус :buterfly:

Arkana10
30-11-2008, 11:01 AM
:plac::plac:

Биби
30-11-2008, 11:46 AM
Здраво на сите, првпат сум на форумов и посебно ме заинтересира постапката за инсеминација, затоа што ни преходи. Со веќе еден missed abortion пред година и половина и по сите тестови и анализи, без никакви резултати што би можело да го предизвика и по неуспешни обиди за уште една природна бременост, конечно се договоривме со д-рот за прва инсеминација.
денес го земав првиот кломифен, ни ги препорачаа спеман таблетките и за 5 дена треба да се јавиме на контрола.

nale
30-11-2008, 12:27 PM
Добредојде Биби :dada:
:natazeno: за мисед .... ти посакувам успешна инсеминација :buterfly:

Dani
30-11-2008, 02:56 PM
Добро дојде Биби и од мене. :zmigzmig: Среќнооо.......

Arkana10
30-11-2008, 04:29 PM
Добредојде Биби и среќно во постапката!!!
Кај кој доктор одиш?

viki_viki
30-11-2008, 04:46 PM
:}}Добре дојде и од мене Биби... :}}
И ти посакувам успешна инсеминација.
Среќно :buterfly:

Minamina
30-11-2008, 06:39 PM
Вики жал ми е :plac::plac:

Биби добродојде

Anja
30-11-2008, 07:08 PM
Bas mi e zal Viki :plac::plac:
Ajde devojki pisete nesto ubavo.
Bibi ti posakuvam dobredojde!

Биби
30-11-2008, 07:55 PM
Ефремов ме водеше речиси цела година, а сега веќе 6 месеци сум кај Петановски. Во принцип сум задоволна, иако посебно во овој период има многу чекање заради инвитрото поддржано од фондот. Моето искуство со Систина е разочарувачко, затоа што првата и единствена досега бременост започна да ја води Дракулевски, но освен првиот преглед не успеав да закажам уште една контрола (немаше места), иако го барав и на мобилен, па дури и е-пораки му пратив. Не наидов на сенс од персоналот, и преминав во ремедика.

petra
30-11-2008, 08:36 PM
Zal mi e viki no ke bide...........
Bibi dobro ni dojde.........se nadevam ubavo ke si pominuvas so nas na forum bidejki nie site sme pozitivni i ova ni e edno ubavo druzenje....

sani
30-11-2008, 10:20 PM
Viki bes nervozi ke bide....Bibi dobre dojde da ti kazam i jas se razocarav od sistina samo od dva pati odenje minatiot mesec sega neznam kade da odam i jas se rasprasav za vo remedika mi kazaa deka ima mnogu guzva i navistina neznam sto da pravam...

molnja
01-12-2008, 12:48 PM
Viki bes nervozi ke bide....Bibi dobre dojde da ti kazam i jas se razocarav od sistina samo od dva pati odenje minatiot mesec sega neznam kade da odam i jas se rasprasav za vo remedika mi kazaa deka ima mnogu guzva i navistina neznam sto da pravam...

битола му е мајката...еее луѓе и во странство одат,а нам ни е далеку битола-вреди :zmigzmig:

nale
01-12-2008, 04:58 PM
Зависи кој какво искуство има со клиникиве. За сите клиники имам слушано од разни луѓе и пофалби и поплаки, така да кој како ќе си помине.

valona
05-12-2008, 10:39 PM
Za site sto pravele inseminacija , dali posle inseminacijata, custvuval nekoja tapa bolka vo dolniot del od stomakot. Inesminacacijata mi ja napravija vcera, i za celo vreme do sega osekam nekoja tapa bolka, pri nekoe naglo dvizenje ili pritisok.

Arkana10
06-12-2008, 09:47 AM
тоа ти е од прегнилот. не бери гајле.освен ако болката стане неиздржлива тогаш трк на лекар.
поради повишениот бета хцг хормон, кој ќе помага кај тебе да се иницира прогестеронот за да се задрќи оплодената клетка.
не станувај нагло, пиј многу течности и ако не можеш да мочаш јави се на лекар.
со што беше стимулирана, да не барам сега кажи ми?

MagdeZ
06-12-2008, 10:26 AM
Jas nemam pocustvuvano takvo nesto. Ako prodolozi, mislam deka deka treba da se javis na lekarot

So srekja Valona :buterfly:

valona
06-12-2008, 04:22 PM
ako mislis na stimulacijata za sozdavanje na folikuli, klomifen, 1 dnevno. Fala na pomosta, bolkata ne e neizdrzliva, tku nesto kako pritisok.

Minamina
06-12-2008, 06:31 PM
Валона јас имам правено 3 инсеминации и не чуствував никаква болка, можеби ти е на психичка база тоа.
Се надевам не е ништо страшно и ке помине

Arkana10
06-12-2008, 07:09 PM
ako mislis na stimulacijata za sozdavanje na folikuli, klomifen, 1 dnevno. Fala na pomosta, bolkata ne e neizdrzliva, tku nesto kako pritisok.


нормално е. ќе каже и д-р Наја имав и јас еднаш порано како реакција на повишен бета хцг, важно е да не те боли силно и да не не можеш да одиш во вц.
внимавај да не стануваш нагло и не се истегнувај.

Мина не е на психичка база. Може да премине во реакција од хиперстимулација.
ама кја Валона нема гајле за тоа

VIKI4KA
07-12-2008, 09:33 PM
Zdravo na site na forumov jas sum Viki i nova sum tuka!!!!!!!!!!

Procitav se sto imate napisano tuka za inseminacija i sakam da vi kazam deka i jas pravev za prvpat inseminacija na 05.12.2008god. vo Re-medika i sega treba da go cekam rezultatot koj se nadevam ce bide pozitiven,iako citam deka sanste za toa ne se golemi no nadesta kaj mene ostanuva za pozitiven rezultat.

Pozdrav do site CAOS!!!!!!!!!!!! :woopsi:

Minamina
07-12-2008, 10:22 PM
Добродојде Вики и се надевам дека ке биде успешна твојата инсеминација

nale
08-12-2008, 01:30 AM
добердојде Вики...ти посакувам висока бета и премин на другиот пдф :buterfly:

Arkana10
08-12-2008, 09:37 AM
Добредојде Вики, успех се разбира дека ќекаме од тебе!
А можеш да се дружиш со нас и на другите теми. :zmigzmig:

valona
08-12-2008, 10:30 AM
Dobro dojde Viki, jas inseminacijata ja napraviv na 04.12.2008, se nadevam deka dvete ke imame pozitiven rezultat :woopsi:.
Inace bolkite za koi vi kazuvav gi snema, pa pretpostavuvam deka e toa kako sto kaza Arkana, od Pregnilot. Sega pijam Dobreston, i doktorot rece koga ke dojdam pri krajot 2-3 dena pred da zavrsam so terapijata da se javam kaj nego, da se proverelo urinata. Dali na toj nacin se proveruva beta? Neznam ne sum upatena .

Dani
08-12-2008, 11:10 AM
Добро дојде Вики и од мене.Ти посакувам успех. :buterfly:

molnja
08-12-2008, 12:59 PM
валона-бременост може да се покаже преку урина и крв,ама мислам дека вредноста на бетата само преку крв-среќно :zmigzmig:

medena
08-12-2008, 03:03 PM
здраво на сите нова сум на форумот и ме интересира кој се докумети се потребни за инсеминација

MagdeZ
08-12-2008, 03:08 PM
Ne se potrebni nikakvi dokumenti za ineseminacija, osve licni karti na dvajcata sopruznici(no ova za privatnite kliniki, za drzavnite ne znam)

Anja
08-12-2008, 03:52 PM
Dobredojde Medena na forumot.
Kako sto ti kaza MagdeZ, potrebni se vasite licni karti i celosnata dokumentacija od vasite medicinskite naodi.

узо
08-12-2008, 04:35 PM
здраво на сите нова сум на форумот и ме интересира кој се докумети се потребни за инсеминација

/медена/ iliev_zoran@yahoo.com

никот и меилот се малку различни
се надевам дека не биеш сега со постов , ако е така те молам немој ок

nale
08-12-2008, 04:47 PM
Добро дојде Медена, ти посакувам пријатна дружба со нас :dada:....се надевам дека не е шега постов :hmmm?!:

molnja
08-12-2008, 05:02 PM
Шега???шега??? :KeVidissssTi:

sani
08-12-2008, 07:24 PM
Добре дојде Медена поздрав......

Arkana10
09-12-2008, 09:19 AM
шега не шега логично е да одговориме, нели :zmigzmig:
може го користи мејлот на сопругот? не мислете од веднаш лошо.
*
значи за инсеминација од документи е потребно
се што имате претходно направено, спермиограм за партнерот, ПАП тест и редовни гинеколошки контроли за партнерката, историја на болеста/дијагноза, ако одите приватно ви треба само пари и лична карта, за на државен трошок треба уште мислам дека венчален лист или изјава за вонбрачна заедница.

Minamina
10-12-2008, 12:30 AM
Валона чекаме од тебе новогодишна честитка ++ :zmigzmig:

узо
10-12-2008, 03:11 PM
сег авидов , вики стискам палци за тебе/вас

valona
10-12-2008, 04:04 PM
Mina toa ke mi bide najubaviot podarok koj sum go dobila za Nova godina. Se nadevam deka Dedo Mraz nema da me zaboravi :}}

VIKI4KA
10-12-2008, 09:03 PM
Fala Uzo se nadevam deka ce bide sve ok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :dada:


:buterfly: ::he:: :}}

jasmince
16-12-2008, 07:43 PM
Daj Boze da ne iznenadis

sunshine
17-01-2009, 03:06 PM
zdrav drustvo!

jas sum nova na forumov. Kolku sto imav moznost da prosetam niz temive, mozam da kazam deka navistina dosta novi raboti mozat da se procitaat i da se naucat :dada:

inaku jas imav pred eden mesec missed abortion, i doktorkata mi rece deka treba da pominat 6 meseci pred da pocneme povtorno da se obiduvame da ostanam bremena. me interesira sto mislite vie za toa, a isto taka bidejki po taa pauza bi sakala da se obidam so inseminacija, sto mislite dali moze da se dobijat bliznaci so inseminacija ili samo so in vitro??

inaku isto taka doktorkata mi rece deka trebalo da projdat 2 meseci pa da se izvrsat ispituvanja za bakterii ili infekcii za da se utvrdi sto go predizvikalo abortusot, iako ne bilo sigurno dali voopsto nesto ke se otkrie??! ima li nekoj vakvo iskustvo???

FALA na site koi ke mi odgovorat na bilo koe od ovie prasanja ::he::

valona
17-01-2009, 05:16 PM
Mozam da ti odgovoram na prasanjeto za toa dali so inseminacijata moze da se dobijaqt bliznaci . A odgovorot e DA. Za toa primer sum jas, nosam bliznaci ( 8 nedeli i 3-4 dena) , zacnati so inseminacija . Mi se stvorija 2 folikuli koi dadoa dve jajce kletki, a i dvete se oplodija . ::he::

sunshine
17-01-2009, 05:57 PM
leleee super ! :dada:

blaze si ti i ti posakuvam se najubavo i lesno da si ja pomines bremenosta. jas najmnogu od se na svetot bi sakala bliznacinja, a i maz mi saka. se nadevam deka eden den ke mi se ostvari :natazeno:

a dali primase nekoja terapija pred inseminacijata (pretpostavuvam da) i kakva?

inaku fala na odgovorot

valona
18-01-2009, 03:03 PM
Primav skoro eden mesec bromergon (imav pokacen prolaktin), so zapocnuvanjeto na ciklusot od 3 den - klomifen 1 na den i od 5 den od ciklusot - estrofem po 1 na den .

ina
19-01-2009, 12:12 PM
Dobredojde Sunshine :buterfly:
Povekekratnata bremenost(bliznaci,trojka...) e vozmozna i so zacnuvanje po priroden pat ako imas koristeno terapija za indukcija na ovulacija,najcesto od klomifenot.

sunshine
19-01-2009, 04:20 PM
fala za dobredojdeto ina! :naokolu:

pa jas nemam primano nikakva terapija bidejki dosega i ne se pojavila potreba. Imeno, pocnavme da probuvame pred otprilika godina i 2 meseci, a doktorot vikase do edna godina ne pravime nikakvi ispituvanja, ke cekame da ostanes trudna po priroden pat. No jas ostanav bremena pred 4 meseci, i za zal vo vtorata nedela od tretiot mesec, iako spored doktorot se si bese vo red prethodno, na bebceto mu prestana srcevata akcija :plac::plac:
Sega odam kaj edna doktorka na druga klinika, so nea razgovarav okolu oploduvanje po vestacki pat otkako ke pominat tie macni 6 meseci, i ona mi rece deka e podobro sega inseminacija zosto za in vitro sum bila mlada ??
iskreno jas stvarno ne znam sto da pravam, no edno znam, sakam sto pobrzo da si imam detence. site mi vikaat da ne se otpovaruvam so toa no ajde kako mozes da ne se optovaruvas za nesto sto ti e najbitno vo zivotot.
vo sekoj slucaj nadezta ostanuva i nikogas ne smee da ja snema :zmigzmig:

MagdeZ
19-01-2009, 09:00 PM
Koga ke mi recat ajde mlada si mi ide da :ratatau:
Zenski, se sprema nekoj za insiminacija mesecov? Jas utre odam na dr da vidam do kaj e folikulceto pa da se dogovroam so dr. pozdravce

Dani
19-01-2009, 10:37 PM
Nie ke gi cekame rezultaite od spermogramot i da vi kazam inseminacijata ke bide sleden cekor samo ne znam kaj da ja napravam? Kazete gi vasite iskustva?Jas mislev da go pobaram Petanovski ama do nego tesko se doaga. :ZaZalNe:

nale
20-01-2009, 12:03 AM
Дани многу тешко се доаѓа до него зафанат е со бесплатново ИВф...и јас се боидувам да закажам кај него ама залудно :natazeno:

узо
20-01-2009, 12:05 AM
кога сме таму кои се се најдобри доктори препорачајте ?

MagdeZ
20-01-2009, 08:32 AM
Jas odam kaj Popovic (sistina). Imam edna napraveno do sega, so gospod napred :buterfly:

MagdeZ
20-01-2009, 09:12 PM
denes (8 den od ciklus) primiv pregnli, vo cetvrtok sabajle vo 10h insiminacija. Bez nikakva terapija predhodno...Go molam gospod za site nas da ima milost :buterfly:

nale
20-01-2009, 09:39 PM
Супер Магде , ајде со среќа...како Господ никој не е :buterfly:

Minamina
20-01-2009, 10:00 PM
Магде многу срека и успех :buterfly:

valona
20-01-2009, 10:28 PM
So sreka Magde, daj boze se da ispadne OK :buterfly:

sani
20-01-2009, 10:50 PM
Ajde Magde so sreka i da ne izraduvas :dada:

ina
20-01-2009, 11:10 PM
Магде срекно,ти посакувам успешна инсеминација :buterfly:

bisera
21-01-2009, 01:44 PM
so sreka Magde

sunshine
21-01-2009, 04:56 PM
edno prasanje:

me interesira zosto site se tepaat da odat kaj odredeni doktori (pr. kaj Petanovski vo Remedika ili Lazarevski vo Sistina, samo gi naveduvam kako primer bez nikakva negativna konotacija)? Zarem ne moze oploduvanjeto da go izvrsi bilo koj drug doktor od istata klinika, odnosno za da ne bidam pogresno sfatena, prasanjeto konkretno mi e: vo sto bi mozelo da se razlikuvaat, ako se znae koja e postapkata?

nale
21-01-2009, 05:15 PM
Кога ќе реши некој да оди во некоја од клиниките нормално е да сака постапката да ја води добар репрудоктивец, а не кај било кој гиниколог акушер....се разликуваат по тоа што се репрудуктивци, знаат каква терапија да одредат во зависност од проблемот што го има пациентот. Ако е сеисто кај кој др. ќе одам тогаш ќе си останам кај мојата матична гин. и нема да ми треба ни ремедика ни сиситина :dada:

matilde
21-01-2009, 05:40 PM
so sreka magde :buterfly:

MagdeZ
21-01-2009, 08:29 PM
Jas licno pojdov vo sistina posto imam poznata koja bez posebni stresovi mi gi zakazuvase pregledite na pocetok, dur ne go fativ redot so doktorot..Mislam deka sekoj se snaogja kako znae i umee najdobro po prasanje na izbor na svoj doktor..A sepak mislam deka ovie specijalizirani institucii se podobri za problemi so zabrmenuvanje od pricina sto ako treba da se odi vo postapka za in-vitro, pak moze da se prodolzi kaj istiot doktor bez stresovi za "potraga" kade i kako da se napravi taa postapka..No, pak ke kazam se e individualno.

anicka
21-01-2009, 08:46 PM
Magde ovaa godina ke bide mnogu plodna ne deka prvoto bebce bese devojce tuku i vladava resi pari da dava :}} :}} :}} :}} :}}. Veruvam deka i ti ke ne izraduvas. so sreka :buterfly:

Anja
21-01-2009, 10:22 PM
Magde so lesno utre. Opusti se kolku sto mozes i brzo se ke zavrsi.
I posle se znae, celo drustvo ocekuva pozitiven rezultat. :buterfly:

тамбура
22-01-2009, 07:28 PM
Со среќа MagdeZ , и очекуваме само позитивни резултати :zmigzmig:

++++++++++++++++++++++++++++++ :buterfly:

MagdeZ
23-01-2009, 08:30 AM
Devojki, fala mnogu na poddrskata, mnogu mi znacci pozitivnava energija koja preovladuva na forumov (osobeno posle ubavite vesti od nasite trudnici)..
Se pomina odlicno, imase nastapeno ovulacija taka sto terminot bese pogoden a i spermata bese odlicna (za 50% podobra od minatiot pat)...Dr mi prepisa samo utrogestan od 100, dva pati na den. Arno ama jas ne mozev da najdam nikade po aptekive (ima samo od 200) Se javiv da prasam sto da pravam i preku sestrata dr mi iskomunicira deka moze i od 200 da stavam isto navecer i sabajle. Malku mi e cudno, posto toa e dupla doza od ona sto mi prepisa prvicno...
Ima li steta od ovie vaginaleti?....Se milsam denes pak da se javam za sekoj slucaj da preprasam...

ina
23-01-2009, 08:48 AM
MagdeZ,ti posakuvam za dve nedeli da se priklucis na drustvoto trudnici. :dada:
Inaku za utrogestanot jas i koga tempirav odnosi po terapija i po inseminacijata,koristev utrogestan 200mg,edno nautro,edno na vecer.Nema nikakvi nus pojavi,bidejki se koristat vaginalno

MagdeZ
23-01-2009, 08:54 AM
Thanks INa, i jas mislam taka. Povekje mm mi napravi panika :}}

ina
23-01-2009, 08:56 AM
Mazi,pogolemi panicari se i od nas :}} :}} :}}

Arkana10
23-01-2009, 01:05 PM
Магде ако е дупла дозата ставај по едно. значи ако си имала 2х1 од 100, тогаш ставај 1х1 од 200.
и да Среќно!!!!!

valona
23-01-2009, 01:18 PM
So sreka Magde, cekame samo ++++++++++++++++++++++++++ rezultat :buterfly:

MagdeZ
23-01-2009, 02:19 PM
Магде ако е дупла дозата ставај по едно. значи ако си имала 2х1 од 100, тогаш ставај 1х1 од 200.
и да Среќно!!!!!


Закаснив денес со јавување кај докторот (веќе не е таму, му завршила смената) Не знам што да правам? Сабајле веќе ставив една вагиналета од 200...

nale
23-01-2009, 03:31 PM
Ајде Магде за 2 недели да не израдуваш со ++++ :buterfly:
Што се однесува до утрагестанот...мое мислење 1x1 од 200 се додека не се чуеш со др. па да видиш што ќе ти каже

MagdeZ
23-01-2009, 03:46 PM
Vazi Nale, ke ve izraduvam...ama prvo ti :zmigzmig:

nale
23-01-2009, 03:51 PM
Е убаво би било :zmigzmig: :}} :}} :}}

Anja
23-01-2009, 05:24 PM
Magde odlicno sto se bilo vo red. Sega odmaraj se i nemoj da se preoptovaruvas so nisto.

тамбура
23-01-2009, 06:02 PM
MagdeZ одмарај сега, а што се однесува до утрогестанот, побарајте утре од 100мг, па употребувај си ги како што треба.

Minamina
23-01-2009, 07:04 PM
Магде јас досега што сум користела вагинален утрогестан секогаш ми препишувале 1 насабајле и 1 навечер од 200мг, или 2 насабајле и 2 навечер по 100 мг, значи дозата е 200мг сабајле и навечер секогаш.
И мислам не е штетен не се секирај.
Ајде не му ја мисли многу туку уживај и израдувај не со позитивно+++++

sani
23-01-2009, 11:17 PM
Ајде Магде за 2 недели да не израдуваш со ++++ :buterfly:
Што се однесува до утрагестанот...мое мислење 1x1 од 200 се додека не се чуеш со др. па да видиш што ќе ти каже


Vazi Nale, ke ve izraduvam...ama prvo ti :zmigzmig:


Ajde ne se karajte koja prva :zmigzmig: :zmigzmig: :}} :dada: :dada: moze i dvete odednas da ne izraduvate :dada: vo ist den ubavo bi bilo neli? :dada: :dada:
Magde so sreka i znaes cekame ++++++++++++

MagdeZ
24-01-2009, 12:39 PM
MagdeZ одмарај сега, а што се однесува до утрогестанот, побарајте утре од 100мг, па употребувај си ги како што треба.

Znaci vo Skopjevo nikade nema utrogestan od 100. Pobarav preku glavnite uvoznici, preku poznati vo apteki i sl ama e vo deficit. Stavam edno od 200 samo navecer bidejki i minatiot pat mi bese takva dozata, pa veruvam deka ke bide vo red. Fala vi na stie za odgovorite i poddskata, srcki ste :woopsi:

узо
25-01-2009, 12:29 AM
магде чекаме да не израдуваш

marija-28
25-01-2009, 12:58 PM
MagdeZ jas do skoro vreme kupuvav od Zegin vo TC kapistec,a karsi Zegin ima i privatna apteka i tamo imase proveri dali uste imaat tie dve apteki,zboram za od 100.
Da ne se sekiras ke vidis deka ke bide,stavaj redovno.
Mene mi bese preporacano da stavam 3x200, do 14 nedela,a koga gi piev imav teski glavobolki i tegobi golemi.
MagdeZ stavaj gi vaginalno,obavezno miruvanj i gledanje dobri filmcinja.Masti da te gleda kako kineska kralica.POZDRAV

MagdeZ
27-01-2009, 12:35 PM
Девојки, малце глупаво прашање, ама морам да ве прашам пошто ми е шубе...
Вагиналетите утрогестан ги ставам навечер пред легнување...После тоа наредниот ден морам да носам улошка пошто некаде до пладне имам исцедоци (остатоци) од вагиналетата..Ја ставам доста длабоко, па сакав да ве прашам дали тоа нормално?

ZAKIMARKET
27-01-2009, 01:09 PM
Magde ic ne se sekiraj toa e normalno se topi vagonaletata i zatoa e taka kolku sakas dlaboko stavaj taa mora da istece

bisera
27-01-2009, 03:16 PM
Magde, takvi se istekuvaat, jas gi koristam 3 pati na den po 200, pa mozes da zamislis kako e kaj mene. jas bi ti preporacala da gi isfrlis dnevnite vloski i pocesto da menvis gakicki. jas gi menuvam 3-4 pati na den

Minamina
27-01-2009, 06:03 PM
Магде така е како што кажаа Бисера и Закимаркет, а јас ке ти кажам срекно :buterfly:

MagdeZ
27-01-2009, 06:18 PM
фала женски ::he:: денес измина шестиот ден од 14-та...немам сеуште никакви промени во организмов...ништо не осеќам, а и рано е :woopsi:

тамбура
27-01-2009, 07:43 PM
Аууу со утрогестот катастрофа :haha-sto???:
Јас на работа нема шанса гаќи да менувам :}}, ама дневни влошки на секој саат, а дома не употребувам влошки...
КОга ги спомнувам влошките... купив едни демек луфтираат, и стварно суво држат, ама све пропуштаат. Ионака битно на госпоѓава да и е суво :}} :}} :}}

Arkana10
28-01-2009, 10:28 AM
јас користам платнени влошки, со нив е најдобро.

MagdeZ
28-01-2009, 10:37 AM
Какви се тие платнени влошки? ???
Каде се продаваат? која марка се?

Zverkica
28-01-2009, 11:49 AM
Магде дај Боже да не израдуваш со позитивен резултат деновиве! Сите навиваме за тебе :buterfly:

MagdeZ
28-01-2009, 11:55 AM
рано е уште...тек наредната сабота ќе ми биде прв ден на закаснета менструација (ако воопшто закасни :haha-sto???:)
инаку, како што кажав ништо не осеќам, освен на неколку пати ми се случи да ме стегне мал грч на листот на левата нога, и тоа ми се случи кога лежев/спиев.. ???

scarlett
28-01-2009, 03:21 PM
Magde platneni vloski mozis sama da si sosies. Vo Makedonija mislam deka nema da se kupat. Mislam deka mozat da se poracaat od Hrvatska. (vidi na www.roda.hr

Arkana10
29-01-2009, 11:25 AM
платнени влошки еднодневни, можеш сама да си направиш. од памучен материјал, исечи го како што треба и ставај, пишувавме некаде за ова.
мене ми сошиаја и за менструација, само сега не ги користам :zmigzmig:
да не ни оди темава во рикверц, побарај на пребарувач кај сме пишувале за тоа.
Рода не продава платнени влошки.

MagdeZ
29-01-2009, 11:35 AM
thanks, практично навистина...

scarlett
29-01-2009, 11:58 AM
Ne ni rekov deka na roda se prodavaat :zmigzmig
A od Hrvadska mozat da se poracaat :dada:

Anja
01-02-2009, 10:15 PM
Imam edno prasanje:
Dali i za inseminacija rezultatite treba da ne se postari od 6 meseci?
Blagodaram.

ina
02-02-2009, 11:14 AM
Zavisi kade ke odis.Vo Plodnost ne gledaat tocno kako e so datumite,samo da nema bakterii i da prilozis snimki od HSG.Ako pravis inseminacija srekno i pozitivni rezultati :ha..haha..mm:

Arkana10
02-02-2009, 11:31 AM
Imam edno prasanje:
Dali i za inseminacija rezultatite treba da ne se postari od 6 meseci?
Blagodaram.

тоа ќе ти каже лекарот. Мислам дека е важен спермиограмот да не е постар.

MagdeZ
02-02-2009, 11:36 AM
Imam edno prasanje:
Dali i za inseminacija rezultatite treba da ne se postari od 6 meseci?
Blagodaram.


Мене резултатие за хормоните ми се од март 2008, а спермограмот на мм од април 2008, а најтазе имав пап направено. Не ми беше препорачано да повторам некој од резултатите

Minamina
02-02-2009, 07:36 PM
Ања мислам дека не треба, бидејки не се гледа датата на резултатите,
најбитно што гледаат е да не имаш бактетии и каналите да ти се проодни за инсеминација

Anja
02-02-2009, 08:24 PM
Arkana, Magde, Ina i Minamina, vi blagodaram na informaciite.
Na pregled sum krajot na februari i zdravje, inseminacija krajot na mart. :zmigzmig:
Pozdrav

MagdeZ
06-02-2009, 03:31 PM
Dali nekoj koristel fostimon apmuli, id kade gi imate nabaveno. Jas proveriv vo Dona farm vo Sk i se 1.400 mkd edna. A mi trebaat pet
Blagodaram..
PS: Inaku ova znaci deka se spremam za povtorna insiminacija :zmigzmig:

nale
06-02-2009, 03:46 PM
Магде ??? доби?

Anja
06-02-2009, 11:08 PM
Magde sto se sluci? Pisi ni!
Pravese test?
???

Minamina
06-02-2009, 11:20 PM
PS: Inaku ova znaci deka se spremam za povtorna insiminacija :zmigzmig:

Како што разбрав Магде се спрема за инсеминација и сигурно добила

fostimon apmuli не сум користила и не ми се познати, можеби се слични како Мерионалот штом се скапи

ZAKIMARKET
07-02-2009, 12:32 PM
fostimonot e ist kako gonalot i merionalot menopurot samo se razlicni proizvoditelite i brojot na hormonite naj cist i naj skap e gonalot zatoa sto ima samo eden vid na hormon a drugite imaat mesavina od dva ili poveke fostimonot go ima i vo eurofarm i tolku e 1400

MagdeZ
08-02-2009, 11:38 AM
Izvinete, nemav vreme da pisam. Da, doobiv i vednas se obrativ kaj doktorot. Toj sakase da pravime pauza eden mesec, no jas mislev deka nema potreba posto nitu primav terapija a i psihicki mislam deka dobro se nosam. Ovoj mesec pocnuvam za prv pat so terapija, imam pet ampuli fostimon (fsh) pa ke vidime sto ke producira. Denes ja primam prvata. Fala za poddrskata na site.

bisera
08-02-2009, 11:44 AM
so sreka Magde
navivame za dve crtki
:buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly:

ZAKIMARKET
08-02-2009, 12:18 PM
srekno magde stiskame palci

matilde
08-02-2009, 02:39 PM
so sreka magde ..srekno :buterfly: :buterfly: :buterfly:

Minamina
08-02-2009, 04:14 PM
Магде со срека и со резултат :buterfly:

ina
09-02-2009, 08:43 AM
Срекно Магде и +++ :}}

узо
09-02-2009, 09:34 AM
магде па да те читаме во тема трудничкиот дневник на магде :dada: :dada:

scarlett
09-02-2009, 11:18 AM
So sreka i so dobra misla. Magde aj pa da ne izraduvas.

valona
09-02-2009, 01:01 PM
Srekno Magde :buterfly: :buterfly: :buterfly:

MagdeZ
17-02-2009, 12:25 AM
фала ви пуно, за во среда сме закажани :zmigzmig:
се е ок, терапијата добро ми делуваше, а за другото Господ како сака, така ќе биде!

nale
17-02-2009, 12:34 AM
Магде среќно :dada: верувам дека ќе биде успешно овој пат :dada:

MagdeZ
17-02-2009, 12:39 AM
Јас знам дека упорноста се исипати секогаш, така да девојки треба да бидеме упорни и секој пат се повеќе да се надеваме.

ZAKIMARKET
17-02-2009, 12:48 AM
Magde so gospod napred srekno

ina
17-02-2009, 08:14 AM
Magde, Srekno i prodolzi samo taka pozitivno :buterfly:

scarlett
17-02-2009, 10:31 AM
Imaj ja utre celata sreka na ovoj svet.
Pozdrav Magde

Arkana10
17-02-2009, 10:38 AM
Магде, еве вака виртуелно да те фатам за нос, да те префати од мене бременоста утре :ha..haha..mm:

petra
17-02-2009, 10:44 AM
Drzam palci da bide uspesna inseminacijata i sekako Magde da bides so pozitivna misla....

veki
17-02-2009, 12:59 PM
srekno magde :zmigzmig:

Жана Мари
17-02-2009, 04:11 PM
Со среќа!
By the way, дали знаете при миссед абортус дали следниот пат бараат ХСГ, или директно може на инсеминација? Не сум правела ХСГ, а пред две недели имав миссед. Докторите викаат нема потреба ни од ХСГ ни од инсеминација, ама мене не ми се чека!!!

bisera
17-02-2009, 06:08 PM
Magde aj i jas te fakam za nos i od mene da te fati
:buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly:

Minamina
17-02-2009, 08:14 PM
Магде биди позитивна и ти посакувам успешна инсеминација. :buterfly:

sani
18-02-2009, 12:27 AM
Магде само позитивно и ќе биде со среќа и се знае чекаме +++++++++
Среќно :buterfly:

Minamina
18-02-2009, 08:32 PM
Магде како помина, :buterfly:сега биди позитивна

nale
19-02-2009, 11:19 PM
Магде како помина?

узо
20-02-2009, 10:36 PM
магде чекаме добри вести

Биба
21-02-2009, 06:54 AM
Магде ајде нестрпливи сме и чекаме частење :zmigzmig:

MagdeZ
28-02-2009, 08:12 PM
Izvinete sto ne sum pisala...ne bev tuka podolgo vreme. Fala sto me mislite, suste ne e pominat periodot, taka da cekam :buterfly:

узо
01-03-2009, 02:01 AM
знае некој колку кошта инсеминација во систина сега ?

MagdeZ
01-03-2009, 07:19 PM
5.500 mkd

nale
26-04-2009, 02:38 PM
во мај одам на инсеминација во ремедика.чекам да добијам па да почнам со кломифен од 2 ден.самиот др. е скептичен за успешноста на инсеминацијата ама ај да се проба додека ги собираме анализите за ивф.

узо
26-04-2009, 05:38 PM
прва неуспешна вторава сомнителна но надежда последна умира

Lea
26-04-2009, 08:31 PM
прва неуспешна вторава сомнителна но надежда последна умира

дај боже дека сомнителна да ве изненади позитивно :)

B-Anja
26-04-2009, 09:28 PM
Uzo, citav deka procentite na uspesnost na inseminacija se zgolemuvaat so brojot na obidi.
Taka da, vtorata ima pogolemi sansi da vi uspee.:D

sani
27-04-2009, 12:51 AM
узо никогаш не се знае, кога човек најмалку се надева тогаш доаѓа среќата па дај боже и кај вас да е така

узо
27-04-2009, 03:07 AM
фала девојки

Astra
27-04-2009, 11:14 AM
држам палци узо за тебе

Arkana10
27-04-2009, 01:18 PM
узо мислам на вас и ви праќам многу среќа за успех!!!

valona
27-04-2009, 11:10 PM
So sreka Uzo , samo napred so eden golem +++++++

anicka
28-04-2009, 09:35 PM
Vi stiskam palci Uzo

узо
28-04-2009, 11:19 PM
фаа фала да се фалите наскоро со позитивен исход девојки

Minamina
02-05-2009, 11:48 PM
узо срекно и успешно

simbi
25-05-2009, 10:19 PM
sakam samo da go prenesam moeto iskustvo od dvete neuspesni inseminacii
inseminaciite mi gi pravese akuser genikolog NEreproduktivec i toa so "neobrabotena" sperma
toj doktor i pokraj losiot spermogram ne me posovetuva za IVF (zosto??? mozam samo da pretpostavam)
taka pominaa 4 god vo brak, od koi prvata ne znaevme deka imame problem, a prethodnata pauzirav
sovet- NE pravete inseminacija so neobrabotena sperma. Jas posle inseminaciite imav takvi strasni bolki i grcevi na matericata, a jajnicite bukvalno mi se cinese deka ke mi "eksplodiraat". Fala mu na Boga sto nema posledici. Posle postapkata bukvalno tri dena ne mozev da odam ispraveno, tuku blago podnavednata

simbi
25-05-2009, 10:29 PM
sega sme vo postapka za ICSI vo Plodnost
koga doktorot gi vide rezultatite od mm, se cudese kako e mozno strucno lice da preporaca inseminacija pri tolku los spermogram (oligoastenoteratozoospermia- 2,5 mil/ml-12% progresivni napred-14% normalni)
zatoa Tase preporacuva inseminacii pred IVF samo kaj tie slucai kade ima realni sansi za zabremenuvanje
a vo nasiot slucaj sosema ja iskluci taa moznost uste vednas

bosa83
25-05-2009, 10:57 PM
Така е Симби, јас еднаш ти кажав дека со таков резултат од тм нема да биде од помош инсеминација! И мм имаше сличен спермограм како на тм, и доктрот одма не упати на ивф/ицси!
Ти посакувам успешно ивф!

Minamina
26-05-2009, 09:28 AM
Симба срекно со постапката, во добри раце си

ina
26-05-2009, 07:43 PM
simbi,srekno...pa ke kazuvas iskustvo,bidejki ako kaj mene ne bid, uste nekolku meseci si davam,ke ti se priklucam i jas