PDA

View Full Version : Природни препарати во процесот на лечење неплодност


Arkana10
28-10-2008, 11:08 AM
еве да не бараш Роза :zmigzmig: на едно место

за средување на хормони ми помогна
1. Агнус кастус/agnus castus, како таблети ги има Агнес/agnes од Бугарија и ПМС фри/pms free од Хрватска
2. Маца/мака потент (Maca potent) - прав од корен на билка од Перу, донесени од Лондон, ги има и кај нас како таблети од Хрватска. Ги даваат и на мажи за подобрување на спермиограм.
3.Чај - вркута или росник и матерка мислам дека ова се народните имиња.

за борба со инфекции
1. Чај од брусница и сушени брусници
2. Омега 3
3. Ацидофили и лактобацили со папаја и нони и алое вера
4. Кантарионово масло за мачкање
5. Лук и таблети од лук како вагиналети
6. Јогурт со лгг

***
слободно допишете

nale
28-10-2008, 11:00 PM
За урамнотежување на хормоните добра е marrubium vulgare(мачина трава, очајница).
Е сега како се пие :hmmm?!: некаде пишува 3 месеци во текот на целиот циклус, некаде после менструација до крај на циклус. На еден форум имаше напишано доктор дека може да има штетни последици на плодот ако дојде до оплодување....Јас решив да почнaм да пијам очајница од 1 до 14 ден, што е сигурно сигурно е :zmigzmig:
Очајницата може да се меша и со невен

nale
28-10-2008, 11:10 PM
Да напоменам нешто за очајницата.Ако планирате да пиете барајте ја по латински назив бидејќи можно е да ви дадат валеријана.
Инаку очајницата за разлика од валеријаната има горчлив вкус

Arkana10
29-10-2008, 08:51 AM
е да нале, не ми текнуваше како е на македонски, фала што ја стави.

nale
29-10-2008, 02:13 PM
Аркана вркута колку што разбрав може да се пие цел циклус.Во право сум?

nale
29-10-2008, 02:20 PM
Масло од ночурка(на англиски evening primrose oil) ублажува пмс,добаро е за хормонален баланс и го подобрува плодниот секрет.
Го има во капсули како Еvening primrose oil произведувач Natural wealth

Arkana10
29-10-2008, 09:43 PM
Аркана вркута колку што разбрав може да се пие цел циклус.Во право сум?

да до позитивен тест :zmigzmig:

Arkana10
29-10-2008, 09:44 PM
ночурка=ноќниче на македонски

nale
30-10-2008, 03:42 PM
Не знаев како е на македонски...фала :zmigzmig:

Arkana10
31-10-2008, 09:33 AM
нема проблем
не заборавете и на омега3 и на гинко, ама само до бременост.

bosa83
31-10-2008, 09:39 AM
ночурка=ноќниче на македонски

Toa e vrkuta neli? sakam da gi pijam i vrkuta i ocajnica, znaete li od kade mozam da gi kupam?
Fala

Arkana10
31-10-2008, 09:47 AM
не вркута е росник на македонски
ноќниче е друго, види во постот на нале :zmigzmig:

bosa83
31-10-2008, 09:50 AM
Fala Arkana!
A znaes li kade mozam da najdam vrukta i ocajnica? :hmmm?!:

Arkana10
31-10-2008, 09:53 AM
или во Билна аптека или на било кој пазар кај што се продаваат чаеви

nale
31-10-2008, 04:03 PM
Јас би ти препорачала да ги бараш во билна аптека под латинско име...на пазар може нешто друго да ти дадат како на пр што мене прво ми дадоа валеријана место очајница :naokolu:

nale
05-11-2008, 09:35 PM
Нарачав мака, треба да ми стигне за 5-6 дена
Ме интересира може ли да се пие во исто време со хормонални таблети, пошто пијам примолут нор

Arkana10
05-11-2008, 09:46 PM
колку што знам не. мене ми беше препорачано да прекинам пред кломифен.
има за тоа по интернетов.
исто како со агнус кастус е.

nale
05-11-2008, 09:47 PM
Фала Аркана...баш вечерва ќе прочачкам низ нетов :dada:

dan
08-11-2008, 10:31 PM
Јас денес почнав да пијам вркута, велат дека е многу добро повремено да се пие и како превентива за многу заболувања.
Летово ја пиев можеби околу еден месец, не знам на што друго ми делуваше, ама менструалното крварење го намалува моментално.
Ја најдов на Бит Пазар како Вирак или Бисерак.
на линков има доста за неа
http://www.herbateka.eu/vrkuta

nale
11-11-2008, 10:15 PM
Од денес почнав да пијам мака, па ќе видам дали ќе има рзултати
Ме интересира дали може во исто време да се пие и мака и агнус кактус

Arkana10
12-11-2008, 09:15 AM
среќно :buterfly:

Zverkica
12-11-2008, 04:28 PM
Поздрав до сите форумџики што се трудат да придонесат во природното лечење на неплодноста.
Морам да напоменам дека во Билна аптека немаат Мацина трева и веднаш те праќаат на Битпазар, бидејќи на друго место ја нема. Таа што ја продаваат на Битпазар е 40 денари пакетче и таа вика се ставало цело пакетче во литар вода и се пие 20 денар секој ден. Колку што прочитав на другите форум сите викаат дека се пие во мали количини и дека е многу горка, а оваа на битпазар е многу блага. Е сега има ли некој на кој што навистина му помогнала оваа трева или сепак се е психички?

molnja
12-11-2008, 04:33 PM
јас купував исто од таму и немав успех 5 месеци

dan
12-11-2008, 06:15 PM
јас не сум пиела мацина трава, ама од тоа што сум го читала наводно помага кога има проблем со овулацијата, а од друга страна може да доведе и до нерамнотежа на хормоните. Треба внимателност иако се работи за треви.

Zverkica
13-11-2008, 11:47 AM
Во секој случај ти честитам од се срце за бременоста!!!! :buterfly: Кажи го тајниот рецепт како успеавте?

molnja
13-11-2008, 12:49 PM
Во секој случај ти честитам од се срце за бременоста!!!! :buterfly: Кажи го тајниот рецепт како успеавте?

Тајниот рецепт не е тајна-ивф во Плодност(после 4 годишна борба и никаков проблем кај двајцата,4 инсеминации...)

nale
13-11-2008, 03:13 PM
Што се однесува до очајница(мачина трава) напоменав предходно во еден пост дека треба да биде многу горка, ако не е горка станува збор за валеријана(кај нас и валеријаната ја продаваат како очајница).Јас ја купив од пазар во Велес 200 ден пакетче и баш е горка :dada:...само ја пробав за да се уверам дали е тоа тоа а не сум почнала сеуште да ја пијам.
*******
Аркана може ли да се пие во исто време мака и агнус?На еден форум прочитав као никако да не се пијат во исто време, а препорачуваат со маката да се пие и масло од ноќниче

Arkana10
14-11-2008, 09:19 AM
не пиј или само мака или само агнус кастус

MagdeZ
15-11-2008, 11:56 PM
Dali napravivte promena vo vasata ishrana? Citam dosta deka ishranata e znacaen faktor vo zgolemuvanje na fertilnosta..Jas na primer pijam dosta kafe (2-3 dnevno)...Se obidov nekoj mesec da namalam no tesko mi odi. PLaniram da posetam edna zena tuka vo SK koja se zanimava zo zdrava ishrana, bazirana pred se na rastelno poteklo i bez konzervansi..Navodno imala pomognato na zeni da ostanat bremeni.
Jas mislam deka ishranata ima golema uloga vo celokupniot balans na teloto, ama seuste ne sum resila da prezemam nesto poseriozno okolu toa. Makar sto gledam kolku tolku da gotvam razlicna hrana (osobeno site tipovi na zrnesta hrana: grav, grasok, boranija i sl)...Dali nekoj od vas prezemal nesto na ovaa tema? Ve molam za sovet...?

Arkana10
16-11-2008, 11:21 AM
јас одамна ја имам променето исхраната.
исфрлам фитоестрогени, се хранам вегетарјански, да не речам вегански
имам супер крвна слика, за разлика од претходно.

Биба
20-01-2009, 10:31 AM
[quote=Arkana10 ]
еве да не бараш Роза :zmigzmig: на едно место

за средување на хормони ми помогна
1. Агнус кастус/agnus castus, како таблети ги има Агнес/agnes од Бугарија и ПМС фри/pms free од Хрватска
2. Маца/мака потент (Maca potent) - прав од корен на билка од Перу, донесени од Лондон, ги има и кај нас како таблети од Хрватска. Ги даваат и на мажи за подобрување на спермиограм.
3.Чај - вркута или росник и матерка мислам дека ова се народните имиња.

за борба со инфекции
1. Чај од брусница и сушени брусници
2. Омега 3
3. Ацидофили и лактобацили со папаја и нони и алое вера
4. Кантарионово масло за мачкање
5. Лук и таблети од лук како вагиналети
6. Јогурт со лгг

***
Здраво Аркана, гледам повеќе време нема никој пишано на овој пдф. па се надевам дека ќе прочиташ и ќе ми одговориш: инаку јас не живеам во мк последнава год. и затоа те молам ако ги знаеш да ги напишеш чаевите со нивните латински имиња па да можам да ги купам.
Поздрав и фала ти многу :ha..haha..mm:

Arkana10
20-01-2009, 07:40 PM
агнус кастус се вика така на латински.
маца потент исто така.
за другиве чаеви ќе ми треба време, сега нешто брзам.

Биба
20-01-2009, 08:35 PM
Благодарам Аркана и ке ги побарам, а кога ќе имаш време те молам ако знаеш да ги напишеш и другите ::he::

nale
20-01-2009, 09:01 PM
вирак, вркура,росник--латински: Alchemilla vulgaris, англиски: Lady's Mantle
брусница---лат.Vaccinium, анг. Cranberry.
мачина трава, очајница--- лат.marrubium vulgare , анг.Horehound
*********
Аркана се надевам не се лутиш што напишав јас :zmigzmig:

Биба
20-01-2009, 09:43 PM
Фала и тебе Нале, а двете срцки сте не мислам дека ќе се налути Аркана :dada:

nale
20-01-2009, 10:35 PM
Нема да се налути јас само се шалев :zmigzmig: :}} :}}

ina
20-01-2009, 10:40 PM
Нале никогаш немам користено никакви природни препарати.Кажи ми дали се за регулирање на сите хормони или поконкретно за одделни хормони?Исто дали се земаат истовремено и како се комбинираат?

nale
20-01-2009, 11:01 PM
Ина мислам дека за секој природен препарат имаме по нешто пишано, како се пие од кој ден на цилусот и сл. Сите они на некој начин придонесуваат за регулрање на хормоните, е сега која трава стрикно за кој хормон незнам :ZaZalNe:до толку не сум ги растумачила травкиве...знам дека очајница се пие за регулирање на овулација, вркута за зајакнување на матката, малсо од ноќниче за подобрување на плодната слуз...и толку :zmigzmig: :}} :}}

ina
20-01-2009, 11:06 PM
Фала на брзиот одговор,доволно ми објасна :dada:
Ке побарам очајница за овулација,па да пробам и на тој начин.

Биба
21-01-2009, 10:11 AM
Повторно прашање до Аркана или Нале (си ја зедовте белјата со мене :haha-sto???:)
Читав на Хербатека дека Агнус кактус се зема за покачен пролактин и прогестерон, па би сакала да знам дали да почнам него да го земам или пак очајница, зашто кај мене е тестостеронот покачен?

Arkana10
21-01-2009, 10:14 AM
Биба агнус кастус ги регулира половите хормони.
Нале :zmigzmig:

nale
21-01-2009, 05:53 PM
Се трудам Акана да помогнам колку што можам , ама ни требаш и ти за совети :zmigzmig:
Биба најдов нешто на нет за намалување на тестостеронот. Еве линк, прочитај
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=17310494&ordinalpos=2&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsP anel.Pubmed_RVDocSum

мислам дека се работи за нане ама не сум баш сигурна :ZaZalNe: во хербатека називите за нане се следни
NANA

* Biljke

Drugi nazivi: crna nana, ljuta nana, metva, metvica, paprena metva, paprena nana.
Latinski naziv: mentha piperita .

Биба
21-01-2009, 07:36 PM
Фала ви и на двете повторно :dada:, а го видов и линкот што го стави Нале па да тоа е нането.

nale
21-01-2009, 08:37 PM
Мене ме буни ова Labiatae, да не е некоја друга врста на нане а не ова обичново за кое ние знаеме :hmmm?!:
Аркана чекам твое мислење :zmigzmig:

Arkana10
22-01-2009, 10:57 AM
може да се праша некој што се разбира за тоа. не знам јас.
може во Билна аптека ќе знаат за што се работи.

Eli1605
22-01-2009, 01:18 PM
Zdravo na site osobeno na tebe Arkana, gledam deka si maher za prblemi so plodnost i hormoni pa sakav da se pozalam so mojot problem i dali imas nekoj sovet za mene.
Imeno znam deka imam nekoe hormonalno poremetuvanje policisticni jajnici so samoto toa sto ciklusot ne mi e redoven i imam vlakna na liceto..pravev hormonalna slika odanma bese vo 2005 momentalno go nemam pred mene statusot za da ti kazam kakvi bea rezultatite..ama bea losi. Togas dr.Palcevski mi prepisa Diane 35 piev 1 godina imase nekoe podobruvanje odkako prekinav so niv se zdebeliv i veke ne prodolziv so nikakva terapija. ciklusot seuste mi e neredoven so kasnenje preskokuvane 1..2..3 meseci.
Vo posledno vreme me faka strav dali nekogas ke mozam da imam detence...ke treba veke i za toa da pocnam da se grizam.
Ima li nesto alternativno da se proba ...caj ili nesto drugo ili moram da pocnam pak po doktori? :ZaZalNe:
Fala i pozdarv

nale
22-01-2009, 02:04 PM
Ели пробај со мака потент, помага кај ПЦОС...еве линк прочитај
http://www.squidoo.com/fertility-herbs

Eli1605
22-01-2009, 02:58 PM
Fala Nale, a znaes li dali kaj nas moze da se najde vo bilo kakov oblik gledam deka ima tableti prasok tinktura..

nale
22-01-2009, 03:23 PM
Ели јас барав по аптеките во Велес ама не најдов, па порачав преку нет. Побарај по аптеките па ако не најдеш нарачај

Биба
23-01-2009, 12:36 AM
Тханкс за одговорите :zmigzmig:

Eli1605
23-01-2009, 08:43 AM
Nale, napraviv malo istrazuvanje po nasive distributeri so prirodni preparati (sva sreka sto sum vo taa bransa) kaj nas gi nema, gi ima vo Hrvatska firmata sto gi distribuira e Encian, distributer za Mekdonija e Geoprom ama ovie tableti ne gi distribuiraat vo Mk.
E sega ima nesto sto sodzi Maca ama ima i drugi bilki, toa se tableti od CaliVita, tabletite se vikaat VitalWomen i sostavot im e sledniov:
Damiana...100mg (vlijae pozitivno na nervniot sistem)
Suma.......100mg (bogata so aminokiselini vitamini i minerali)
Catuaba Berries..25mg (podobruva fizicka kondicija)
Maca.......100mg (Amazonski zensen za energija i stimuliracki efekt)
Sarsaparilla root...50mg (antiinflamatoren efekt)
Saw palmetto...50mg
Unicom root...25mg (sodrzi saponin so estrogeno dejstvo)
Ekstrat od guarana(st.22%kogein) 100mg

Osven ova drugo i ne najdov

nale
23-01-2009, 03:42 PM
И останативе сосотојки се добри.....само на нет читав дека дневна доза за мака е 2000-3000 мг а овие таблети содржат само 100мг, некако малку ми е 100мг :hmmm?!:
Јас земам 3 таблети дневно од по 800гр.

sani
23-01-2009, 11:09 PM
Dobre dojde Eli i zdravo.Jas mislam ako go imas sostavot da se obides da prasas nekoj sto odi za Solun jas najcesto tamu naogam od lekovi koga mi bile potrebni a i poevtini se od kaj nas ili od Bugarija tamu mislam deka nema lek sto nemoze da se najde a pogotovo koga stanuva zbor za prirodni preparati mislam deka nema sto nema mozemi smesno :}} :}} ama jas obozavam da vleguvam vo nivnite apoteki i da si razgleduvam i da si kupuvam cajcinja i slicno

Eli1605
27-01-2009, 12:06 PM
Zdravo devojki

Najprvin sakam da vi se zablagodaram za sovetite
Napraviv malo istrazuvanje na net za mojot problem....mislam deka najmnogu bi mi pomopgnalo Agnus Castus zatoa sto gi poglednav rezultatite od hormonskite testovi vsusnost imam nalameli LH i FSH vo ovulaciski period i pokacen Prolaktin, a Agnus Castus deluva bas na normaliziranje na ovie hormoni kako i na PCOS....kako i da e jas naracav bi trebalo da mi stignat tabletite narednata nedela i ke gi pocnam.
E sega sto ne mi bese i uste ne mi e jasno se pijat tabletite konstatno neli?..ne se prekinuvaat vo tekot na ciklusot a i nema nekoj period koga treba da se pocne so pienje neli? procitav deka preporacana dnevna doza e 400mg, vlijae i na reguliranje na insulin i progesteron...

Taka da ke probam jas pa koga ke dobijam ke ispitam hormoni pak
Cekam na vase mislenje
Fala i pozz

nale
27-01-2009, 02:22 PM
Konopljika( Vitex agnus)

Ova biljka deluje na nivo progesterona i snizava nivo prolaktina.
Primenjuje se u perimenopauzi za zaustavljanje krvarenja ili kod nepravilnih mesecnica. Dnevna doza je 3 x dnevno 40 mg. Rezultati su vidljivi nakon upotrebe kroz nekoliko ciklusa. U medicinske svrhe koristi se plod koji utice na hormonsku funkciju žena te se stoga najviše koristi kod menstrualnih problema. Agnus Castus pozitivno utice na kontrolu i proizvodnju hormona tokom posljednje dve nedelje menstrualnog ciklusa. Ovaj period ciklusa je poznat po stvaranju zutog tela koje priprema jajasce za oplodnju te uterus za eventualnu trudnocu.
Menstrualni problemi:
Neke zene mogu imati simptome kao sto su neredovite i bolne menstruacije, oboljenja grudi i bolne grudi, endometrioza, zapaljenska oboljenja karlice, nenormalna krvarenja uterus ate emocionalni disbalans. Agnus castus normalizuje nivoe progesterona koji izlucuje zuto telo – stoga pomaze obnovi zdrave menstrualne funkcije Agnus castus takodje oslobadja od simptoma PMS-a, ukljucujuci nabreklost grudi, grceve, glavobolje pa cak i akne Pokazao se efikasnije nego vitamin B6.

Neplodnost: Agnus castus moze pomoci pri regulaciji nivoa prolaktina te stim pomoci pri tretmanu neplodnosti kod zena. Nedostatak mleka (isuficijentna laktacija): Istrazivanja pokazuju da agnus castus delotvorno utice na hormone koji kontrolisu izlucivanje mleka te “ispustanje” mleka iz tkiva grudi.
Sigurnost i upozerenje
Poznato je da agnus castus ne uzrokuje nikakve nus pojave. Medjutim, neke osobe mogu doziveti alergijske reakcije, glavobolju i pojacno menstrualno krvarenje kao posledicu terapije agnusom. Ukoliko se pojavi ovi simptomi, potrazite savet kvalifikovane osobe.
извор http://forum.roditeljportal.com/forums/thread-view.asp?tid=3834&start=1

колку што читав по нетов дневна доза е 3 пати на ден по 40мг во текот на цел циклус, најмалку 3 месеца или до позитивен тест

Eli1605
27-01-2009, 02:52 PM
Fla Nale..poslednive nekolku dena procitav se sto najdov na net i blogovi i statii i istrazuvanja.....taka da :dada: wish me luck :dada: cekam samo da mi stasaat apcinjata

nale
27-01-2009, 03:20 PM
Ајде со среќа, ќе видиш ќе ти се средат хормоните :dada:

Eli1605
27-01-2009, 03:34 PM
tnx :buterfly:

Minamina
27-01-2009, 05:54 PM
Добродојде Ели и од мене.
ти посакувам многу брз резултат со апчињата.

Eli1605
28-01-2009, 10:14 AM
Fala Mina, da se nadevame
:dada:

Zverkica
28-01-2009, 11:27 AM
Ете и јас од пред една недела почнав да пијам Агнус Кактус, само што мојот ми го донесе една другарка од Австралија. Едно апче има 1000мг, и пишува дека се пие едно на ден, а јас колку што разбрав дневната доза треба да биде од 1000-1200мг на ден, а не 120мг, бидејќи тоа е малку, ете прочитајте и на други форуми како што е рода и слични, секаде пишува дека е од 1000-1200 милиграми на ден.
Позитивно е тоа што во самото шишенце има 120 таблети значи 4 месеци ќе имам да пијам од него, и дај Боже да има позитивни резултати со мојот ПЦОС!
Посакувам среќа на сите што се борат со вакви проблеми и сакаат детенце!

nale
28-01-2009, 03:50 PM
Мислам дека Аркана има пиено витекс баш ме интересира по колку пиела. Сега баш читав по нет на разни сајтови разна доза пишува така да...мислам дека е најпаметно да се пие толку колку што пишува на опаковката.

ina
28-01-2009, 06:32 PM
Nale ke specijaliziras na ovaa tema :}} :}} :}},bravo za tebe,navistina super si uhodana :zmigzmig:

nale
29-01-2009, 02:58 PM
:}} :}} :}} не сум до толку специјализирана Ина :}} :}} убаво јас што читам и тука пишувам само проблемот е што јас од сите препарати само мака користам. Имам и очајница и росник ама никако да почнам да пијам :ZaZalNe: :KeVidissssTi:

nale
30-01-2009, 03:14 PM
Еве што пишува во хербатека за Витекс
http://www.herbateka.eu/konopljika

ina
30-01-2009, 05:03 PM
Jas pocnav da jadam ananas i cveklo,kako sto imate pisuvano pogore,malku mi se odvratni ama toa e :natazeno:

anicka
02-02-2009, 10:28 PM
Devojki slucajno naidov na receptov pa videte ako znaete nekojpodetalno da objasni
-------------------------------------------------------
> > * 240 g hajducke trave (sto vise cvetova)
> * 60 g cvetova zove
> * 30 g listova masline
> * 30 g listova i cvetova kantarije muske
> * 30 g listova pitome nane
> * 20 g listova i cvetova divlje nane
> * 20 g stabljike lazarkinje
> * 20 g stabljike majcine dusice
> * 20 g idjirota
>
>
> Pripremanje i primena caja:
> Trave jako usitniti i smesati. U 1 litru
> prokljucale vode staviti 10 g mesavine i kuvati
> poklopljeno 1 minut. Hladan caj procediti u tamnu
> bocu i jako zacepljeno drzati na tamnom mestu.
> Piti 3 puta dnevno po 1 dcl pre i posle jela.
> Posle napitaka pre jela, uzeti srednju kasiku
> rafiniranog maslinovog ulja, a nakon napitaka
> posle jela srednju kasiku meda. Nastojati da med
> bude jednolican, tj. od kadulje, bagrema, kestena
> i sl. Mesani med nije preporucljiv.
> Umesto vode piti lagani caj od mesavine jednakih
> kolicina maticnjaka i listova i cvetova hajducke
> trave. Dnevno popiti najmanje 1/2 litre. Umotati u
> toplo krsta, slabine i ispod trbuha.

sani
02-02-2009, 10:58 PM
Jas pocnav da jadam ananas i cveklo,kako sto imate pisuvano pogore,malku mi se odvratni ama toa e :natazeno:


ina a kako go jades cvekloto?Jas ne jadev cveklo dvaeset i poveke godini i sega koga procitav tuka pocnav da jadam probav konzervirano i mi bese uzasno-gadno a svezo-izrendano mi e super po kiselko mozes da go mesas so morkov i super e

Arkana10
03-02-2009, 10:59 AM
Цвекло рендано салата, само свежо. пробајте и сок од цвекло и лимон.

ina
03-02-2009, 12:01 PM
Sani cvekloto go jadam svezo,rendano,dodavam rendan morkov i rendano jabolko,pa stavam limonov sok.Probaj mozebi ke ti se dopadne :dada:Ananas nekogas svez,nekogas konzerviran.Podobro svez da se izbegnuva sekerot sto go dodavaat pri konzerviranjeto,bidejki od terapijata se zdebeliv 5kg.

Minamina
03-02-2009, 06:09 PM
Аничка не разбирам каков рецепт е тоа за неплодност ли? :ZaZalNe:

Инаку јас пиев сок од цвекло од соковник направен или го купував оној сок од цвекло од 100% од фруктал

trinaeset
03-02-2009, 09:01 PM
Pred izvesno vreme doznav za fitologot Slobodan Tasic od Srbija (Ubavina i zdravje, Arena i Roda Hr).
Mnogu me interesira dali ima nekoj od Vas nekakvo iskustvo ili znae za nekoj bracen par koj gi piel caevite na Slobodan Tasic.
Dodeka barav informacii na drugite forumi sogledav deka curkite ne se vooduseveni od priodot na Dr. Slobodan Tasic i cenata na negovite caevi.
Dokolku nekoj ima pisuvano na nekoja podtema na forumov, Ve molam da mi dadete nasoki kade da najdam poveke informacii za Dr. Slobodan Tasic.

pozz!

anicka
03-02-2009, 09:55 PM
Da Mina barajki za prolaktin mi izleze i ovoj recept kako alternativa za neplodnost i negovo lecenje samo sto neznam kakov efekt ima zatoa i pisav ako nekoj znae da ni dade poveke info.Pozdrav

nale
03-02-2009, 11:27 PM
Тасиќ :hmmm?!: мои роднини уште пред 7-8 години зимаа од кај него чаеви и некои др. работи и немаше никаков ефект. Верувам во лечење со природни препарати ама мислам дека човекот претерува со цените, како што читам по форумите по 200-300 евра им зима за третман, што е многу многу е. Пред некое време налетав на еден форум некој имаше пишано од што се состојат неговите чаробни лекови, ќе прочепкам па ако најдам ќе пишам тука.

Minamina
03-02-2009, 11:33 PM
Добродојде Тринаесет
еве ти линк од неговата вет страница
http://www.radost-radjanja.com/
и емаил адреса
tesics@neobee.net

Едно време и јас бев заинтересирана за неговиот чај ама посто пиев од други слични чаеви кои немаа ефект и се откажав.
Инаку можеш и да му пишеш на емаил и ке ти одговори, јас му пишав и ми одговори дека треба да отидам во Белград на разговор и друго не ми објасни ништо.

nale
03-02-2009, 11:33 PM
Најдов :zmigzmig:
Извор родители и деца


Ujutro se pije caj od kadulje 2dcl (salvia officinalis) (dvije zlicice caja preliti sa 2dcl kipuce vode)
Popodne caj od zdravca 2dcl (Geranium robetrianum)(isto)
Uvece caj od maticnjaka 2dcl (Melissa officinalis)(isto)

Kapi propolisa (koje morate drzati u hladnjaku) 3x5kapi
Maticna mlijec 2 plasticne zlicice dnevno polako polizati (a mozete i pocuclati tableticu).

Uvece jos 2 kasike meda i 2 kasike jabucnog octa pomijesati u 2 dcl vode i popiti.1.U toku pre podneva popiti jednu solju caja
-SALVIA OFFICINALIS (Zalfija)

-U popodnevnim casovima popiti jednu silju caja
-GERANIUM ROBERTIANUM (Crveni zdravac)

-U vecernjim casovima popiti jednu silju caja
-MELISSA OFFICINALIS (Maticnjak)

Priprema:
U solju sipati jednu kafenu kasicicu caja i preliti sa 2 dl prokljucale
vode. Nakon 15-20 min. procediti, sacekati da se ohladi i piti gitljaj po
gutljaj, sto duze to bolje. Cajeve popiti u toku dana.
Zalfija i crveni zdravac mogu se zasladiti medom po zelji.

2. MATICNI MLEC
Ujutru i uvece, najmanje pola sata pre jela uzeti po jednu plasticnu ili drvenu kasiku (nikako metalnu!!!!). Mlec polizati kao lizalicu, ne gutati vec da polako sklizne niz grlo. Teglice drzati u frizideru

3.PROPOLIS KAPI
U toku dana 3x10 kapi propolisa, moze u vodi ili na kocki secera.

4.JABUKOVO SIRCE I MED
Svako vece u casu vode ramutiti 2 kafene kasike meda i 2 kasicice jabukovog sirceta (Nabaviti 2 kg meda i 1 l jabukovog sirceta).


ZA LECENJA CISTA, MIOMA I UPALA JAJNIKA

UPUTSTVO

1.HRASTOVA KORA
1 litar vode staviti da provri, dodati 2 ravne supene kasike Hrastove kore i
kuvati 3-4 min. Skloniti sa vatre, poklopiti i ostaviti da se ohladi do
temperature za ispiranje. Procediti i ispirati se irigatorom ili pumpicom za
vaginalno ispiranje

2.KANTARION CAJ
1 litar vode staviti da provri, dodati dve ravne supene kasike kantarion caja (NE KUVATI). Poklopiti i cekati da se ohladi do temperature za ispiranje. Od cele kolicine uzeti 200 grama i popiti a ostatkom se isprati irigatorom ili pumpicom za vaginalno ispiranje.

3.KANTARIONOVO ULJE
Svako vece tampon nakvasiti kantarionovim uljem i tamponirati preko noci.

4.MATICNI MLEC
Ujutru i uvece, najmanje pola sata pre jela uzeti po jednu plasticnu ili drvenu kasiku (nikako metalnu!!!!). Mlec polizati kao lizalicu, ne gutati vec da polako sklizne niz grlo. Teglice drzati u frizideru.

NAPOMENA!!!!

TRETMAN KORISTITI PRVIH SEDAM DANA SVAKO VECE I ISPIRATI SE CAJEVIMA NAIZMENICNO: (JEDNO VECE HRASTOVA KORA, JEDNO VECE KANTARION CAJ). DO KRAJA TERAPIJE TRETMAN KORISTITI NAIZMENICNO DVA PUTA NEDELJNO. TRETMAN NE KORISTITI ZA VREME CIKLUSA.

Caj od crvenog zdravca je namenjen za muskarce i mogu jos piti propolis, maticni mlec i jabukovo sirce i med.

Eli1605
04-02-2009, 09:24 AM
Zdravo devojki

Da se pofalam denes mi stignaa tabletite Agnus castus, za site sto sakaat da si naracaat preku net neka idat na stranicava stvarno se brzi za 7 dena mi gi isporacaa:

http://www.homeherbs.co.uk/log_in.php?return=/account_details.php&username=

Inace sakav da ve prasam moze li da se kombinira Ocajnica i Agnus castus, posto pred edna nedela pocnav so ocajnica ...ustvari ima veke 10 dena i nekako kako da osekam ovulacija ...i sega ne znam sto da pravam dali i tabletive da gi pocnam ?????

nale
04-02-2009, 03:30 PM
Знам дека нетреба да пиеш агнус кактус заедно со хормонални таблети, а за очајница :hmmm?!: мислам дека може ама не сум сигурна.

Eli1605
04-02-2009, 03:48 PM
OK onda ke pricekam da vidam moze ke dobijam M so Ocajnica pa posle ke pocnam so Agnus Castus :dada:

Tnx Nale

trinaeset13
04-02-2009, 10:54 PM
Најдов :zmigzmig:
Извор родители и деца

*
Ujutro se pije caj od kadulje 2dcl (salvia officinalis) (dvije zlicice caja preliti sa 2dcl kipuce vode)
Popodne caj od zdravca 2dcl (Geranium robetrianum)(isto)
Uvece caj od maticnjaka 2dcl (Melissa officinalis)(isto)

Kapi propolisa (koje morate drzati u hladnjaku) 3x5kapi
Maticna mlijec 2 plasticne zlicice dnevno polako polizati (a mozete i pocuclati tableticu).

Uvece jos 2 kasike meda i 2 kasike jabucnog octa pomijesati u 2 dcl vode i popiti.1.U toku pre podneva popiti jednu solju caja
-SALVIA OFFICINALIS (Zalfija)

-U popodnevnim casovima popiti jednu silju caja
-GERANIUM ROBERTIANUM (Crveni zdravac)

-U vecernjim casovima popiti jednu silju caja
-MELISSA OFFICINALIS (Maticnjak)

Priprema:
U solju sipati jednu kafenu kasicicu caja i preliti sa 2 dl prokljucale
vode. Nakon 15-20 min. procediti, sacekati da se ohladi i piti gitljaj po
gutljaj, sto duze to bolje. Cajeve popiti u toku dana.
Zalfija i crveni zdravac mogu se zasladiti medom po zelji.

2. MATICNI MLEC
Ujutru i uvece, najmanje pola sata pre jela uzeti po jednu plasticnu ili drvenu kasiku (nikako metalnu!!!!). Mlec polizati kao lizalicu, ne gutati vec da polako sklizne niz grlo. Teglice drzati u frizideru

3.PROPOLIS KAPI
U toku dana 3x10 kapi propolisa, moze u vodi ili na kocki secera.

4.JABUKOVO SIRCE I MED
Svako vece u casu vode ramutiti 2 kafene kasike meda i 2 kasicice jabukovog sirceta (Nabaviti 2 kg meda i 1 l jabukovog sirceta).


ZA LECENJA CISTA, MIOMA I UPALA JAJNIKA

UPUTSTVO

1.HRASTOVA KORA
1 litar vode staviti da provri, dodati 2 ravne supene kasike Hrastove kore i
kuvati 3-4 min. Skloniti sa vatre, poklopiti i ostaviti da se ohladi do
temperature za ispiranje. Procediti i ispirati se irigatorom ili pumpicom za
vaginalno ispiranje

2.KANTARION CAJ
1 litar vode staviti da provri, dodati dve ravne supene kasike kantarion caja (NE KUVATI). Poklopiti i cekati da se ohladi do temperature za ispiranje. Od cele kolicine uzeti 200 grama i popiti a ostatkom se isprati irigatorom ili pumpicom za vaginalno ispiranje.

3.KANTARIONOVO ULJE
Svako vece tampon nakvasiti kantarionovim uljem i tamponirati preko noci.

4.MATICNI MLEC
Ujutru i uvece, najmanje pola sata pre jela uzeti po jednu plasticnu ili drvenu kasiku (nikako metalnu!!!!). Mlec polizati kao lizalicu, ne gutati vec da polako sklizne niz grlo. Teglice drzati u frizideru.

NAPOMENA!!!!

TRETMAN KORISTITI PRVIH SEDAM DANA SVAKO VECE I ISPIRATI SE CAJEVIMA NAIZMENICNO: (JEDNO VECE HRASTOVA KORA, JEDNO VECE KANTARION CAJ). DO KRAJA TERAPIJE TRETMAN KORISTITI NAIZMENICNO DVA PUTA NEDELJNO. TRETMAN NE KORISTITI ZA VREME CIKLUSA.

Caj od crvenog zdravca je namenjen za muskarce i mogu jos piti propolis, maticni mlec i jabukovo sirce i med.
Ti blagodaram na tebe i na site ostanati za naporot za da mi dadete poveke informacii za podgotovkata i koristenjeto na caevite na Dr. Slobodan Tasic.
Denes gi rqazgledav drugite forum i dojdov do zaklucok deka seto toa moze da se podgotvi vo domasni uslovi za pomalku pari.

p.s. zaradi teh. pricini korisnickoto ime "trinaeset" go zameniv so korisnickoto ime "trinaeset13".

Jazz
07-02-2009, 03:02 PM
zdravo zenski
mene me ima pa me nema
ama sega zemav agnus i maca pa neznam dali moze da se pijat zaedno ili prvin edno pa drugo
pozz

nale
07-02-2009, 05:31 PM
Не заедно.. или мака или агнус

Jazz
07-02-2009, 05:42 PM
fala ti Nale
i so koi tableti prvin da pocnam
i dvete li imaa ista funkcija

nale
08-02-2009, 01:52 AM
Па и двете ги регулираат хормоните, така да со што сакаш со тоа почни

Pilence
08-02-2009, 02:14 AM
zdravo na site prisutni, deneska prvpat se zakacuvam, me maci slicna tema kako vasata pa malku da razmenime mislenja i iskustva

nale
08-02-2009, 02:30 AM
Добре дојде Пиленце, приетна дружба со нас :dada:

Pilence
08-02-2009, 02:37 AM
fala epten ste gostoprimlivi

Pilence
08-02-2009, 02:40 AM
neznam od koga vi e temava za neplodnost .... i drugi povrzani temi ama i jas imam takva maka pa ako ima nekoj so slicno iskustvo bi sakala nekolku prasanja da postavam

Биба
08-02-2009, 07:57 AM
Добредојде Пиленце и од мене, и разгледај го подобро форумов па сигурно ќе најдеш нешто повеќе за тоа што те интересира ::he::

ZAKIMARKET
08-02-2009, 12:15 PM
Dobredojde pilence i od mene procitaj gi temite ima mnogu pisuvano a ako nesto te interesira slobodno pisi tuka sme da razmenime mislenja pozdrav

Minamina
08-02-2009, 04:37 PM
Добродојде Пиленце,
сите ние сме тука со слични проблеми и
сме тука за да си помогнеме колку можеме и да се дружиме :zmigzmig:
И слободно прашај се што те интересира и ако знаеме ке ти одговориме

anicka
08-02-2009, 07:22 PM
Dobre dojde i od mene i vo brzo vreme da se premestis na drugiot del kade sto ni se trudnicite. Golem pozdrav do niv

sani
08-02-2009, 07:48 PM
I od mene dobre dojde pilence

Eli1605
09-02-2009, 08:29 AM
I od mene dobre dojde Pilence....ima mnogu sto da se nauci od forumov a i devojkive znaat da odogovorat na site prasanja...pozdravce :dada:

ina
09-02-2009, 08:38 AM
Добредојде Пиленце и срекно во заедничкава борба :ha..haha..mm:

scarlett
09-02-2009, 11:23 AM
Pilence dodrodojde i od mene. :zmigzmig:

Eli1605
23-02-2009, 09:14 AM
Здраво на сите,

Да се пофалам....успеав со Очајница да добијам вистинска менструација :dada: :dada: :dada:
Од денес почнувам со Агнус....не знам усште сум во недоумица дали да почнам и со Очајница пак, претходно пиев 14 дена.......

Arkana10
23-02-2009, 11:56 AM
не ги пиј заедно. тоа го советуваат и во упатството на агнус.

Zverkica
23-02-2009, 12:41 PM
Jaс икоклу што успеав да прочитам на другите форуми многу жени пијат агнус кактус и мацина трева, а впрочем пијам и јас еве веќе 32 ден и се е нормално. Не си сметаат една на друга не се секирај

hristijana
09-06-2009, 07:25 PM
Zverkica od kade gi nabavi macinata treva i agnus kaktus?

hristijana
15-06-2009, 01:50 PM
koga se pie tableti primolut nor moze da se pijat caevi od ajducka, kopriva neven i vrkuta?

Arkana10
16-06-2009, 09:46 AM
koga se pie tableti primolut nor moze da se pijat caevi od ajducka, kopriva neven i vrkuta?

не, за да не се мешаат хормоните.

Rosicka
27-07-2009, 11:51 AM
Eve jas pijam aloe , omega3, maticen mlec, vitamin E, pivski kvasec , folna kiselina mnogu ovosje i salati

marija_maca
27-07-2009, 04:12 PM
Jas pijam lepavec za da mi go iscisti limfniot sistem posle in vitro(neuspesno) caj od kopriva(susena pa melena) i eve oslabev dve kg, super se custvuvam.Pijam i mnogu jogurt(ustvari go obozavam, nemozam den da pocnam bez jogurt)Za imunitet piev ehinacea caj tri pati dnevno, pred da pocnam so lepavec. Propolis kapki si stavam redovno vo zimo so mlak caj i ceden limon i + kafeav seker(nikako bel, otkako cuv deka bel leb, bel seker i belo brasno=smrt) Nautro ponekogas na gladen stomak jadam po edna gorcliva semka od kajsija ili lazice zvakam leneno seme(sodrzelo nekoj vitamin B 17 dobar za plodnost.Vo letnive gorstni pijam i kapace jabolkov ocet(original, od divi jabolka)razmaten so 200ml voda i malku limon.Seto ova mi stana praksa.Apteka stanav doma od caevi i travi.Ne sum probala samo macina trava, ocajnica(oti ne sum imala problem )a,..za jaknenje na organizmot vi pisav.Se od ova e dobro za organizmot.Na posledniot pregled vo juni se mi bese OK.Normalno se potpiram na ovie nekoi prirodni vrednosti i ubedena sum deka pomagaat.Pozzzz

Rosicka
27-07-2009, 04:13 PM
A kakva hrana treba da se jade za da se ojaca organizamot pred IVF mislam za podobri embrioncinja?
Ili za toa se dovolni hormonalnite inekcii? Znaete nesto

Arkana10
28-07-2009, 09:55 AM
Росичка најчесто велат дека протеини помагаат за подобри клетки.

marija_maca
28-07-2009, 02:22 PM
Na eden drug forum citav deka zenive jadele cveklo, ananas, morkov.Piele svezo ceden sok od limon, gusti sokovi.Pa..ne znam. Imav prijatelka od Skopje..taa nisto posebno ni jadese ni piese..pa si rodi bliznacinja so prvo napraveno in vitro.Ne moze ti da ti nasteti nisto sto e prirodno.Pozz

Minamina
28-07-2009, 05:27 PM
Цвеклто и ананасот е за здебелување на ендометриумот т.е. на матката

Rosicka
28-07-2009, 07:24 PM
Fala vi zenski da pocnam od sega pa sto znaes mozebi ke pomogne i toa

Minamina
28-07-2009, 08:48 PM
Храна која ве прави поплодни

Промената на навиките на исхрана можат да ја подобрат плодноста? Можат и тоа како! Прочитајте што велат експертите.
Не постои одреден вид храна која ќе направи некого сосема плоден. Сепак прехранбените навики имаат силен ефект врз сите органи во телото, вклучувајќи го и репродуктивниот орган.

Основи на добрата храна

Ако сакате да забремените, внимавајте да внесувате доволна количина витамин Е. Добри извори се житарките, брокулата, јаткастите плодови, квасецот, леќата, зелените листовидни зеленчуци и сојата.

Витамин А - Добар извор се брокулата, зелката, кељот и карфиолот.

Витамин Ц - Добар извор се брокулата, зелката, кељот карфиолот и портокалот.
Витамин Д - Добар извор се млечните производи и лососот.

Калциум – Добар извор се сојата, брокулата, млечните производи и лососот.

Железо – Добар извор се зелените листовидните зеленчуци.

Цинк – Добар извор се квасецот, семките и сојата.

Фолна киселина – Добар извор се зелените листовидни зеленчуци, житарките, квасецот, сојата и овошјата од групата на цитруси.
Есенцијални масни киселини – Добар извор се растителните масла и рибата.

Најважна работа која треба да ја знаете за витамините и минералите е дека телото најдобро ги апсорбира и ги користи во изворен облик, односно преку храна, а не во облик на таблети или суплементи.

Исто така може да внесете и преголема количина, што секако може да ви наштети отколку да ви помогне во ситуацијата, Единствен исклучок од тоа правило е фолната киселина за жените кои требаат да је земаат во форма на таблети или како додаток во исхраната (800 микрограма дневно) со внесувањето храна, бидејќи постои силна врска меѓу фолната киселина и неутралните дефекти при раѓањето.

Храна која треба да ја избегнувате кога сакате да забремените
Алкохол, вештачки засладувачи, бои за храна, ѓумбир, производи од ѓумбир, тоници (пијалаци), кофеин (чоколадо, напивки, кафе, чај) натриум глутаминат и други адитиви, делумно варена или неварена храна, диети, особено оние ригорозните, аспирините и другите лекови против болка, оралните антибиотици, антихистамините и сите други лекови кои вашиот гинеколог не ги одобрил.

Макробиотичарите велат дека би требало да се избегнуваат и следните намирници: месо и јајца, шеќер, посебно рафинираните шеќери, млеко и млечни производи, протеини.

Rosicka
28-07-2009, 11:25 PM
Srcki ste fala vi mnogu za odgovorite

Macmac
29-07-2009, 12:27 PM
A za shitake ima nekoj slusnato?? dobri se ili ne..?

Pozdrav do site, ko enciklopedija ste:)

marija_maca
01-08-2009, 07:58 PM
Sitake pecurkite sum cula deka se koristat za karcinom..za bremenost ne sum cula???

Gjurga
02-08-2009, 02:58 PM
samo da ve prasham , znam deka vo bremenost retko se prepisuvaat tableti i deka vo prvive nedeli ne treba da se pie nisto , no dali ne se smeta za rizicno da se ispie po pola kafetn ili analgin za migreniozna glabolka??

marija_maca
05-08-2009, 04:55 PM
Jas kolku sto znam..za kiselini se jade jabolko i toa nautro.Gjurga..moras da izdrzis..i da ne pies nikakvi lekovi.Poznavav edna moja poznanicka..taa imase nekoja retka bolest..(ne znam tocno kako i se vika dijagnozata) ne sakam da kalkuliram.Taa sto se ne izdrzi..lele..kolku bese silna.Site se cudea.Nikakvi apcinja.Znaes zenite i cigari pusat(se nadevam Arkana me cita pa moze da otvori tema Bremenite i cigari)pa pak vikaat eve jas i pokraj cigarite rodiv zdravo dete..ama kolku e toa taka????Neznam..se ograduvam od davanje mislenje.Sepak..nemoj da pies apcinja.Probaj nesto prirodno..od bilnite apteki..sigurno ima nesto na prirodna baza.Neli rekovme se se pravi za bebe?!!!Sega koga e tuka..pa daj boze i da se dve..tri..nemoj da pies apcinja.Plisss

Minamina
05-08-2009, 08:55 PM
Гурга и јас сум за да НЕ пиеш апчиња никакви или најдобро прашај го докторот и он нека ти каже дали смееш да пиеш

vesela29
05-08-2009, 11:04 PM
Znam deka paracetamol (koj ne e samo za temperatura) e najlesen i najpreporacliv za trudnici... drugi lekovi ne... Pozzz

anicka
06-08-2009, 09:53 PM
ke se nadovrzam na muabetot samo kako dodatok . rurpurut za onie koi imaat problem so kiselini i gastrit eventualno cir. 100% bez nus pojavi. za kiselini se br. 1. malku se gadni zosto treba da se lizat ama vredat posle e melem za stomakot :)

Rosicka
11-08-2009, 09:34 PM
Deneska gledav edna emisija vo koja se zboruvase za pravilna ishrana

doktorkata rece za da se podobri plodnosta prvo treba da se procisti organizamot od toksiniso pienje voda ili koj moze da si napravi detoksikacija no dobri bile i postite

Gjurga
11-08-2009, 11:26 PM
pa da jas pred terapijata piev beta karotin bidejki najvekje pomaga za isfrlanje na toksini barem taka mi kazaa i uste duovit za vitamini i minerali ama krvnata slika mi e pak uzas!!! nemozam da go gledam vishe cveklono i morkovon gi preturiv od jadenje mi se gadi vishe od niv bashka mi mirisat na zemja bljak!! koga se blizeshe denot za dobivanje i dodeka pomina mnooogu me bleshe glavata ama jaki migreniozni bolki grizev masa!!! se machkav so gluposti so rakii so kremi ama ne pomognaa se napiv na kraj paracetamol ama nisto i od nego dva dena beeev uzas!!
a samo da prasham za ruprut jas gi imam pieno porano i bash pomagaat i mnogu me interesira dali mozat da se pijat nekogas epten koa nema kade bidejki jas imam gastrit odkako pamtam za sebe do sea piev kompesan!

Rosicka
12-08-2009, 01:17 PM
Mene ne mi e problem ovosjeto ni zelencukot moze da gi jadam so kila

no me faka strav od hormonalnite injekcii :mad:

marija_maca
12-08-2009, 02:23 PM
Ne se plasi Rosicka.Mene mi bese strav taka(isto kako tebe) na prvoto in vitro..pa sega si vikam, deka trbase da bidam poopustena.Ne se sekiraj.Taa terapija miloni zeni ja minale..ne sme prvi.Pij si folna kiselina, vitamin e, vitamin c..jadi si..i ne se sekiraj..bebenceto ke dojde.Pozz

Minamina
12-08-2009, 07:33 PM
не болат инекциите и кога е за убаво се се заборава

Rosicka
12-08-2009, 08:18 PM
Da taka e zenski za bebe se se zaborava

anicka
13-08-2009, 08:01 PM
gjugrgja slobodno mozes da pies rupurut procitaj i vo upatsvoto pisuva deka e dozvoleno za bremeni no sepak konsultiraj se so lekar.pozzz

Macmac
15-08-2009, 12:35 PM
zosto se koristo kantarionovoto maslo?

mila982
15-08-2009, 02:01 PM
Jas imam slusnato deka kantarinovo maslo e mnogu korisno za mnogu raboti megu koi za zarasnuvawe na rani, borba so infekcii. Jas go koristam povremeno dolu se podmackuvam, koga cuvstvuvam jadez ili imam pojak sekret.

Macmac
15-08-2009, 02:14 PM
Fala Mila, jas si kupiv caj od brusnica i kantarionovo maslo bidejki procitav tuka. Brusnicata od apteka ja zedov i ne e 100% tuku 30% ucestvo na brusnica

Rosicka
15-08-2009, 03:59 PM
Jas koristam vaginaleti vrz baza na kantarionovo maslo gi stavam posle menzis ili posle kapenje vo bazen ili more
no dobro e i tamponce natopeno vo kantarionovo maslo .
parfimirani kupki ne koristam za mienje , ponekogas caj od kamilica

Gjurga
15-08-2009, 08:17 PM
Rosicka ic da ne te sekiraat inekciiite jas se plashev od niv mnogu mislev deka ke imam kujznae kakvi nus pojavi ama nemashe nisto osven sto mrazam igli pa mi beshe nepodnoslive sekoj den da pominuvam niz ist stres dodeka me bocnat ama posel 5 sek zabboravas

Macmac
17-08-2009, 03:50 PM
Jas za mienje samo detski kupki koristam kako bekutan, kosili i sl

Macmac
27-08-2009, 08:35 AM
Si kupiv macina treva od bit pazar, ama neznam dali e toa toa, citav tuka deka namesto macina treva davale valirijana (neznam dali napisav pravilno), vkusot mi e normalen ama jas sum naviknata na gorclivi vkusovi taka da i da e gorcliv nema da go osetam, se mi e slatko koga znam deka e za bebence...

Rosicka
12-09-2009, 09:41 PM
Sakam da ve prasam za tie sto ja koristele ocajnica
Dali se pie samo za reguliranje na hormoni
mene hormonite mi se ok no sakam da probam i ocajnica da pijam no mi e strav da ne poremetam nekoj hormon

elkicka
01-10-2009, 11:50 AM
Pie li nekoj Maca Potent od Swanson? Kolku kapsuli dnevno piete? Moze li da se pie vo kombinacija so hormonalni tableti? Fala pozdrav

Aleksandrija
10-11-2009, 07:24 PM
Dali vo MKD.moze da se najdat Macca i Agnus ?
Pozz

MagiZ
11-11-2009, 06:40 PM
Mozebi e najdobro da ti odgovori nekoj sto kostitel, no nekako gi nema zenskive:-)
Kako i da e, od ona sto go ima na sajtov mislam deka maca ja ima vo bilni apteki kaj nas, a agnus izgleda se naracuva od nadvor (HR izlegda)

ZAKIMARKET
22-12-2009, 01:07 AM
Od sredinata na sepremvri pocnav da pijam sekojdnevno caevi -nautro ajducka treva,kopriva, i neven (mix) a navecer caj od list od malina i gi piev skoro 3 meseci odnosno do testot za bremenost.Na herboteka.com se mnogu rigorozni koga e vo prasanje bremenost jaki caevi NIKAKO a jas cela zasluga im ja prepisuvam nim i sega neznam !!! obozavam caevi i mnogu gi pijam a neznam kakov caj da prodolzam da pijam i dali e dobro da prodolzam da pijam caevi ??

Minamina
22-12-2009, 08:22 PM
Zaki jas pijam caj od brusnica, dobar e za preventiva od infekcii, jas go pijam sekoj den i nemam infekcii

ZAKIMARKET
23-12-2009, 01:15 AM
Fala Mina- jas kupiv caj mesavina brusnica so kalinka i mislam deka ke moze da go pijam bez problem neli ??

Minamina
23-12-2009, 11:05 PM
Da za ovosnite caevi mislam deka nema problem da se pijat kako i caevite kako nane i kamilica, drugi caevi ne

ZAKIMARKET
24-12-2009, 12:23 AM
Taka pisuva i na herboteka -Fala Mina

pcelicka
24-12-2009, 01:55 PM
ZDravo, super ste site:)))))Mnogu mi e milo sto ke bidam del od ova druzenje....
Dali postoi nekoj priroden preparat, caj ili neznam sto za namaluvanje na nivoto na FSH?

Minamina
24-12-2009, 08:11 PM
Пчеличка незнам за таков чај

pcelicka
25-12-2009, 02:21 PM
fala ti Mina kako i da e:) ama mislam deka vo edna od temite procitav nesto so smokvi prelieni so maslinov zejtin da otstoi 40 dena, pa se jade nautro po edna smokva,ako ne se lazam, ha, i kaj da najdam smokvi u sred zima?

sonce32
08-01-2010, 07:20 PM
zdravo na site!! moze li nekoj da mi kaze sto piel i imal rezultati od macina trava!!

Aleksandrija
10-01-2010, 09:51 PM
Zdr !!!
Dali nekoj znae da mi kaze dali vo nekoja od aptekite vo Mkd moze da se kupi Macca ili Agnus ???
Fala Vi

ZAKIMARKET
11-01-2010, 12:28 AM
vo aptekite na swanson vo leptokarija i do bros kafe ima maca znam sigurno a dali ima agnus neznam

Биба
11-01-2010, 05:16 PM
Здраво на сите, јас сум почната со процедурата за втора инсеминација. Се боцкам секој ден со Меногон ХП и денес бев на преглед ама фоликулите ја немаат достигнато оптималната големина. Многубројни се но се 12мм најголемата, а додека со стимулација со Кломифенот имав во овие денови еден Фоликул од 17мм. Докторот како доктор вели и јас не сум задоволен ама почнавме со ова и ќе тераме понатаму. Е сега она што мене ме мачи е зошто д-р не се бори против ПЦОС што го имам туку тоа го игнорира. Па така малку разочарана седнав на нетов и барав „чаре“ па прочитав дека има Метформин (лек кој се дава за дијабетичари, ама помагал и за намалување на нивото на тестостеронот, што е проблем кај мене). Дали некој има искуство со него и дали би го зеле на „своја рака“.
Поздравче до сите!

Aleksandrija
11-01-2010, 11:24 PM
Fala ti Zakimarket ...ke gi pobaram od tamu .
Biba milsam deka ne treba da zemas na tvoja raka metmorfinska terapija.
Za Policisticni kolku sto jas sum zapoznaena treba da napravis GTT test obavezno.
Vo sekoj slucaj nikako na svoja raka !

узо
11-01-2010, 11:37 PM
aleksandrija мое мислење, а и совет е да не губиш време со чеви барај лекарска помош.........

Биба
12-01-2010, 10:32 AM
Александрија мене ми потврди докторот ПЦОС, и покачен тестостерон, ама ништо не ми даде да се бори против „предизвикувачот“ туку одма со хормонална терапија за инсеминација почна. Е тоа малку ме лути, а неможам ништо да правам зашто еден од најдобрите продуктивци е овде. ( инаку живеам во Германија ) Каде и да одам мислам дека кај него ќе ме вратат. Господ здравје па ако и овој пат не успее со инсеминацијата ќе го гибнам одоколу за Метформинот да видам што ќе каже.

Биба
12-01-2010, 10:34 AM
И можеби и чаевите помагаат ама како што вели Узо и јас ќе се надоврзам: Побарај лекарска помош.
Поздрав до сите.

ina
22-01-2010, 10:38 PM
Posle operacijata ciklusite voopsto ne mi bea redovni.Posledno piev ocajnica i za prv pat dobiv na vreme.Inaku i pred toa samo so stimulacii dobivav redovno,taka sto evo primer za caevite i nivnata lekovitost.I posle ovoj ciklus ke go pijam ovoj caj i ke pocnam da se obiduvam za bebence,bidejki mi pomina periodot na "miruvanje". A vrkutata za sto ja piete,dali za hormonite ili za endometriumot?

suzeto
29-01-2010, 02:45 AM
Eve jas pijam aloe , omega3, maticen mlec, vitamin E, pivski kvasec , folna kiselina mnogu ovosje i salati

zdravo ........po kolku se pie maticen mlec,jas barav 5 grama e 500 den.

Rosicka
29-01-2010, 04:21 PM
jas maticen mlec piev tabletki od kalifornija fitnes i mislam deka kostaa 900 den vnatre ima za misec dena

Arkana10
29-01-2010, 09:16 PM
vnimavajte so maticniot mlec, poln e fitoestrogeni, za zenite sto imaat insufiencija na progesteron ne se preporacuva

MagiZ
13-02-2010, 08:26 PM
Jaj pijam od Aquasource zelena energija i kompleks od esencijalni masni kiselini (EMK). Se preporacuvaat za opsto zdravje, no EMK i posebno za sreduvanje na hormonite
http://www.aquasource.net/DisplayProduct.aspx?cid=11&pid=10

узо
14-02-2010, 01:47 AM
нема ефект од матичниот млеч , пробано и само изгубено време :dada::dada:

Rosicka
14-02-2010, 07:38 PM
Se soglasuvam so Uzo , samo izgubeno vreme
No sepak e dobro za imunitet

узо
14-02-2010, 09:53 PM
да се согласувам дека е добро за имунитет

Lily<3
16-02-2010, 12:59 AM
Dali nekoj koristel nikulci od soja i dr. mesunki?
bi trebalo navodno da go zgolemat estrogenot???

MagiZ
16-02-2010, 01:28 PM
Grasak, lekja, zolta boranija, gravce. Se toa e hrana koja e bogata so fitoestrogeni. Za sojata ne znam, i ja izbegnuvam.

Arkana10
17-02-2010, 11:29 AM
сојата е пребогата со естроген, ама за мене тоа беше шететно. Бидејќи е вештачки наталожен во сојата.

Arkana10
17-02-2010, 11:29 AM
воопшто не ја сакам сојата и кај одам само зборувам против. Тоа е најмногу затоа што е ГМО. Не постои генетски не модифицирана соја.

ina
21-02-2010, 01:11 PM
I povtorno prezadovolna od ocajnicata. Veke tret mesec kade sto ja pijam i toa samo po 5-6 dena i ne po propis,pa menstruacijata mi e redovna isto kako so hormonalna terapija.Inaku imam cikluc od 35 do 42 ili poveke dena.Sega ke pocnam i so vrkuta.Dali moze da prodolzam i poveke od tri meseci?

suzeto
27-02-2010, 12:47 AM
сојата е пребогата со естроген, ама за мене тоа беше шететно. Бидејќи е вештачки наталожен во сојата.

znacit sojata nesmee za endometrioza, jas pocnav da pijam soino mleko,znacit ce trebit i da zavrsam

Arkana10
27-02-2010, 04:05 PM
znacit sojata nesmee za endometrioza, jas pocnav da pijam soino mleko,znacit ce trebit i da zavrsam

да, мораш да прекинеш, пиј ако сакаш оризово или зобено, немој соино. Избегавај ја сојата.

jana81
04-03-2010, 09:18 PM
zdravo na site vo postapka sum za vtoro IVF pa sakav da prasam dali bi znaele nesto prirodno za zdebeluvanje na endometriumot. ke mi bide od golema pomos pozdravce...

MagiZ
05-03-2010, 12:03 PM
zdravo na site vo postapka sum za vtoro IVF pa sakav da prasam dali bi znaele nesto prirodno za zdebeluvanje na endometriumot. ke mi bide od golema pomos pozdravce...

jadi povekje cveklo denovive. So srekja

Arkana10
05-03-2010, 02:54 PM
цвекло и ананас

jana81
06-03-2010, 02:43 PM
ananas veke jadam a eve pocnav i cveklo. fala na pomosta samo da prasam moze i konzervirano ili mora svezo cveklo da se jade pozzd

MagiZ
09-03-2010, 02:08 PM
svezo, obavesno. Od svezo podobro nema

jana81
11-03-2010, 09:40 PM
vi blagodaram za sovetot

mira
12-03-2010, 03:51 PM
Јана 81! Воопшто избегнувај конзервирана храна. Бидејќи од неа најчесто се добива познатата хеликобактерија.Поздрав!

suzeto
08-04-2010, 02:44 AM
vnimavajte so maticniot mlec, poln e fitoestrogeni, za zenite sto imaat insufiencija na progesteron ne se preporacuva

sto e toa insufiencija na progestron

suzeto
08-04-2010, 02:45 AM
dali nekoj ima iskustvo so slobodan tesic

suzeto
11-04-2010, 11:48 PM
alo kade ste:confused:

узо
12-04-2010, 11:58 AM
немам искуство со чаеви и сл , рецептот на тешич е на форумот закачен кои се чаеви и како да се спремат ............

ZAKIMARKET
12-04-2010, 03:25 PM
Ni jas ne bi ti go preporacala cajot od Tesic, Ako mislis deka caevite ke ti pomognat procitaj HERBATEKA.com

suzeto
12-04-2010, 09:06 PM
da procitav sama ce gi spremam samo me interesirase dali nekoj probal so tie caevi

suzeto
17-04-2010, 11:59 PM
i neznam kolku postoten propolis

marija_maca
18-05-2010, 03:57 PM
Propolisot ti e ist kako rastvor se prodava(malo sisence) go ima vo bilna apteka. maz mi so azzospermija go piese cajot na Tesic(nemase rezultati) i edna moja drugarka so zapuseni jajovodi (isto ne i pomogna cajot)aa..taa piese dve dozi..bese mnogu uporna..Probaj..nemora da znaci. Mozebi tvojot organizam tokmu toa bara..mozebi caj mu e potreben..pozz

suzeto
18-05-2010, 05:17 PM
ima rastvor 5% i 10% mislam

mira
22-05-2010, 01:31 AM
Za lecenje neplodnost ima mnogu preparati, megutoa licno smetam deka toa go podobruva imunitetot i jakne potpomaga, da bese tolku lesno na prirodna baza da se leci sterilitet eheeeeeeeeeee site ke bevme so ++++, a jas i soprugot prvi makrobioticari sme i samo na takva hrana sme. Da pomaga no ne i lekuva!

tea
18-06-2010, 07:28 PM
zdravo na site i pozz. sakam da pocnam so ocajnica samo sto ne mi e redovna menzis. i neznam dali mozam da pocnam sega ili treba prvo da cekam da mi dojde pa potoa od 5 den da pocnam.

suzeto
28-07-2010, 10:01 PM
i jas ce probam so ocajnica od sledniot ciklus
procitav sve i kolku sto razbrav se pie do ovulacija
ispraveteme nekoj ako zgresiv
kazete svoe mislenje

Rosicka
30-07-2010, 12:46 AM
Sega dodeka gi stavam suprefaktot treba da se jade cveklo i ananas taka
a drugo nesto ako treba kazete
jas pijam i vitamini cink, omega 3, ad vitamini, vitamin e, folna

suzeto
30-07-2010, 01:26 AM
da da Rosicka tocno

MagiZ
30-07-2010, 10:19 PM
Rosicka, uzivaj sega i ne se zamaraj mnogu. Kolku sto znam ti vnimavas postojano na ishranata taka sto ne se forsiraj nesto premnogu sega. Ako ti se jade, jadi,,,nikako so sila. Isharanata e vazna za da bide vo balans organizmot i toa ne se menuva za 5 ili 10 dena, tulku so postojano vnesuavnje na potrebni hranlivi sostojki

suzeto
12-08-2010, 03:05 PM
denes mi e 5 den i pocnav da pijam ocajnica
kolku se stava caj vo edna casa zovriena voda,jas staviv edna golema lazica ne epten polna

ZAKIMARKET
14-08-2010, 01:25 AM
Suze otvori herbateka.com tamo ke vidis najubavo

suzeto
14-08-2010, 07:35 PM
se pie po edna vinska casa,a kolku se stava od cajot ne pisuva nisto na herboteka