PDA

View Full Version : Како сме, или тема за муабет на нашиов пдф


Страници : [1] 2 3 4 5

Arkana10
05-11-2008, 09:45 PM
Да не ги зачатуваме темите, а имаме разни новости да си кажеме (на пример бременоста на кумата на Петра, честитки од мене), решив да ја отворам темава, па да ја имаме како тема за муабет.
Како сме, што правиме, до каде сме со постапките и сл.
Може?

Minamina
05-11-2008, 10:21 PM
Може Аркана,
јас моментално чекам да ми дојде и да одам на доктор за да ми каже што понатаму ке правам, дали уште една инсеминација или инвитро( инаку не сакам страв ми е )

dan
05-11-2008, 10:48 PM
Аркана супер што си ја отворила темава.
Еве и јас чекам да (не) ми дојде за неколку дена. После заради гужвите по клиниките можеби сепак Органџиски.

Arkana10
06-11-2008, 09:08 AM
Мина од што тие страв?

petra
06-11-2008, 09:56 AM
Temava e extra......
Jas momentalno pauziram od doktori....si pijam cajce i uzivam vo brakot.....ke do cekam naredniot ciklus za da pravam uste nekoi ispituvanja a sega sum mnogu opustena i voedno srekna....pozdrav.... :zmigzmig:

Dani
06-11-2008, 11:10 AM
Еве и јас си чекам ама како стојат работиве мислам дека ќе добијам.А баш би сакала да го сршам мразот како што би рекла Петра. :ha..haha..mm:

Anja
06-11-2008, 01:25 PM
I jas cekam ama izgleda deka ke nema rezultat. Vcera dobiv simptomi za dobivanje. Sekogas mi se javuvaat 7 dena pred da dobijam. Precizni se kako svajcarski casovnik. :natazeno:
I sega normalno sum nervozna zasto se treba povtorno.

dan
06-11-2008, 02:23 PM
Викаат дека симптомите на рана бременост се исти со тие на ПМС, така да нема разочарување однапред. :dada:
Јас и кога добивам не можам да си поверувам дека не сум бремена :}} Ама и да не сум, пред мене е нов циклус...
Петра супер, само уживај си... од стегнатоста секако нема фајде...
Ќе биде кај сите... само храбро

Arkana10
06-11-2008, 05:08 PM
Дан и јас исто... ко да не ми е јасно веќе 5 години дека не е тоа тоа, само си мислам. а бе ова изгледа е лажно како кај некои жени кои имаат менструација и се бремени... лудост.
Ања, Дани, сите што чекате, мислете позитивно. Се додека не се докаже спротивното вие сте трудни.

roza
06-11-2008, 06:02 PM
Eve i jas da se javam.I jas cekam ciklus za povtorno da odam na folikulometrija,no imam nekoe pretcuvstvo deka ovoj mesec nema da imam nitu eden folikul.Sreka sto ve citam i mi gi polnite bateriite pa nekako imam poveke hrabrost.Ke ve informiram za se sto ke se slucuva.....

узо
06-11-2008, 08:53 PM
чекаме плодни денови , циклусот помина и сега со господ напред :dada: :dada:

Arkana10
07-11-2008, 09:24 AM
Eve i jas da se javam.I jas cekam ciklus za povtorno da odam na folikulometrija,no imam nekoe pretcuvstvo deka ovoj mesec nema da imam nitu eden folikul.Sreka sto ve citam i mi gi polnite bateriite pa nekako imam poveke hrabrost.Ke ve informiram za se sto ke se slucuva.....


остај ги претчуствата настрана драга Роза.
мисли дека твоето тело те слуша и ти одговара. затоа ќе имаш фоликули, така мисли!!!

Arkana10
07-11-2008, 09:25 AM
Узо среќно!!!
***
јас сум во пауза. дури и не читам многу на темава, што е чудно за мене.

petra
07-11-2008, 09:48 AM
Dobro utro......eve i mene mi pocnuvaat plodni denovi pa so Gospod napred.......
Ovoj pat se prirodno....Ajde Uzo so sreka..... :woopsi:

dan
07-11-2008, 10:19 AM
Добро утро и среќно на и на Узо и на Петра и на сите кои тргаат во акција. Господ нека даде благослов на вашиот труд :buterfly:

Аркана некогаш и тоа ни е стваааарно потребно :dada:

nale
07-11-2008, 08:46 PM
Добро вечер :dada:
Петра, Узо а и на сите останати ви посакувам среќа овој циклус :buterfly:
Јас сум болна, имам температура, не е некоја висока ама се ме боли :natazeno:

molnja
07-11-2008, 10:16 PM
еве и од мене среќно на сите,без труд нема успех,само храбро и истрајно-од искуство зборам
интересно како и кај вас исто беше и со мене-секој месец мислев дека сум трудна,дека нема да ми дојде,не верував дека не сум,а сега кога сум-не верувам дека сум-чуден феномен :}}

Anja
08-11-2008, 04:49 PM
Nale pobrzo da ozdravis.
Vo pravo so Molnja treba da se potrudime za da uspeeme.
Mene stomakot me boli, kaj da e ke dobijam na 12 tocno kako i sekoj mesec. :natazeno:
Planiram uste edna inseminacija pa ke razgovaram so d-r za prirodno In-vitro bez hormoni sekoj den. Normalno ako imaat slobodni termini zasto se e zafateno do krajot na godinata. No jas sum vekje nestrpliva.

veki
08-11-2008, 06:15 PM
Eve i jas da kazam deka sega momentalno ne pravam nisto,cekam da dojde krajot na noemvri pa da se prijavam na IVF vo remedika,pa sto ke bide ke vidime :vrtioci:

Minamina
08-11-2008, 06:55 PM
Срекно на сите.
Мене вчера ми дојде и во понеделник ке одам на доктор па ке видиме што понатаму.

dan
08-11-2008, 10:24 PM
Мене денес ми дојде. Во понеделник ќе се јавам да закажам за кај Органџиски. Во клиникиве многу тешко се доаѓа на ред. Можеби сепак ќе го направам тоа ХССГ.

nale
09-11-2008, 01:39 AM
Мина, Дан :natazeno:...ќе ви се придружам и јас, утре треба да добијам :dada:

Minamina
09-11-2008, 05:39 PM
Дај боже да не ни се придрижиш Нале

nale
09-11-2008, 10:52 PM
Денес не добив, незнам што се случува :hmmm?!: обично кога пијам примолут добивам точно после 2 дена од кога ќе ги прекинам....повторно полуделе моиве хормони :natazeno:

Anja
09-11-2008, 11:19 PM
Neznam sto da kazam. Jas ovie denovi imav bolki. Nevoobicaeno za mene. Ama znaci deka ke dobijam kaj da e. Ne mi se isplati da odam utre na proverka na krv zasto ke dobijam za dva dena. Toa e, pak ke se obidam sledniot mesec. :KeVidissssTi:

nale
09-11-2008, 11:35 PM
Ања тие болки може да се и добар знак :buterfly: додека не добиеш ништо не се знае

Anja
09-11-2008, 11:40 PM
Ne mi se veruva Nale. Nemam takva srekja. Gi nemam ranite simptomi na bremenost, osven iscedok 10 dena. Drugo nisto i jaka bolka vo jajnicite kako koga probiva. Povekje srekja sledniot mesec. :zmigzmig:

nale
10-11-2008, 12:23 AM
Ок Ања ти најдобро си го познаваш твојот организам амо јас да те подсетам дека ПМС и раните знаци на бременост се исти :buterfly:

petra
10-11-2008, 09:17 AM
Anja mora da bides pozitivna a citajki te na forumov gledam deka ne si pozitivna...ne me razbiraj pogresno no nie sami mora da si veruvame i da se borime.....i veruvaj nemora da znaci deka ke dobies.....moras da se opustis i da veruvas vo sebe.....znaes deka organizmot gi slusa nasite misli....zatoa veruvaj i ke bide.....ova ti go kazuvam so dobra namera...jas sekoj den te mislam i ocekuvam da ne izraduvas.....i kumata moja gi imase istite simptomi deka ke dobie,no ete ostana trudna.....simptomite se isti.....pozdrav i uste ednas ke ti kazam ...... samo pozitivno...... :dada:

nale
10-11-2008, 03:03 PM
Само да се пријавам, денес добив...нов циклус нова шанса :dada:

Dani
10-11-2008, 03:40 PM
Неле ќе биде.Јас уште немам и чекам да добијам па со Господ напред.Иако имав сабајле негативен тест уште немам добиено.Се загрижив да не нешто не е во ред.Обично имам редовни циклуси.

nale
10-11-2008, 03:48 PM
Дани искрено да ти кажам не им верувам баш на тестовите.на еден друг форум последниов месец има неколку случаеви со лажни позитивни и негативни тестови, така да додека не добиеш ништо не се знае

MagdeZ
10-11-2008, 07:26 PM
Zdravo zenski!
Jas da prijavam deka mesecov ne se zamaram mnogu so lekari i ispituvanja...Ke probame prirodno mesecov (vo narednite nekolku dena osobeno:-)....
Pocnavme zaedno so soprugot da odime vo teretana i preporacuvam na site barem dva pati vo nedelata posto dava pozitivna energija.

Pozdrav, M.

Dani
11-11-2008, 12:14 PM
Јас да пријавам дека денес добив.Здравје со нови сили до остварување на целта. :zmigzmig:

dan
11-11-2008, 04:58 PM
Име, ќе биде, ќе даде Господ. Како што викаш со нови сили... само релаксирано... (колку што е можно нели :zmigzmig:)
Јас деновиве се релаксирам, не мислам и не се оптоварувам, не сакам да си правам никаков притисок. Во вистинското време знам дека ќе се случи :buterfly:

Anja
11-11-2008, 05:44 PM
I jas konecno da kazam deka dobiv. :natazeno:
Toa e so nova nadez sledniot mesec. Ne sum mnogu neprijatno iznenadena zasto ne ocekuvav mnogu uspesnost od tie 10-15 procenti pri prv obid za inseminacija.
Mi se smaci vekje da ocekuvam taka da ovoj mesev ke se setam za da ne mislam pak mnogu.
Fala vi na poddrskata.

Minamina
11-11-2008, 08:55 PM
Ајде женски позитивно мислете, добро вика Петра тоа што го мислиш тоа се случува.
Јас овој месец многу се надевам и мислам дека ке биде.

Arkana10
12-11-2008, 09:17 AM
значи за сите нека биде ова плоден месец, шкорпионски :zmigzmig:
*
значи, исплачете се ако ви се плаче и потоа нека следи една насмевка, голема!!!

Dani
12-11-2008, 09:27 AM
Така е Аркана.И јас чекам да ми заврши и на ,,работа" Поздрав до сите :zmigzmig:

petra
12-11-2008, 09:53 AM
Zdravo zenski,kako ste......jas samo da ve pozdravam i ajde neka ima barem edna trudnica ovoj mesec....potrebna ni e za da ni dade nadez na site......pozdrav......ajde veke neka ni se ispolnat rodendenskite i novogodisnite zelbi...... :dada:

Anja
12-11-2008, 07:49 PM
Denes se javiv vo Re-medika za da zakazam termin za konsultacii. No mi rekoa deka ako mi se ceka nekolku casa da odam utre. Zatoa resiv si davam pauza 2 meseci pa so novi sili i nervi vo 2009 god. Voobicaeno vo ciklus nemam nikakvi bolki ama ovie dena custvuvam-mozebi zaradi inseminacijata od prethodniot mesec.
Kako i da e, odmor od se pa povtorno, a vo meguvreme se znae-prirodno :zmigzmig:
PS. Petra, navistina se obiduvam da bidam pozitivna kako tebe, ama koga nablizuvaat tie denovi ne mozam, posle pak se sreduvam itn. :dada:

Arkana10
13-11-2008, 10:04 AM
мора да се направи пауза Ања, верувај ми.

petra
17-11-2008, 02:54 PM
Zdravo na site......kako e?Ceka li nekoj ili............kiss do site i sto cekaat i sto ke cekaat naredniot mesec......

Anja
17-11-2008, 07:52 PM
Hi! Ne cekam nisto mesecov i podobro se cuvstvuvam koga ne cekam nisto. Se prirodno. Taka planiram do februari a ako nisto nema dotogas ke barame care. :ha..haha..mm:

MagdeZ
17-11-2008, 07:56 PM
Се согласувам со тебе Ања...И јас овој месец одмарам од лекари и темпирање на целиот процес и многу поопуштено се осеќам...до душа во петок треба да одам во Систина за да видиме со докторот што ќе бидат следните чекори..

Дали некој од вас оди кај Попович во Систина?

Anja
17-11-2008, 08:26 PM
Roza ne sum znaela deka i ako imas folikuli ne znaci deka ke bidat dobri jajce kletki. Koga toa go gledaat? na ultrazvuk? :woopsi:

Minamina
17-11-2008, 11:31 PM
Точно во секоја фоликула нема јајце клетка

Arkana10
18-11-2008, 09:03 AM
Roza ne sum znaela deka i ako imas folikuli ne znaci deka ke bidat dobri jajce kletki. Koga toa go gledaat? na ultrazvuk? :woopsi:


да
на узв не се гледа, само со пункција при ин витро. на узв се гледа само број на фоликули и колкави се.

Arkana10
18-11-2008, 09:04 AM
Дали некој од вас оди кај Попович во Систина?


беше една девојка што ја знам. успешно беше.

Arkana10
18-11-2008, 09:05 AM
добро ви утро од мене!
како сте денеска?

petra
18-11-2008, 09:30 AM
Се согласувам со тебе Ања...И јас овој месец одмарам од лекари и темпирање на целиот процес и многу поопуштено се осеќам...до душа во петок треба да одам во Систина за да видиме со докторот што ќе бидат следните чекори..

Дали некој од вас оди кај Попович во Систина?


Jas odam kaj Popovic i mislam deka on e najdobar vo Sistina....dobar reproduktivec e.....ne saka brzanje ama go interesira se i odi cekor po cekor.....so sreka so nego....i jas od 2009 pocnuvam kaj nego na podetalni ispituvanja....

petra
18-11-2008, 09:34 AM
Zdravoooo.......kako ste site.....jas sum ok....euforija me drzi i ne razmisluvam ic na dobivanje ili ne dobivanje....sto bide neka bide......vazno jas sum srekna.....drugoto ke si dojde.....se utepav od spremanje i pomaganje okolu mekici i site popratni raboti....kaj jatrvami pa kaj snaa mi i se nadevam nabrzo ke dojde i oni taka da spremaat za mene..... :}} pozdravce

Dani
18-11-2008, 11:32 AM
Здраво на сите...Еве и јас чекам за некој ден да ми почнат плодните денови и со Господ напред.Без доктори, следење фоликули итн... па ќе видиме што ќе биде.Поздрав и среќно на сите што чекаат.

sani
18-11-2008, 12:09 PM
Zdravo.Eve me jas sea se spremam ke odam kaj Dr.ke mi prepise najverovatno nekoja terapija za zadebeluvanje na endometrium.Prvpat ke primam hormonalna terapija.A inaku takva trema imam sekogas pred da odam na Dr. si se cudam samata na sebe.A inaku sum golem panicar.A i neznam dali sakam da da pocnam so terapija imav nekoj neubav period mislam ovie 2 meseci imav nekoj neubav nastan vo moeto semejstvo i bev pod golem stres ama ke vidam ke razgovaram so Dr.

POZDRAV

roza
18-11-2008, 07:52 PM
Anja i jas ne znaev do momentot koga na 12 ili 14 den veke ne se ni sekavam koj den bese mi zemaa krv za da proverat hormoni.Jas bev tolku radosna deka imam folikul koj dobro se razviva i dobiv laden tus:"zalam ama nema da mozeme da napravime punkcija bidejki spored hormonite nemas kvalitetna kletka".Ustvari plativ vo Sistina 1600 den za 2 hormona i vo sekoj slucaj toa e podobra varijanta od onaa da te punktiraat,da ti zemat 10.000 den za punkcijata i da ti recat "zalam ama nemas dobra kletka ovoj ciklus"

Arkana10
20-11-2008, 09:31 AM
хормоните се вадат од 3-5 ден од циклус за почеток. прогестерон на 21 ден, ако имате циклус од 28 дена.
*
како сте денеска? што правите?

Dani
20-11-2008, 09:42 AM
Мене ми почнуваат деновите за правење бебуш, па се надевам дека овој месец ќе го направиме. :ha..haha..mm:Инаку овој месец не се замарам многу дали ќе биде или не.Здравје...ќе видиме...Поздрав

roza
20-11-2008, 09:43 AM
Arkana fala na prasanjeto i da ti kazam deka denes imam zakazano folikulometrija,denes mi e 11 den i nisto posebno ne ocekuvam bidejki na 8 den doktorkata ne vide folikuli no vo isto vreme vide deka matkata i vo 8 ot den mi e zdebelena kako za dobivanje taka da ke vidam denes sto ke mi kaze pa zdravje ke cekame nareden mesec,no ke ve izvestam

MagdeZ
20-11-2008, 09:28 PM
Zdravo do site...

Dali imate slusnato za sesiite na Braco? Ima sesija vo Sk na 10ti..
http://www.braco-info.com
Kakvo e vaseto mislenje?

sani
20-11-2008, 09:51 PM
Jas pred nekolku godini go izgledav CD so Braco..Ne poradi nekakva verba vo tie raboti tuku poradi radoznalost(znaci jas sum radoznala i sve sto ke mi dojde do raka gledam i citam).Mojot stav na tema gataci i bajaci e NE!!!!! Mene toa mi e gavolska rabota...Verba vo BOG da ama toa ne....No toa e samo moe ubeduvanje mozebi zatoa sto sum HRISTIJANKA i VERNIK sum.A religijata ne go poddrzuva toa.Pozdrav Magde samo toa bi go kazala...

MagdeZ
20-11-2008, 10:25 PM
Fala Sani na mislenjeto. Sekako go cenam secie mislenje ::he::
Ne znam sto da kazam...jas nikogas ne sum posla na takvo nesto. Imam nekoi predrasudi, no od druga strana sum slusnala i pozitivni iskustva...

nale
20-11-2008, 10:49 PM
Здраво девојки! Гледам пишувате за гатачи.Слушав многу работи за едне гатач, као на многу луѓе им помогнал и отидов кај него.И што да ви кажам..катастрофа ама баш ништо не ми погоди а богами и не ми помогна.Ми рече повторно да одам ама јас не отидов.Во моменти на очај ќе направи човек некои работи за кои никогаш и не помислил.
Е сега малку да се пофалам :}} Вчера за прв пат осетив овулација.Денес бев на УЗ, има излив и корпус лутеум :buterfly:Ние бевме вредни деновиве па сега што ќе биде ќе видиме

sani
20-11-2008, 10:59 PM
A sakam da ti kazam i uste nesto na CD sto go gledav toa e nekoj rodenden na toj Braco ili neznam sto ne se sekavam, se pojavuva Oliver Mlakar mislam kako voditel, a ima edna zena na koja i pravat intervju neznam znaci kako sea tocno detalno ima problemi so bremenosta i slicno i navodno on i pomaga vo dadena situacija.I sea brzo na TV nova ISTRAGA gledam istata zena se pojavuva kako "glumica"..

MagdeZ
20-11-2008, 11:07 PM
Јас немам слушнато за забременување, туку конкретно еден познаник отиде дури до Загреб. Имаше големи главоболки и енергијата која ја почуствувал не може да ја опише. Од тогаш (неколку месеци се во прашање) вика дека не го заболела глава. Тоа е чисто информација од познат човек. Инаку, на сајтот пишува дека забрането за бремени жени над 3 месеци.

sani
20-11-2008, 11:11 PM
Bravo Nale stiskam palci za pozitiven test...I nie trebase ili da recam mozevme da rabotime ovie denovi no jas se isplasiv od "debelinata" ustvari od tancinata na mojot endometrium pa odlozivme za naredniot mesec.Mnogu sum panicar ama mislam deka ke go nadminam toa nekogas!

valona
20-11-2008, 11:19 PM
Nale sto sedis uste na kompjuterot, frlaj se na rabota, ne gubi vreme :blaaaa:. Ti posakuvam mnogu sreka :buterfly:

nale
20-11-2008, 11:21 PM
Вечерта е пред нас Валона :}} :}} :}}
Фала ви женски :dada:
Искрено да ви кажам пресреќна сум бидејќи немам секој месец овулација

Arkana10
21-11-2008, 08:00 AM
Нале се надевам за 14 дена ќе јавиш за голем + :zmigzmig:

***
Мене ќе ме нема викендов. Не, не одам никаде, туку ќе имам гости, па нема да можам да се јавувам. се читаме од понеделник, се надевам ќе ме дочека некоја трудна/

petra
21-11-2008, 11:15 AM
Zdravo zenski...eve me mene malku se izgubiv ama ni stigna bebceto pa sega sme malku zafateni....vie kako ste.....eve jas od ponedelnik treba da dobijam ama daj boze da ne dobijam.....nitu me bolat gradi nitu stomak...nisto.....pa sea zdravje boze..... :vrtioci:

petra
21-11-2008, 11:16 AM
Ajde Nale znaes deka site ti posakuvame da ne izraduvas...edna novogodisna cestitka....

Anja
21-11-2008, 11:36 AM
Nale ne gubi vreme, iskoristi go sekoj moment, i kako sto veli Petra da ne izraduvas pred Nova godina. :dada:

molnja
21-11-2008, 01:11 PM
Нале среќно и од мене-чекам убави вести :ha..haha..mm:

nale
21-11-2008, 02:12 PM
Девојки фала ви на поддршката :dada:
Баш би сакала да ве израдувам со + :zmigzmig: :}} :}}

Minamina
21-11-2008, 10:19 PM
Нале и Петра ви посакувам многу срека и резултати и да ни се пофалите.

Arkana10
23-11-2008, 11:16 AM
само да знаете дека сум тука.
Петра ти посакувам голем +!!!

MagdeZ
23-11-2008, 07:30 PM
Се согласувам со тебе Ања...И јас овој месец одмарам од лекари и темпирање на целиот процес и многу поопуштено се осеќам...до душа во петок треба да одам во Систина за да видиме со докторот што ќе бидат следните чекори..

Дали некој од вас оди кај Попович во Систина?


Jas odam kaj Popovic i mislam deka on e najdobar vo Sistina....dobar reproduktivec e.....ne saka brzanje ama go interesira se i odi cekor po cekor.....so sreka so nego....i jas od 2009 pocnuvam kaj nego na podetalni ispituvanja....


Здраво Петра,

Би сакала да те прашам во врска со кломифенот? Во петокот бев на консултации што ќе правиме наредно, и единствено ми предложи фоликулометрија. Нејќеше да ми даде кломифен иако како што се распрашав на форумот, други д-ри го даваат и при редовна овулација. Јас колку што разбрав ти пиеше кломифен..? Тој ти препиша? Инаку кај него имам правено до сега еднаш инсемениција... Да, он не сака брзање, ама мене некако не ми се чека :}}

Dani
23-11-2008, 10:21 PM
Нале, Петра поддршка и од мене. Редно е веќе некој да го пробие мразот.

petra
24-11-2008, 12:14 PM
[quote=MagdeZ ]
Се согласувам со тебе Ања...И јас овој месец одмарам од лекари и темпирање на целиот процес и многу поопуштено се осеќам...до душа во петок треба да одам во Систина за да видиме со докторот што ќе бидат следните чекори..

Дали некој од вас оди кај Попович во Систина?


Jas odam kaj Popovic i mislam deka on e najdobar vo Sistina....dobar reproduktivec e.....ne saka brzanje ama go interesira se i odi cekor po cekor.....so sreka so nego....i jas od 2009 pocnuvam kaj nego na podetalni ispituvanja....


Здраво Петра,

Би сакала да те прашам во врска со кломифенот? Во петокот бев на консултации што ќе правиме наредно, и единствено ми предложи фоликулометрија. Нејќеше да ми даде кломифен иако како што се распрашав на форумот, други д-ри го даваат и при редовна овулација. Јас колку што разбрав ти пиеше кломифен..? Тој ти препиша? Инаку кај него имам правено до сега еднаш инсемениција... Да, он не сака брзање, ама мене некако не ми се чека :}}
[/quote
Zdravo Magde....vaka mene klomifenot mi go dade drug doktot,on ne bese tuka , na pat bese.....i stom on taka ti vika deka treba da ti prati samo swo folikulometrija neka bide taka....saka da vidi dali e moralno,kako ti izgleda bez klomifen....znaci ako taka rekol taka neka bide....znam deka ne ti se ceka ama mora taka...i mene ne mi se ceka no eve ke cekam do posle nova godina.....pozdrav.....

sani
24-11-2008, 01:55 PM
Zdravo devojki.Kako sme?Jas sekoj den so nova panika i prasanja..Dali nekoj moze da mi kaze dali ima praveno HSG i histeroskopija i kade?Sto mislite za na GAK?Jas eve iskreno da si kazam mnogu skapo me cini koga odam po privatnive kliniki ispituvanjava:) se sotrev od pari davanje a nisto ne sum ispitala eve na primer poslednive dva pati me cinese 5000den vo rok od 2 nedeli....Ne znam so da pravam leleeee vo kruk samo si se vrtam nikogas ne ni pomisluvav deka...deka...neznam so da kazam....pozzz

MagdeZ
24-11-2008, 02:03 PM
Jas imam praveno kaj Tolovski i tamu kosta okolu 4.700 mkd. Na klinika isto moze da se pravi i e dosta poeftino.

veki
24-11-2008, 03:39 PM
Nale i Petra mnogu sreka :buterfly:

viki_viki
24-11-2008, 08:09 PM
Сани и јас правев HSG кај Толовски пред два месеци и ме кошташе 4000ден.

petra
25-11-2008, 09:48 AM
Ajde Sani bez panika....se ke bide....sekogas materijalnite sredstva se nedostatok toa e fakt....no voljata e pobitna i ke se snaogame taka?....pozdrav i ne se nerviraj ,se ke si dojde.....posle nova godina i jas ke odam kaj Tolovski....

petra
25-11-2008, 09:49 AM
Da prijavam deka dobiv...... :}}
cekame sledna ovulacija......pozdrav...... :zmigzmig:

MagdeZ
25-11-2008, 10:08 AM
Јас уште вчера..На 25ти ден, ама си викам ај да не ви расипувам расположение :}}


да сме здрави и живи, ќе биде!!!

roza
25-11-2008, 10:26 AM
MagdeZ ne se sekiraj za den dva i jas ke vi se pridruzam posto i ovoj ciklus ne napraviv nisto,nemam folikul a na 11 den endometriumot mnogu mi bil golem taka da ke dobijam porano i toa mnogu porano.Se nerviram deka voopsto ne mi se ukazuva sansa bar da probam so ivf bar ednas i toa stvarno me krsi.No optimist sum pa i kako kazuvaat dobienoto nesto na potezok nacin e poubavo nesto neli???

nale
25-11-2008, 04:35 PM
Девојки :natazeno: ајде со нови сили во нови победи....храбри сме ние се ќе издржиме само еден ден да држиме мало ангелче во раце :buterfly:

Anja
25-11-2008, 07:52 PM
Ke bide se, samo prasanje na vreme e. Toa e, ke cekame ama barem ke bideme roditeli polni so ljubov. :dada:

Minamina
25-11-2008, 08:54 PM
Петра здравје ке биде :dada:

узо
25-11-2008, 09:20 PM
што да ви кажам стискајте ни палци :dada:

nale
25-11-2008, 10:32 PM
Стискам палци Узо, ама стискај и ти :}} :}} :}}

узо
25-11-2008, 11:53 PM
:dada: :dada: :dada:

sani
26-11-2008, 12:00 AM
Magde i Petra zdravje neznam sto drugo bi rekla osven toa sto si go kazuvam i na samata sebe....Nov mesec nova nadez pa nemoze da ni vrne dozd cel zivot ke ne ogree sonce eden den ubedena sum..

nego sakam da prasam nesto neli mislite deka hsg se pravi ako nemozes da zabremenis ako smetaat deka se neproodni kanalite..Pa jas lani ostanav samo sto imav spontan a od togas samo kao nesto mi ispitivaa ustvari ko ke vidis nisto samo hormoni i mikrobiologija.I samo cekaj i cekaj ne probuvaj se do ovoj pat koga dr. mi rece probaj pa ako se povtori(spontan)ke vidime.katastrofa eksperiment vrz eksperiment.Mojot maticen ginekolog kaj sto odev predhodno e katastrofa nemozam da poveruvam deka tolku godini utepav kaj nego a sea koga pocnav na drugo mesto povtorno neznam.

sani
26-11-2008, 12:04 AM
eve i od mene palci stiskam i za Uzo i za Nale ajde veke
:buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly: :buterfly:

petra
26-11-2008, 10:02 AM
Ajde so uspeh......vi ja pustam srekata Uzo i Nale......izraduvajte ne....... :}}

nale
26-11-2008, 02:58 PM
Фала девојки за поддршката :dada:
Ајде сите една по една да се преселиме на другиот пдф :buterfly:

valona
26-11-2008, 03:56 PM
Neznam dali smetata odma da odam i da se pregleduvam vo nekoi od klunikive kako Remedika ili Plodnost, ili bar da cekam da pomine edna godina, da vidam kako ke bide, oti gledam i vas vi gi davaat istite lekarstva za hormonite kako i mene. So mislite vie ?
I megu drugoto , UZO i Nale :dada: , samo napred

MagdeZ
26-11-2008, 05:36 PM
Magde i Petra zdravje neznam sto drugo bi rekla osven toa sto si go kazuvam i na samata sebe....Nov mesec nova nadez pa nemoze da ni vrne dozd cel zivot ke ne ogree sonce eden den ubedena sum..

nego sakam da prasam nesto neli mislite deka hsg se pravi ako nemozes da zabremenis ako smetaat deka se neproodni kanalite..Pa jas lani ostanav samo sto imav spontan a od togas samo kao nesto mi ispitivaa ustvari ko ke vidis nisto samo hormoni i mikrobiologija.I samo cekaj i cekaj ne probuvaj se do ovoj pat koga dr. mi rece probaj pa ako se povtori(spontan)ke vidime.katastrofa eksperiment vrz eksperiment.Mojot maticen ginekolog kaj sto odev predhodno e katastrofa nemozam da poveruvam deka tolku godini utepav kaj nego a sea koga pocnav na drugo mesto povtorno neznam.
Mene HSG-to mi go preporacaa da go napravam kako del od redovniot pregled vo Sisitna (otkako normalno pomina vekje podolgo vreme da ne mozam da odstanam bremena, zaedno so drugite pregledi). Ako si ostanala bremena mnogu verojatno e deka ke ostanes pak i mislam deka ne ti treba hsg. Good luck:-)

Dani
26-11-2008, 09:59 PM
Сани, од многу доктори сум чула еднаш бремена-секогаш бремена. Мислам дека немаш зошто да се грижиш.Сигурно ќе се случи.Само опуштено. Многу среќа. :zmigzmig:

Нале како си? Ајде да не израдуваш. :ha..haha..mm:

sani
26-11-2008, 10:38 PM
Fala devojki...Toa znaci deka treba da go menjam i ovoj d.r mi se smaci veke od razmisluvanje kaj koj doktor da odam i koj e dobar koj kako???!!! :zbuuuneto: sreka sto ve imam vas pa da ne gi maltretiram site okolu mene oti koga ke me fati depresija ne se podnesuvam samata sebe a se svestuvam koga ke se izrelaksiram i sekogas istiot muabet si go kazuvam veke nema da se odnesuvam vaka arno ama sekogas nova prikaska... :zbuuuneto:

nale
26-11-2008, 11:11 PM
Здраво девојки! Како сте?
Јас сум супер, релаксирано чекам па што ќе биде ќе видиме.
Сани тука сме ние, истуши се за се што ти е тешко.Веруј ми само човек кој што го има овој проблем може да те разбере другите колку и да сакаат неможат. :ZaZalNe:

Minamina
26-11-2008, 11:43 PM
Сани јас мислам дека е најдобро да ги провериш каналите, бидејки од спонтаниот може да ти се запушат каналите, тоа ти го кажувам од искуство на една пријателка која имаше спонтан и после никако не можеше да остане бремена и ги провери каналите и беа запушени и правеше после лапароскопија.
Не сакам да те плашам ама најдобро е да си сигурна дали ти се проодни и да не губиш време залудно.

Нале и Узо срекнооо.
И јас чекам ама не се многу надевам :dada:

узо
26-11-2008, 11:51 PM
е како не се надеваш.ајде таму само позитивни мисли ,

molnja
27-11-2008, 12:09 PM
ајде за сите што во моментов чекаат-придружете ми се да разменуваме искуства(ви посакувам да станете најмалку по тројца сите-узо,нале,минамина.....)
:buterfly: :buterfly: :buterfly:

nale
27-11-2008, 05:17 PM
И јас чекам ама не се многу надевам :dada:

Мина малку позитивност...баш сакам да биде не се надевам не се надевам и оп на тестот II дебели цртички :buterfly:

узо
27-11-2008, 06:13 PM
само добра мисла и ке биде се :dada: :dada:

petra
28-11-2008, 01:08 PM
Pozdrav do site...jas samo da ve pozdravam i da vi posakam na site sto cekaat da imaat uspesno cekanje,za site sto ke rabotat na slucajot,uspesno rabotenje......i so uspeh..... :blaaaa:

nale
28-11-2008, 03:37 PM
Здраво девојки! Слабо нешто деновиве пишувате :zmigzmig:
Мене ме боли стомакот .Овулацијата помина, рано ми е за добивање...ме фаќа страв да не ее некое воспалување, што и не би ме зачудило ..на работа ми смрзнуваат нозете и едвај ги стоплувам кога ќе се приберам дома :natazeno:

Minamina
28-11-2008, 06:25 PM
Нема ништо ново затоа не пишувам, чекам до другата недела и тоа е.

valona
28-11-2008, 07:11 PM
I kaj mene nisto novo. Vo Ponedelnik mi e 12 den, pa odam da gledam folikuli, da vidam dali deluva terapijata. Pa ke ve informiram . Nale ne misli na vospaluvanje, misli deka toa e proces na sozdavanje na nesto novo. :zmigzmig:

Anja
28-11-2008, 08:16 PM
Kaj mene e rano. Imam uste dva dena ovulacija.
Ke pisam sigurno, ako ima nesto, ama ima vreme do 12 dekemvri.
Pozdrav
:buterfly:

Dani
28-11-2008, 09:21 PM
Здраво девојки! Кај мене сега останува да се чека. Ќе видиме колку сме биле вредни :woopsi: Поздрав до сите.

nale
28-11-2008, 11:43 PM
Nale ne misli na vospaluvanje, misli deka toa e proces na sozdavanje na nesto novo. :zmigzmig:

Чул те Господ Валона :zmigzmig: Искрено и јас помислив на болки од имплантација ама несакам толку многу да се преоптеретувам со тие мисли ... ако не биде ништо само ќе ми биде потешко....стискам палци за добри фоликули
Ања бидете вредни и ќе биде :zmigzmig:
Мина се надевам ќе не израдуваш за 7-8 дена :buterfly:

petra
29-11-2008, 05:22 PM
Zdravo zenski,pozdrav i ete mene mi zavrsi ciklusot......cekam nekoj da me iznenadi i da me izraduva........... :ha..haha..mm:

Arkana10
29-11-2008, 05:24 PM
мислиш менструацијата :zmigzmig:
циклусот не завршува, затоа е циклус :zmigzmig:
се шегувам, да не ме сфатиш погрешно. Ти сега спреми се и во поход.
Како си го поминувате викендов?

petra
29-11-2008, 05:30 PM
Fala na ispravka , taka e.... :zmigzmig:
ti kako si?jas sum opustena totalno.......ne mislam ni na plodni denovi ni na simptomi...duri i ne zapisav koga mi bese menstruacijata ovoj pat.....za da ne roskam sekoj den vo kalendarot.... :zmigzmig:
Pozdrav....

valona
01-12-2008, 07:58 PM
Eve jas so informacii. Pocnav od deneska so merenje folikuli Imam eden dobar (bar kako sto kaza doktorot ) od 19 mm.na 12 dena, ama endometriumot e 0,62, pa zemam cveklo i ke vidime kako ke tera.

nale
01-12-2008, 10:04 PM
Валона супер фоликул :buterfly:
ендометриумот о,6 или 6 мм :hmmm?!: некако ми е чудно о,6.Кај мене нокогаш не бил ендомет. помалку од 6мм а естрадиолот ми е ужасен 93,5 на 14 дц....ти даде гин. да пиеш естрофем ???

valona
01-12-2008, 11:17 PM
Pa dobro i ne se razbiram mnogu , rece 62 , pa ja go svativ o,62, a moze da e i 6,2 , bas i ne se razbiram. I da pijam estrofem

nale
01-12-2008, 11:27 PM
Сигурно е 6,2мм :zmigzmig:...не е баш добар за 12дц ама со есртофемот ќе се среди...среќно :buterfly:

Minamina
01-12-2008, 11:31 PM
Варона ендометриумот ти е тенок и сигурно ти е 6,2мм а не 0,6 или 62
Но не се секирај со апчиња се здебелува и мене ми е тенок како тебе.

Петра спомна дека постиш и ке правиш пауза 40 дена така нели ?

petra
02-12-2008, 10:22 AM
Tocno taka.....postam do 6ti Januari......mozebi dobro ke ni dojde malku pauza,ke ima i krizi ama ke se izdrzi :dada:
pzdrav i uspeh na site sto nesto cekaat ili se pripremaat da cekaat.....ili pak sto rabotat na slucajot....

valona
02-12-2008, 06:09 PM
Fala na pozdravot . Se stavam vo taa kategorija sto treba da rabotat na slucajot. :woopsi:I treba da pocnam najverojatno od utre. Folikulot e 22,4 , a endometriumot 8,5 . Postoi moznost utre da mi stavat pregnil, ama ke se znae toa utre sabajle, a inace jas se osekam kako da mi kazale nekoja najubava vest. Toa moze ke me udri po glava poradi toa sto premnogu si vleav nadez, ama sepak mislam deka nadezta e taa sto ostanuva.

MagdeZ
02-12-2008, 06:50 PM
Valona so srekja, super folikul:-)

nale
02-12-2008, 10:06 PM
Одличен фоликул Валона, а и ендометриумот супер нараснал. Јави утре што ќе ти каже др. и нормално бидете вредни :zmigzmig: :}} :buterfly:

sani
02-12-2008, 11:40 PM
Valona so sreka.....

petra
03-12-2008, 01:28 PM
Valona te mislime...pisi sto si napravila,kako pomina?
Dali nekoj znae Zmaj do kade e?
pozdrav...

scarlett
03-12-2008, 02:14 PM
Jas sum nova na forumov.I sakam samo da ve pozdravam site i da vi posakam uspeh vo ostvaruvanjeto na vasata cel. Jas momentalno se oporavuvam od laparaskopija i se nadevam deka mojata endometrioza zamina zasekogas.

Arkana10
03-12-2008, 07:04 PM
Добредојде и овде Скарлет, убаво дружење со нас и наскоро да ни јавиш за позитивната вест.
За ендометриозата имаме тема во Здравје.
*
како сте драги жени, што правите?

Anja
03-12-2008, 08:14 PM
Samo da ve pozdravam pred da odam na pat.
O.K sum, mi zavrsija plodnite denovi i ocekuvam da dobijam na 12, a znam deka ke bide tocno kako i sekoj mesec. Bas bi sakala koga ke go otvoram forumot vo ponedelnik da procitam nekoja ubava vest za Vas.
Bidete dobri i se slusame. :zmigzmig:

valona
03-12-2008, 09:32 PM
Primiv pregnil deneska kaj 14,30. Utre odam so inesminacija. Stegajte palci, so da vi recam .Jas sum malku zbuneta, malku mi e strav ............. :zbuuuneto:
Dobrodojde Skarlet

viki_viki
03-12-2008, 10:54 PM
:}}Валона со срека... :}}
Нека не ти биде страв не е ништо страшно мисли само позитивно :buterfly:
Каде ке правиш инсеминација?
Јас правев во Систина.

Скарлет добредојде :}}

nale
03-12-2008, 11:19 PM
Супер Валона, со Господ напред :buterfly:
Добредојде Скарлет..пријатна дружба со нас :zmigzmig:
Девојки многу се изнервирав денес.. пребројував уште колку таблети имам од примолутот и кога ќе видам сум заборавила некој ден да се напијам, а нон стоп ми е наместен алармот да ме потсеќа :KeVidissssTi:

sani
04-12-2008, 12:00 AM
Zdravo devojki.
dobre dojde Skarlet..
Valona so sreka i ne se sekiraj misli si na ubavoto sto sledi potoa mislam bebuskoto so sreka i so pozitivni misli i ajde devojki ova za site vazi ajde da se proraduvame malku :dada:

Minamina
04-12-2008, 12:11 AM
Валона само позитивно мисли :buterfly:

Добродојде Скарлет

petra
04-12-2008, 09:51 AM
Kako ste zenski?Dobrodojde Skarlet i imaj ubavo druzenje so nas...
Valona ajde so sreka denes i da ne izraduvas........redno e veke nekoj da ni vnese malku radost.....
Pozdrav..... :}}

Arkana10
04-12-2008, 09:52 AM
Нале ништо страшно
само не смееш колку што знам јас да пиеш 2 за да надокнадиш
јави му се на докторот и кажи му
види што ќе те посоветува

MagdeZ
04-12-2008, 09:53 AM
Valona so srekja..Denes neka vi bide denot vo znakot na plodnosta:-)..
Jas koga pravev dr. me sovetuvase i pokraj insiminacijata da imame i odnosi bidejki taka se zgolemuvaat sansite uste poveke.

petra
04-12-2008, 09:58 AM
Zenski mene mi go preporacaa samo Lazarevski za reproduktivec i posle nova godina ke pocnam da odam kaj nego.....pozdravce...

MagdeZ
04-12-2008, 10:03 AM
Zenski mene mi go preporacaa samo Lazarevski za reproduktivec i posle nova godina ke pocnam da odam kaj nego.....pozdravce...


Petra, neli odese kaj Popovic..? Na sto se dolzi promenata na tvojata odluka (te prasuvam posto i jas odam kaj nego)?

sani
04-12-2008, 11:43 AM
Zenski mene mi go preporacaa samo Lazarevski za reproduktivec i posle nova godina ke pocnam da odam kaj nego.....pozdravce...

Kako sakas Petra imam drugarka koja e prezadovolna od nego no toa bese pred 7 godini jas sea bev kaj Lazarevski i da ti kazam ne sum bas zadovolna.
Mi rece probarjte ako ide ide ako ne ke prepiseme terapija a ako ti se desi spontan ke pravime drugi ispituvanja i se nanervirav i ne odam poveke .Ama pak ke recam sekoj za sebe a otidov kaj nego zosto imam slusano mnogu pozitivni raboti za nego.

Dani
04-12-2008, 12:11 PM
Здраво на сите.Валона ти посакувам успешна инсеминација.
Скарлет добро дојде и пријатна дружба.
Бидејќи го спомнавте Лазаревски да ви го кажам моето искуство со него.Човекот е КАТАСТРОФА. Ме влечеше цело време со следење на фоликули, со инекции за прскање на фоликули со безброј анализи на се и сешто за на крај да ми каже дека имам ендометриоза и дека тоа е причината поради која не можам да забременам.А од ендометриозата ни трага ни глас. Отидов уште на неколку лекари (каде веќе не) и никој од нив не ми кажа дека имам ендометриоза.Инсистираше да одам на лапароскопија.Добро што не отидов.Тоа е моето искуство.

scarlett
04-12-2008, 12:26 PM
Fala Vi za ubaviot docek devojki.
Dani edinstveno so laparaskopija moze da se potvrdi dali imas ili nemas endometrioza.
Valona mnogu , mnogu sreka.

Arkana10
05-12-2008, 08:44 AM
јас заминав од кај Лазаревски. Три години ме маткаше - јас му велам имам ендометриоза, тој мене многу читаш.
Кога ме оперираа ми рекоа дека да било порано немало да биде така јако зафатено.
Не верувајте на реклами :zmigzmig:

petra
05-12-2008, 10:22 AM
Hmmm.....sea me zamislivte.....rodnina na MM 5 god nemase deca i otkako zapocna kaj nego ostana trudna....ona me sovetuvase a bidejki e doktorka i veruvam......ke vidam prvo kaj popovic i bidejki na MM bratucetka raboti vo Sistina ona mi go preporaca popovic......sepak ona znae koj e nadobar.....treba pak da razmislam....

MagdeZ
05-12-2008, 10:52 AM
Hmmm.....sea me zamislivte.....rodnina na MM 5 god nemase deca i otkako zapocna kaj nego ostana trudna....ona me sovetuvase a bidejki e doktorka i veruvam......ke vidam prvo kaj popovic i bidejki na MM bratucetka raboti vo Sistina ona mi go preporaca popovic......sepak ona znae koj e nadobar.....treba pak da razmislam....


Da ne stanuva slucajno zbor za Maja od sisitina, nekako mi se poklopuvaat rabotite?:-)

valona
05-12-2008, 11:27 AM
Fala na podrskata, s.ega sum ok, malku smirena, zatoa sto pomina inseminacijata , pa ke vi dime kako ke bide ponatamu

veki
05-12-2008, 11:34 AM
Ajde Valona sega samo pozitivni misli :zmigzmig:

petra
05-12-2008, 02:51 PM
Ne e maja , Biljana se vika i e vo laboratorija vo vrska so in-vitro......
Valona da dade Gospod da ne izraduvas naskoro........

petra
05-12-2008, 03:01 PM
Zenski jas narednata nedela ke pravam pap,brisevite i sedimentacija......ako znae nekoj kade da pravam sedimentacija bidejki vo drzavna se ceka mnogu za rezultati?

MagdeZ
05-12-2008, 05:07 PM
Zenski jas narednata nedela ke pravam pap,brisevite i sedimentacija......ako znae nekoj kade da pravam sedimentacija bidejki vo drzavna se ceka mnogu za rezultati?


Mozes da napravis vo Neuromedika pozadi ramstor...ja imam tamu praveno i ne e skapo

Arkana10
06-12-2008, 09:48 AM
во било која лабораторија можеш.

Minamina
08-12-2008, 09:26 PM
Нале како си ти, што планираш да правиш?
јас сакам инвитро да правам ако може овој месец или мора пауза 1 месец незнам

nale
08-12-2008, 09:41 PM
Мина после НГ одам во Ремедика планирам прво да пробам со инсеминација, бидејќи немам до сега ни една направено, па понатаму ќе видам...а што се однесува за ИВф, моја пријателка правеше 2 месеца по ред. така да изгледа не треба пауза...а нели е веќе касно за ИВФ овој циклус?Од кој ден се почнуваше со супрефакт?

Minamina
08-12-2008, 10:45 PM
Први ден ми е денес, планирав утре да се јавам кај докторот а другиот ден да отидам кај него.
Касно ли ке биде, немам поима кој ден се става таа инекција можеби не е првиот ден :zbuuuneto:

nale
08-12-2008, 10:57 PM
јави се утре види што ќе ти каже...не сум баш сигурна ама мислам дека од 3 дц се почнуваше со супрефакт

Dani
09-12-2008, 09:00 AM
Здраво на сите.Да ви кажам дека денес добив.Не сум изненадена.Си знаев што ме чека. :hmmm?!: Мина каде планираш да правиш ин-витро? И дали ќе ти биде бесплатно.Јас ќе чекам резултати од спермограмот на партнерот па ќе видиме дали ќе треба инсеминација или ин-витро. Многу успех на сите. :zmigzmig:

Arkana10
09-12-2008, 09:16 AM
Мина не се прави од веднаш ин втиро. мораш да разговараш со докторот, да ги види сите досегашни постапки па да договорите протокол. супрефакт може но и не мора да примаш. ако е долг протокол 2 месеци се зема контрацепција за да се смират јајниците, ако одиш природно ќе мора да те следи постојано да не прсне прерано фоликулот. се на се, договори се со лекарот.

bisera
09-12-2008, 06:56 PM
:vrtioci:
ne znam so da recam
jas ne veruvam mnogu vo takvo raboti ama........
svekrva mi otide denes SK, kaj toj Braco so nasa slika pa ke vidime

nale
09-12-2008, 10:45 PM
Здраво девојки! Како сте?
Јас малку од малку се опоравив и собирам сили за понатаму
Слушнавте ли на вести вечерва...во Индија 70 годишна жена родила прво дете со ИВФ :buterfly:

MagdeZ
09-12-2008, 10:52 PM
Bravo Nale, samo napred :buterfly:
Medicinata cuda pravi...Za srekja ovoj tehnicko-tehnoloski razvoj koj prakticno ni go zagrozuva zivotot od edna strana i ne odalecuva od prirodata isto tolku e zastapen i vo medicinata. Prakticno ova moderno vreme nosi mnogu povekje bolesti, no i mnogu od niv medicniata uspeva da gi resi (za srekja)

Minamina
10-12-2008, 12:06 AM
Дани планирав во Битола во Плодност.
Се јавив денес на докторот и ми рече да отидам да се договорам да ми објасни што треба да правам и во Јануари ке правам инвитро, инаку претходно и докторот ми предложи инвитро ако не биде овој пат и имам разговарано за тоа.
Така да не е одеднаш инвитрото.

Нале ние нема да чекаме до 70 години сигурно :ha..haha..mm:

Овој пат не се нервирав многу што ми дојде, почнав да сум чудна незнам зошто и не се надевам веке многу, што биде нека биде

molnja
10-12-2008, 12:45 AM
минамина најверојатно ќе почнете во јануари со терапија,а ин витрото ќе биде наредниот месец-прво контрацепција,па после супрефакт,па мерионал-и на крај прегнил(така беше кај нас) што не значи дека и кај вас исто ќе биде,но од прилика тоа е :zmigzmig:
многу успех и не се секирај-во добри раце си да знаеш :zmigzmig:

nale
10-12-2008, 01:38 PM
Мина дали јануари или фебруари не е битно само нека има успех :buterfly:

bisera
10-12-2008, 01:49 PM
i jas da is kazam do kaj sum, na srede pat. sega vo momentov se bockam so suprefact i gonal, utre imam eho zakazano. uzasno me boli stomak, za greota sum, odam za ubava rabot a kukam i se zalam deka me boli, ama aj da te vidam izdrzi. toa ti e. verojatno utre ke mi kaze koga punkcija i za nekolku dena transfer, ajde so Boga napred, pa so ke bide neka bide

nale
10-12-2008, 03:20 PM
Се ќе издржиш Бисера, се за бебе :buterfly:

valona
10-12-2008, 04:02 PM
Senadevam deka nema da mi treba , ama bar informirajte me. Kolku kosta invitro oploduvanje vo nasive kliniki ?

petra
10-12-2008, 08:55 PM
Zdravo.....kako ste
Bisera so sreka i bez nervozi...
Jas utre sum na ginekolog da mi zemat brisevi i uste eden pap,pa sedimentacija...i se ostanato,za od 2009 da odam na proverka na kanalite.....aman veke.....no se ke bide samo poleka...p0ozdrav

roza
11-12-2008, 07:58 AM
Valona eve ti najtaze informacija no za spontan ciklus znaci bez hormonska terapija:vo Sistina-1000 den stop inekcija,10.000 den punkcija i 100.000 den ili 1650 evra vrakanje na embrion.Jas so analiza na krv i punkcija potrosiv vikendov 14.200 den za nisto bidejki so punkcijata mi izvadija folikul koj nemase nitu edna kletka

petra
11-12-2008, 11:50 AM
Zdravo zenski......denes bev na ginekolog gi napraviv brisevite,sedimentacija i eho...imav izliv vo mala karlica sto znaci deka sum imala ovulacija,brisevite ke mi bidat gotovi vo ponedelnik a sedimentacijata utre....pa sledno ke bide hsg posle menstruacija.....ako dobijam :}}
Sega samo da drzime palci se da bide vo red so ispituvanjata......pozdrav

Minamina
11-12-2008, 09:47 PM
Петра не се секирај резултатите сигурно ке бидат во ред :buterfly:

Варона имаш право и на бесплатно инвитро-државата плака а ти само 6000 денари тоа е од септември ова година.

Minamina
11-12-2008, 10:15 PM
Јас денес бев кај докторот и се договорив за инвитро во Фебруари,
така да 2 месеца ке паузирам и многу долги ми изгледат ама мора така ...

MagdeZ
11-12-2008, 10:27 PM
Ajde Mina...dva meseci ne se nisto, ke pominat brzo. Probaj da se opustis za da so cisti misli go napravis in-vitroto. Znaes deka i psihickata podgotvenost e mnogu vazna.

sani
11-12-2008, 11:05 PM
Zdravo devojki dobri li ste?
Jas sum super go sakam vrnezlivovo vreme..
A sakam da vi kazam drugata nedela odam kaj efremovski Remedika pa ke vidam se nadevam deka e seriozen doktor i ke bide seriozen i ke mi kaze so kako
Mina so praznicive sto doagaat februar e dojde brgu
Petra rezultatite ke bidat dobri da se nadevame
pozdravce...

sistina
11-12-2008, 11:14 PM
jas sum nova pred 20 dena zavrsiv so prvoto besplatno invitro vo sistina-dr.lazarevski nauspesno spored mene od mnogu guzva ne ja zavrsuvaat postapkata kako treba imav 6 jajce kletki na punkcijata oplodeni se 3 drugite bile mali (taka mi rekoa)3 mi bea vrateni no razlikata od punkcijata do transverot bese samo 2 dana(vo nedelata punkcijata vo vtornikot vo 10 casot nautro transverot)posle 14 dena betata 0 pa me interesira dali moze sega da se prijavam za kaj tase vo bitola za vo fevruari-mart ako znaete nesto pisite citam na hrvatskite forumi ako ne doagja do inplantacija pravat nekoi imunoloski ispituvanja dali nekoja od vas ima praveno bidejki nikoj ne mi spomnuva takvi ispituvanja? :natazeno: :natazeno:

nale
11-12-2008, 11:20 PM
Добродојде Систина :dada: жал ми е за неуспешните ИВФ :natazeno: ама знаеш како викаат храбрите ги прати среќа :buterfly:

sani
11-12-2008, 11:33 PM
I od mene dobre dojde Sistina i zalam za neuspesnoto IVF mislam za kaj Tase vo plodnost bi trebalo Molnja da znae najubavo :dada:

valona
11-12-2008, 11:55 PM
I od mene dobrodojde Sistina.
Moram da vi se pozalam vas, zatoa sto taka osekam deka bar malku si olesnuvam. Neznam dali e toa samo kaj mene i jas sum nekoj sebicnjak, nili ne bi rekla taka , ama vecerva razbrav deka mojata najdobra drugarka e trudna, i jas da se izraduvav i mongu mi e milo, no kazete mi zosto se osekam nekako :natazeno:. Ne deka ne mie kejf za nea, sepak mi e mnogu radosna taa vest, a neznam zosto taa radost ne moze kompletno da me ispolni. Moze ke recete deka zavista prorabotila kaj mene, ama ne mozam da zavist da pokazam prema covek koj mnogu go sakam, so kogo sum rastela .............. :hmmm?!:

nale
12-12-2008, 12:09 AM
Валона потполано те разбирам :dada: не е душо завсист,туку голема желба за бебче :dada:...ајде редувај се на бременоста на твојата другарка и наскоро и она да се радува за тебе :buterfly: па да си буткате колички заедно :zmigzmig: :buterfly:

sani
12-12-2008, 12:43 AM
Valona i jas sum se nasla vo isti situacii nekolku pati duri po nekolku nedeli me macele tie cuvstva ke pomine veruvaj mi ne e zavist i potpolno te razbiram uzivaj.....
Nale negde procitav deka si odela u redemika i ne si zadovolna ke mi kazes li od koj doktor uf uf lele veke nikoj po doma ne me svaka seriozno a kako i bi sekoj den sakam kaj nov doktor mislam deka majka mi ke si ja umram od nerviranje kaj site doktori samo mi zakazuva i ja sramam samo se predomisluvam veke sabajle treba da se dogovoram so Efremovski da odam od ponedelnik leleeeeeeee toj da ne e????

Arkana10
12-12-2008, 08:32 AM
Валона тоа се нормални чувства!
Добредојде Систина, жал ми е за негативното искуство, мислам дека можеш да се јавиш во друга клиника за друг а бесплатна постапка.

petra
12-12-2008, 11:12 AM
Dobro ni dojde Sistina....se nadevam ke imas uspeh so vtoroto invitro......
Mina ajde sega uzivaj i opusti se , bidejki se ke bide kako sto treba......sega treba da si srekna....
I jas denes bev po rezultatite od sedimentacijata i super e se.....i taka...
Inace se odluciv da si prodolzam kaj Popovic,bidejki on me vodi a kaj Lazarevski ima mnogu guzva i nema da mi posveti dovolno vreme.....pozdrav....

molnja
12-12-2008, 01:13 PM
Добредојде систина,јас успеав кај др.Таше од прв пат-6 јајце клетки од кои 4 оплодени и останав бремена со близначиња.Е сега околу имплантацијата не сум запозната,ама ако сакаш некои други информации слободно кажи-јас сум презадоволна :dada:

Minamina
13-12-2008, 10:10 PM
Валона и јас така се чуствувам како тебе околу мене другарки , братучетки , комшики бремени а јас не :plac::plac:, се радувам за нив и истовремено ми е многу жал што јас не сум, и се прашувам Господ да не згрешил наместо јас бремена други се бремени и тоа непланирано.
Денес ми дојде една братучетка на гости бремена за второ, моја возраст и исто време мажени, замисли како се чуствував :natazeno: и цел ден ништо не ми се јадеше и главата не болеше, не да ме сватите погрешно бев тажна зошто јас не сум бремена :plac::plac:

valona
13-12-2008, 11:27 PM
Moze sum jas taa najpesimisticnata, ama si davam samata na sebe sila, da se prodolzuva napred . Otkako ja napraviv ineseminacijata non stop sum na internet, na mnogu forumi, ne samo vo nasavat drzava , tuku i od sosednite drzavi. Sekade citav samo razocaruvanje , koga se rabotese za inseminacijata, posebno za onie koi ja napravile prv pat, kako mene. Jas izgubiv nadez :natazeno:. se dodeka eden den , onaka slucajno ne procitav deka zena od 37 godini, napravila prv pat inseminacija, i bilo uspesno. Znaci so Gospod napred, za sekoja od nas ima ponekoja sudbina, za nekoja porano , za nekoja podocna, samo da zivee zelbata i nadezta vo nas.

Anja
14-12-2008, 01:25 PM
I jas kako i sekoj mesec dobiv. :natazeno:
Mi se zdosadi se. Otkako resivme da imame bebe pred godina i pol mi stana iscpuvacki. A bas ovie meseci bev relaksirana, patuvav se druzev ama ne bilo i toa resenie.
Izgleda deka careto e In vitro. Ne e i toa strasno ama iskreno ne mi se matka po klinikite, da cekam, pregledi, lele. Aj uste nekoj mesec odmor pa da se pocne i so toa.

nale
14-12-2008, 11:18 PM
Ања :natazeno: ајде ќе биде наскоро :dada:
Јас денес бев на крштевка кај малите на моја добра пријателка. Остана бремена со ИВФ и роди близнаци машко и женско :buterfly: Малечкиве се прави ангелчиња, имаат 4 месеци...е искрено да ви кажам пријателкава ми е пример за истрајност. 3 години се маткаше по клиникиве, што све не истрпи ама на крај ете се супет се заврши :buterfly:

molnja
14-12-2008, 11:26 PM
Ние 4 години бевме по клиники нон стоп и имаше моменти кога се ми доаѓаше преку глава,ама никогаш не изгубив надеж,дури блиските ми викаа одмори,не се форсирај,многу помина ама јас не се откажав,многу бев дисциплинирана-и еве го резултатот :}}
Знам дека не е лесно ама се ќе биде-без нервози,само гледајте напред и бебчето ќе дојде :dada:

nale
14-12-2008, 11:33 PM
Во право си Молња :dada: се ќе биде ако бидеме упорни :dada:

Arkana10
15-12-2008, 12:34 PM
ако броиме години, јас имам повеќе од 5 стаж шетање ваму таму по клиники. :zmigzmig:

Dani
15-12-2008, 07:39 PM
Мина, Валона сите поминуваме низ истото. Постојано ми поминуваат тие мисли низ глава. Зошто другите забременуваат а јас не? Ама си викам дека ова е една фаза која што морам да ја поминам и ќе биде.Само тоа ми преостанува да се надевам. :dada:

Arkana10
16-12-2008, 08:49 AM
важно е како ќе сфатиш што е ова што ти се случува. јас го сфаќам како животна лекција.

valona
16-12-2008, 05:26 PM
Da Arkana, mozee zivotna lekcija, megutoa krivo mi e zosto samo jas , i malkumina kako mene da ja ucat taa lekcija, a drugite mozat da ja preskoknat.

nale
16-12-2008, 09:45 PM
Валона не се малкумина, не има многу верувај :dada:
*******
Ај да поднесам извештај :}} Бев на УЗ имам фоликул од 11 мм на 10дц и што е најважно цистата прснала. Деновиве ќе бидеме вредни па после ќе чекаме 2 недели :dada:

petra
16-12-2008, 09:48 PM
Zdravo zenski....me nemase malku ama imav nekoi obvrski pa eve da pisam deka site brisevi mi se super,krvta mi e super i go cekam uste papot pa da zakazam kaj D-r.Tolovski..........Zdrava kako dren..............vie kako ste.........se nadevam deka naskoro ke imame rabosni vesti site
pozdravce

Arkana10
17-12-2008, 08:40 AM
Нале супер за фоликулот!
Петра супер за резултатите!!!
Валона не си сама, се смета дека секој 6 пар боледува од неплодност, а тоа не е мала бројка.

nale
17-12-2008, 02:36 PM
Петра драго ми е дека се ок резултатите
Сега за сега е ок фоликулот Аркана па ќе видиме до кај ќе стаса :hmmm?!:

Minamina
17-12-2008, 08:59 PM
Петра ти реков дека резултатите ке ти се во ред и така испадна нели :zmigzmig:

Нале ајде скрши го мразот со едно бебче

nale
17-12-2008, 11:45 PM
Баш би сакала Мина :zmigzmig: ама има девојки од кои наскоро очекувам да го скршат мразот :buterfly:

bisera
18-12-2008, 06:02 PM
luge aj da ve prasam nesto vo vrska so tie dve nedeli cekanje. utrogestan pievte ili vaginalno? sto e podobro. jas imam custvo deka mi istekuva a mirna sedam posle stavanjeto na lekot. slusnav deka nekoi go piele ili jas da si odam kaj maticnava pa taa inekcii da mi dade za najsigurno, so velite?

nale
18-12-2008, 08:24 PM
Бисера утрогестанот може и да се пие и да се става вагинално. Подобар ефект има вагинално. Нема врска што истекува, истото се случува со сите вагиналети...моја препорака е да продолжиш да го ставаш вагинално и пробај бар 1 саат да лежиш одкога ќе го ставиш.

Arkana10
19-12-2008, 08:46 AM
убаво ти рече Нале. Знам дека сега имаш милион прашања и неспокојства, ама слушај го лекарот што ти ја води постапката и неговите упатства. Инекцијата е чист синтетички прогестерон и не е толку невина, затоа немој да одиш на своја рака. Вагинално ако си во состојба е најдобро за утрогестанот.

nale
19-12-2008, 02:40 PM
Бисера во право е Аркана, никако инекции прогестерон.Прогест. депо се дава само во ризични бремености и тоа ептен ако не помагаат таблети.
Девојки ја нема Ена да ни пише.Нели требаше во вторникот да оди на преглед да се потврди бременоста?

molnja
19-12-2008, 03:13 PM
Бисера,вагинално има подобар ефект-и јас ги ставав така.Друго земаш нешто?Пиј сок од цеден портокал и многу вода. :zmigzmig:

nale
24-12-2008, 07:25 PM
Девојки ве нема нешто на форумов :hmmm?!:
Јас сум скроз збунета :hmmm?!: ви пишав погоре дека на 10дц имав фоликул од 11мм на левиот јајник. Сега се вратив од УЗ ,излив нема што значи немало овулација, а нема ни фоликул на левиот јајник. Е сега на 18 дц имам фоликул од 18мм ама на десниот јаник а ендометриумот ми е 10 мм ....ви се има вакво нешто случено и на вас или сум јас феномен :}}

Minamina
24-12-2008, 10:27 PM
Нале мислам дека такво нешто ми се нема случено, ама срекно :buterfly:

Arkana10
25-12-2008, 08:55 AM
Нале, не и кај мене. знаеш дека тој фоликул може се има ресорбирано, а ова за другиот јајник, не знам, прашај ја доктор Наја што ќе ти каже.

bisera
25-12-2008, 12:19 PM
Nale, jas bi sakala da ti pomognam ama pojma nemam od ovie raboti vo vrska so golemina na folikuli
a zgora na toa i plavusa sum pa moeto mislenje e diskutabilno
:}} :}} :}} :}}
ako malku i da se nasalam na svoja smetka
ajde samo napred i se ke bidi vo red

nale
25-12-2008, 02:37 PM
Незнам девојки што се случува кај мене :ZaZalNe: ја прашав др. Наја па се надевам ќе ми одговори наскоро

Minamina
25-12-2008, 09:41 PM
Нале можно е два пати да си имала овулација,
инаше на интернет една случка во Јапонија, една јапонка родила близнаци од различни татковци , имала односи со бившиот дечко и после некое време со сегашниот и се открило дека два пати во различни денови имала овулација

тамбура
26-12-2008, 07:15 PM
Пред сé, добра вечер и ви посакувам успех во борбата за дечиња.

Имам 2 неуспешни инсеминации и 1 неуспешна IVF.
Од вечерва почнувам со стимулација за втора IVF, па се надевам дека овојпат ќе биде успешно.


ако барате за АФА мислам дека на google повеќе ќе најдете ако барате Antiphospholipid Antibody а за hydrosalpings наидов на еден форум http://ivf.ca/forums/index.php?s=de82b3687bedae66cee58345bd7fceb1&showtopic=8918&st=0&p=85525&#entry85525

bisera
27-12-2008, 05:09 AM
tamburce, ovoj pat ke uspeete, samo hrabro
:buterfly:

ina
27-12-2008, 09:02 AM
Dali po koristenje na ampularna terapija(merional,superfakt,pregnil i sl.) mozna e pojava na otoci na ocite i liceto?Taa pojava sum ja nemala nikogas,megutoa so hormonalnava terapija se pojavi,dali e toa ili nekoja alergija neznam

bisera
27-12-2008, 10:05 AM
jas nemav nikakva nus pojava posle terapijata, nitu dodeka ja primav. a pisuva vo ampulite deka moze da se pojavi?

Minamina
28-12-2008, 11:38 PM
Dali po koristenje na ampularna terapija(merional,superfakt,pregnil i sl.) mozna e pojava na otoci na ocite i liceto?Taa pojava sum ja nemala nikogas,megutoa so hormonalnava terapija se pojavi,dali e toa ili nekoja alergija neznam

Ина незнам за тоа ама прашај ја докторката

stikla
29-12-2008, 01:29 AM
zdravo i jas nemam bebe tri i pol godina,pa vo januari ke pravam ivf.ve pozdravuvam site i ve podrzuvam vo borbata da ja ostvarite najgolemata zelba vo zivotot

узо
29-12-2008, 01:30 AM
со среќа и со лесно нека е

sani
29-12-2008, 01:45 AM
Dobre dojde stikla..Pozdrav i do tebe i so sreka.....

bisera
29-12-2008, 08:49 AM
so sreka stikla, ajde vo novata godina so novi uspesi. site tuka sme na ista maka pa te razbirame. samo napred i se ke bide vo red

scarlett
29-12-2008, 01:33 PM
Stikla dobro dojde

ZAKIMARKET
29-12-2008, 01:51 PM
Dobro dojde na forumov i od mene stikla na site ni e najgolema zelba da dobieme bebe pa moze 2009 ke ni ja ispolni ovaa 2008 prestapna baksuz godina veke si odi POZDRAV

nale
29-12-2008, 03:24 PM
Добро дојде Штикла...среќно со постапката

ina
29-12-2008, 07:01 PM
Zdravo Stikla i srekno

VIKI4KA
29-12-2008, 07:40 PM
Dobre dojde Stikla ti posakuvam mnogu sreca,i jas ce pocnam so terapija ovoj mesec.
A kade ce pravis invitro,jas vo Remedika.


:buterfly:

Minamina
29-12-2008, 08:29 PM
Добродојде Тамбура и Стикла и многу срека во Новата година :buterfly:

scarlett
30-12-2008, 01:37 PM
Kade ni e Arkana? Bas mi nedostasuva.
Pozdrav

valona
31-12-2008, 07:31 PM
Moram da izdvojam malku vreme za vas , i da vi ja cestitam Novata 2009 god. i vi posakuvam od celoto moe srce sto e mozno poskoro novata godina da vi donese nesto sto najvise go posakuvame site - bebce, za site zaedno se raduvame i si kazuvame za nasite najmili , momenti od nivniot detski zivot. So gospod napred , neka ni bide plodna narednata 2009 godina. :buterfly:

bisera
01-01-2009, 02:19 PM
i od mene cestitki za site. srekna vesela, beriketna i plodna godina za site.
ve sakam

molnja
01-01-2009, 04:10 PM
Во Новата 2009 година на клинички центар се родени 9 бебиња од кои првото женско.Тоа значи дека годинава ќе биде плодна.На сите ви посакувам бебче годинава-од се срце :dada:

Minamina
01-01-2009, 05:12 PM
Јас новата година ја почнав со мензис

bisera
01-01-2009, 06:03 PM
zal mi e mila, ama ke bide naredniot pat. Gospod ke te izraduva koga najmalku se nadevas, zatoa samo so krenata glava i verba i se ke bide vo red. te sakam

ZAKIMARKET
01-01-2009, 09:27 PM
MINA NISTO N SMEE DA NE STAVI VO ISKUSENIE HRABRO NAPRED NOVA GODINA NOVA NADES

nale
01-01-2009, 10:12 PM
Жал ми е Мина :natazeno:
Еве и кај мене од синоќа се појави спотинг што значи утре или другиден добивам :natazeno:

sani
01-01-2009, 10:43 PM
ajde mina bez nervozi jas se nadevam deka ovaa godina ke bide podobra od minatata i plodna godina ne gubi nadez

bisera
02-01-2009, 11:05 AM
nale, spotingot ne mora nisto da znaci, jas imav malce krv vo petokot i vednas otidov kaj mojot ginekolog i mi rece deka ne e strasno. vo ponedelnikot veke imav dve crticki, zatoa nemoj da se razocaruvas, nikogas ne se znae. te sakam

nale
02-01-2009, 02:21 PM
Знам Бисера меѓутоа кај мене секогаш пред мензис се јавува спотинг така да деновиве кај и да е ќе стаса глупачава :natazeno:

ina
02-01-2009, 05:17 PM
Srekna Nova godina na site...Nale i jas sum vo ocekuvanje,do nedela treba da gi koristam utrogestanot a posle???????Najteskiot period se ovie nekolku dena.Imam nekoi momentalni bolki vo dolniot del od stomakot kako pred menzis i naduenost vo gradite.Nemam bolki vo gradite kako pred da dobijam megutoa od lekarstvata nisto ne moze da se znae.Nekako ne mi se veruva deka od prva inseminacija bi uspealo,ama valona mi dava nekoja nadez.

bisera
02-01-2009, 07:21 PM
Ina ne grizi se, ovie nekolku dena razmisluvaj na drugi nesta. poduenosta vo meseto e normalna. ajde se ke bidi ok. prodolzi so terapijata i se nadevame na dve crticki

nale
02-01-2009, 09:27 PM
Јас немам никви болки ни во стомак ни во градите :hmmm?!: многу ми е чудно бидејќи предф да добијам секогаш градите страшно ме болат...На крај краева што е тоа е, сега неможам ништо да сменам.
Ина стискам палци за II цртички :dada:
Бисера како си ти?Како се осеќаш?

sani
02-01-2009, 09:41 PM
Ajde Nale Ina ve cekame jas ja zapocnav godinava citajki ubava vest od bisera pa se nadevam deka taka i ke mi prodolzi vi stiskam palci devojcinja

sani
02-01-2009, 09:58 PM
Dali slusnavte ili procitavte prvite 2 bebinja sto se rodeni vo Makedonija vo novava godina se cekani dolgo,dolgo ednoto vo Skopje 10 godini a ednoto vo Kocani celi 18 godini jas da vi kazam iskreno se raduvav mnogu premnogu ah kolku ubava Nova godina za nivnite semejstva....

Minamina
02-01-2009, 10:32 PM
Фала женски на подршката, многу ми значи, ве сакам сите :buterfly:
Нале и Ина ајде чекам да ми кажете убава вест.

Само убави работи да ни се случуваат оваа година и да биде подобра од предходната :zmigzmig:

molnja
03-01-2009, 09:44 AM
Надежта последна умира...само напред со нови сили до победи :dada:

bisera
03-01-2009, 12:13 PM
jas sum super, malce me bolat gradite ama inaku nisto drugo
mirna sum, ne setam a kako me predizvikuva snegot da izlezam ama neeeeeeeeeee.
site okolu mene se presrekni. se uste ne sum pojdena na eho, mi rekoa deka bilo rano, posle Bozik ke odam.
imam nekoe pretcustvo deka se dve, ne znam zosto, celo vreme mislam taka (inaku pri transfer mi vratija 3). me maci nesonica, ne znam dali od vozbuda ili mozebi e normalno. inaku jas sum poznata spanka pa ova mi e cudno nekako.
ve sakam i se nadevam deka naskoro ke ne ima pojke

molnja
03-01-2009, 01:26 PM
бисера и јас имав претчувство дека се две :}}
инаку нормално е да те болат градите,тоа понатаму ќе исчезне,а несоницата барем мене не ми помина-само се влошува :haha-sto???:

nale
03-01-2009, 03:56 PM
Само ти одмарај Бисера и чувај се...Ех супер би било да се 2 бебчиња :buterfly:
Мене ме боли стомак и сеуште имам спотинг еве веќе трет ден :natazeno:

Anja
03-01-2009, 04:44 PM
Nale toa sto imas spoting tri dena mozebi e dobar znak. Taka bese i kaj mojata prijatelka koja sega ima devojce. :zmigzmig:

ina
03-01-2009, 04:52 PM
Nale pred izvesen period i pisav na Bisera deka e eden od znacite na bremenost,znaci uzivaj mozebi i kaj tebe se javuva kako pozitiven znak.Dali imas koristeno nekoja terapija?

bisera
03-01-2009, 05:58 PM
Nale, a zs da ne naprais eden test doma? nisto ne te kosta.
od kaj da znaes, mozebi se si e vo red. jas napraviv doma test na 12 den od transfer i bese pozitiven. do dusa vtorata crtka bese bledo rozeva ama BESE TUKA. sto znaci, ne gubi nadez.

Dani
03-01-2009, 06:01 PM
Нале ,Ина стискам палци за позитивен тест.Среќнооо :zmigzmig: