Таратур Форуми
Почетна | За нас | Контактирајте не
 
Quick Member Login:
Forgot password?
Forum Statistics:
Forum Members:
Total Threads:
Total Posts:


There are users
currently browsing forums.
You don't appear to be registered. Click here to register
Search the forums:

Таратур Форуми » Живот » Здравје » ЦИН и ХПВ Вируси

Одговор
 
Алатки за тема
Старо 04-09-2008, 01:30 PM   #21
arabela
Moderator
 
 
Зачленет: Wed Apr 2008
Локација: Венера
Мислења: 13,101
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

и јас
__________________
Verba volant, scripta manent...
arabela е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-09-2008, 09:34 AM   #22
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

Редовните прегледи спречуваат многу болести, водете се од тоа.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 10-09-2008, 11:21 PM   #23
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

http://www.taratur.com/node/5040
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-09-2008, 07:00 PM   #24
Minamina
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Mar 2008
Мислења: 1,685
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

дали ХПВ вирусот спречува да забременеш дали некој знае
Minamina е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-09-2008, 11:17 PM   #25
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,193
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

и јас да прашам ако некој знае што во случај да е некој бремен и се открие ХП?чаре?
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 09:08 AM   #26
arabela
Moderator
 
 
Зачленет: Wed Apr 2008
Локација: Венера
Мислења: 13,101
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

ај едно прашање...дали се пренесува хпв вирусот(не сум баш упозната со него)преку депилација и сл.?
__________________
Verba volant, scripta manent...
arabela е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 10:10 AM   #27
balAlajkA
Moderator
 
 
Зачленет: Wed Dec 2007
Мислења: 14,615
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

стравувам дека да...кај мене никој не знае како се заразив...имав само еден партнер, со кој секогаш, без исклучоци користевме заштита, и си бевме први и единствени партнери...лото добивка...
__________________
Се што беше потребно, ние имавме - полни срца како полни револвери
balAlajkA е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 10:29 AM   #28
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,193
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

преку депилација?зар е можно
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 10:31 AM   #29
arabela
Moderator
 
 
Зачленет: Wed Apr 2008
Локација: Венера
Мислења: 13,101
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

мислам да...ако не се користи чиста шпатула,чисти чаршави....ама не сум сигурна
__________________
Verba volant, scripta manent...
arabela е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 06:33 PM   #30
nale
Senior Member
 
 
Зачленет: Wed Apr 2008
Локација: Домче
Мислења: 7,051
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

Цитат:
Напишано од Minamina
дали ХПВ вирусот спречува да забременеш дали некој знае
Мисалм дека не пречи во зачнувањето нема врска тој вирус со плодот
За тоа дали може преку депилација да се заразиш со хпв ...не би требало бидејки восокот се топи на високи температури.
Кога за првпат на папа ми се појави хпв бев шокирана.Читајки на нет секаде најдов дека се пренесува преку односи и нормално прво што ми падна на памет беше дека ме изневерил партнерот а кај него исто така сомнеж дека јас сум го изневерила .Во прашање беше 13 годишна врска која функционираше беспрекорно.Двајцата како луди баравме на нет како може на друг начин да се заразиш од хпв но не најдовме ништо ,секаде истото-преку односи.На крај пронајдов дека е можно цел живот да го носиш вирусот а никогаш да не покаже на папа ако имаш јак имунитет.Тогаш се разјаснија работите ,дека или јас или он го носиме вирусот уште пред да бидеме заедно.
nale е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 09:31 PM   #31
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,193
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

lelel nale..uf..kakvo iskustvo....zeznata rabota.blagodaram za ovie informacii
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 10:35 PM   #32
Minamina
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Mar 2008
Мислења: 1,685
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

и мене ми е сумливо за депилацијата,бидејки восокот го загреват и прочистуват ама не и садот и шпаклата со која го нанесуват восокот и мислам дека има шанси да се заразеш со вирус
Minamina е офлајн   Одговор со цитат
Старо 23-09-2008, 10:46 AM   #33
balAlajkA
Moderator
 
 
Зачленет: Wed Dec 2007
Мислења: 14,615
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

Цитат:
Напишано од nale
Цитат:
Напишано од Minamina
дали ХПВ вирусот спречува да забременеш дали некој знае
Мисалм дека не пречи во зачнувањето нема врска тој вирус со плодот
За тоа дали може преку депилација да се заразиш со хпв ...не би требало бидејки восокот се топи на високи температури.
Кога за првпат на папа ми се појави хпв бев шокирана.Читајки на нет секаде најдов дека се пренесува преку односи и нормално прво што ми падна на памет беше дека ме изневерил партнерот а кај него исто така сомнеж дека јас сум го изневерила .Во прашање беше 13 годишна врска која функционираше беспрекорно.Двајцата како луди баравме на нет како може на друг начин да се заразиш од хпв но не најдовме ништо ,секаде истото-преку односи.На крај пронајдов дека е можно цел живот да го носиш вирусот а никогаш да не покаже на папа ако имаш јак имунитет.Тогаш се разјаснија работите ,дека или јас или он го носиме вирусот уште пред да бидеме заедно.
леле, истата приказна...само шо мене докторите ми рекоа дека е можно да е и од пливање во базен..до толку...само ако ти е намален имунитетот, и не треба многу...
а мене ми беше прв и јас него, од каде претходно...?
__________________
Се што беше потребно, ние имавме - полни срца како полни револвери
balAlajkA е офлајн   Одговор со цитат
Старо 23-09-2008, 05:14 PM   #34
nale
Senior Member
 
 
Зачленет: Wed Apr 2008
Локација: Домче
Мислења: 7,051
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

Незнам Балалајка од каде јас не сум сретнала никаде дека може да се добие од базен или нешто слично.Кога го прашав мојот гин. како може да се заразиш со ХПВ ми реќе "преку односи или ако 2 жени користат ист вибратор"
Не е местото тука ама ај ќе кажам...само за себе можеме да бидеме сигурни дека не сме го изневериле партнерот а за него неможеме да бидеме сигурни колку и да имаш доверба во некој постои некој мал сомнеж...јбг
nale е офлајн   Одговор со цитат
Старо 24-09-2008, 03:12 PM   #35
balAlajkA
Moderator
 
 
Зачленет: Wed Dec 2007
Мислења: 14,615
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

__________________
Се што беше потребно, ние имавме - полни срца како полни револвери
balAlajkA е офлајн   Одговор со цитат
Старо 24-09-2008, 11:37 PM   #36
Beba
Junior Member
 
Зачленет: Thu May 2008
Мислења: 24
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

HPV (Human Papiloma Virus) Хуман папилома вирус инфекцијата е полно пренослива болест.Полните односи се главниот начин на пренесување на инфекцијата со ХПВ вирусот.Со овој вирус истовремено се инфицират двајцата полни партнери, што треба да се знае поради самото откривање, дијагностицирање и лекување.Погоре наведеното покрај тоа што главна причина се односите исто така битен е и организмот на човекот бидејки сам по себе создава канцерогени бакрерии кои го напаѓаат слабиот имунитет и се лепат точно на некое начарано место во случајов грлото на матката.ХПВ инфекцијата се шири преку непосреден допир со инфицирана кожа или слузокожа.Папаниколау тест – популарно познат како ПАП тест- преставува земање на брис со четкица од вратот и каналчето на материцата за откривање на ХПВ инфекција и евентуални ЦИН-промени.Ако сакате да бидете сигурни во своите резултати ви препорачувам брисот да го однесете на испитување во МАНУ-Македонска Академија на Науките и Уметностите ке си платите 2 000 денари и ке имате најпрецизни резултати и ке знаете што потоа.Од лично искуство препорачувам на секоја жена да си направи навремени испитувања.Без нервози навремено се се лечи.Јас моментално имам Цин-2 понеделник одам на биопсија па ке ви пренесам искуство.

Beba е офлајн   Одговор со цитат
Старо 25-09-2008, 12:07 AM   #37
zmej
Senior Member
 
Зачленет: Sun Aug 2008
Мислења: 186
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

Беба,ти посакувам се да биде во ред после биопсијата.Јас го поминав сето тоа,биопсија,киретажа,па конизација.Сега повеќе се нервирам од тогаш.зошто на Пап-тестот после 4 месеци ми покажа ХПВ,а претходно немав ХПВ.Едно лечиш-друго залепуваш работава.
Сега ми препорачаа некој балзам за кондиломи кои ми се појавија сега,па ќе видам што понатака.
Инаку,за депилацијата мислам дека не може,но јас никогаш не одам на депилација без тампон,превентивно!
zmej е офлајн   Одговор со цитат
Старо 25-09-2008, 10:08 AM   #38
balAlajkA
Moderator
 
 
Зачленет: Wed Dec 2007
Мислења: 14,615
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

беба, се најдобро!
поминав само низ непријатноста наречена биопсија, и оттогаш ми рекоа дека `се повлекла` инфекцијата, и дека се додека не се нервирам и го одржувам имунитетот на високо ниво, се ќе биде во ред...
поздрав
__________________
Се што беше потребно, ние имавме - полни срца како полни револвери
balAlajkA е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-10-2008, 03:53 PM   #39
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,193
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

Денес во Вест информација дека:

За два дена потрошени сите 3.000 ХПВ вакцини


Во сите заводи за здравствена заштита и во приватни гинеколошки ординации низ земјава за вакцинација се пријавиле многу повеќе девојчиња отколку што болниците добиле вакцини

Речиси сите 3.000 ХПВ вакцини кои ги набави Министерството за здравство за бесплатно вакцинација на девојчиња од 9 до 15 години, за само два дена се потрошени. Во сите заводи за здравствена заштита и во приватни гинеколошки ординации низ земјава за вакцинација се пријавиле многу повеќе девојчиња отколку што болниците добиле вакцини. Списоците за бесплатното вакцинирање против рак на грлото на матката се веќе затворени, и сега девојчињата се ставаат на дополнителни листи. Докторите од приватните гинеколошки ординации и здравствените домови низ земјава велат дека има неочекувано многу голем интерес за вакцината ХПВ и оти веќе подготвуваат барања до Министерството за здравство да добијат нови количини од ХПВ вакцината.
"Списокот за ХПВ вакцини е затворен. Од Министерството за здравство добивме вакцини за 50 девојчиња, и оваа бројка веднаш ја исполнивме. Поради големиот интерес кај родителите на девојчињата од 9 до 15 години, ќе бараме дополнителни количини", ни рекоа во приватните гинеколошки ординации "Мала Богородица - Систина" и "Д-р Цветановски" од Скопје и во Превентивна специјална ординација по гинекологија и акушерство од Струга.
И во десетте заводи за здравствена заштита низ земјава, кои имаат дозвола за вршење на вакцинација против ХПВ вирусот, ни рекоа дека имаат поголем број пријавени девојчиња отколку вакцини и затоа веќе подготвуваат барања до Министерството за здравство да им достават дополнителни количини.
За разлика од останатите болници, на Клиниката за гинекологија ни рекоа дека досега имаат доволно вакцини. Таму досега заштита од ХПВ вирусот побарале 200 девојчиња.
Јованка Костовска од Министерството за здравство, која е одговорна за спроведување на проектот за вакцинација против ХПВ вирусот, ни рече дека досега се поделени повеќе од половина вакцини.
"Ние не ги поделивме наеднаш сите за да видиме каков ќе биде интересот, односно таму каде што има потреба да дадеме повеќе", вели Костовска.
Од кабинетот на министерот за здравство Бујар Османи не добивме одговор дали ќе бидат набавени уште вакцини за да може да бидат заштитени од ХПВ вирусот сите заинтересирани девојчиња. (А.А.)


__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-10-2008, 10:52 AM   #40
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено ЦИН и ХПВ Вируси

__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Одговор

Алатки за тема

Правила на пишување
Ти не можеш да отвораш нови теми
Ти не можеш да одговараш на постови
Ти не можеш да постираш додатоци
Ти не можеш да ги едитираш твоите постови

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 06:35 PM.
Copyright ©2006 - 2014, Taratur.com