Таратур Форуми
Почетна | За нас | Контактирајте не
 
Quick Member Login:
Forgot password?
Forum Statistics:
Forum Members:
Total Threads:
Total Posts:


There are users
currently browsing forums.
You don't appear to be registered. Click here to register
Search the forums:
Старо 07-09-2008, 02:07 PM   #81
Zaptija
Senior Member
 
 
Зачленет: Thu Apr 2008
Мислења: 2,952
Зададено Стоунхенџ

Стоунхенџ едно од светските чуда се наоѓа на подрачјето на јужноанглиската грофовија Вилтшир. Се состои од 30 исправени камени блокови, од кои секој е висок над четири метри, а широк 2,5 метри.
И денес се уште нема одговори на многубројните прашања поврзани со ова светски чудо, пред се за неговата намена. Се уште остануваат да висат прашањата дали ова биле храмови за пренесување на жртви, опсерваторија, или пак можеби нешто друго.
Мистерија останува и податокот зошто архитектите на ова здание камењата ги носеле од каменолом оддалечен дури 180 километри.
__________________
[size=13pt]Кто с меча к нам войдет от меча и погибнет на том стои и стояать Русская Земля.[/size]
Zaptija е офлајн   Одговор со цитат
Старо 07-09-2008, 02:12 PM   #82
Рокси
Senior Member
 
 
Зачленет: Tue Jul 2008
Мислења: 7,093
Зададено Стоунхенџ

__________________
So anytime somebody needs you,
Don't let them down although it grieves you,
Someday you'll need someone like they do,
Looking for what you knew.
Рокси е офлајн   Одговор со цитат
Старо 07-09-2008, 02:16 PM   #83
Zaptija
Senior Member
 
 
Зачленет: Thu Apr 2008
Мислења: 2,952
Зададено Чудовиштето од Лок Нес

Веќе седумдесетина години чудовиштето Неси наречено по езерото Лок Нес во Шкотска си поигрува со научниците и ловците на чудовишта. Иако досега тоа чудовиште на луѓето им се има појавено над 30000 пати, сепак и до ден денес останало неуловено. Не може ни да биде уловено зашто е производ на нечиста сила, иако имало и обиди за измама на луѓето како што се можни средби со чудовиштето, ретуширани фотографии и слични места.
Според извештаите на очевидци Неси има должина од 50 стапки, телото му е долго 30 стапки. Главата му е змијовидна и многу помала во однос на телото. Вратот му е тенок со должина од околу 6 метри. Опашката му е сплескана. Има две перки напред и назад, кои се поголеми. Кожата му е како на змија-сребрено сива и црна.
__________________
[size=13pt]Кто с меча к нам войдет от меча и погибнет на том стои и стояать Русская Земля.[/size]
Zaptija е офлајн   Одговор со цитат
Старо 07-09-2008, 02:17 PM   #84
Kai
Member
 
Зачленет: Fri Sep 2008
Мислења: 97
Зададено Чудовиштето од Лок Нес

Глупости во боја = Чудовиште во езеро = наградна игра со смоки

Се е исто...
ама дискутирајте си
__________________
Freedom Bells
Kai е офлајн   Одговор со цитат
Старо 07-09-2008, 02:39 PM   #85
Zaptija
Senior Member
 
 
Зачленет: Thu Apr 2008
Мислења: 2,952
Зададено Подземни цивилизации

Од Хималаите до Андите и од Антарктикот длабоко под земјата постои мрежа од подземни тунели изградени од некоја напредна цивилизација.
Кој ги испраќа сигналите од центарот на земјата и дали средиштето на нашата планета е населена од висико развиена цивилизација?
Епохална изјава на Тибетантските лами: „Овие тунели навистина постојат, а ги направија џинови кои на нас ни подарија знаење уште кога светот беше сеуште млад“.
Но од друга страна на верзијата, творци на тие подземни тунели се вонземјани кои на земјата дошле многу поодамна со цел да најдат место за престојување. Оние кои веруваат дека земјата е шуплива и населена и дека во неа кружи мало вештачко сонце, сметаат дека станува збор за легендарната подземна цивилизација АГАРТА во која владее таканаречениот крал на светот.
Според истите главна престолнина на ова подземно царство е ШАМБАЛА град кој ги надминува и најневеројатните научно фантастични филмови во поглед на технолошкиот развој.
__________________
[size=13pt]Кто с меча к нам войдет от меча и погибнет на том стои и стояать Русская Земля.[/size]
Zaptija е офлајн   Одговор со цитат
Старо 10-09-2008, 11:01 AM   #86
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,191
Зададено Сите светски мистерии

да, ова со подземните градови се навистина интересни работи.
Инаку онака од класично врем да речам, еден од попознатите подземни градови е оној во Кападокија-Турција, кој го посетуваат бројни туристи.
А за тунелите во Андите, нешто им аи во книгата Хроника Акакор-се спомнуваат дека имале повеќе градови кои биле поврзани меѓу себе со тунели а тунелите служеле да се заштити и спаси тамошниот народ кога на површината на земјата имало големи временски непогоди, метеори, земјотреси итн.Во хроника акакор- у ствари се зборува за едно индијанско племе кои ги посетиле Боговите кои дошле со свои бродови одозгора(веројатно вонземјани), им помогнале да ги изградат тунелите, ги посетувале во разни времеснки размаци, во еден временски циклус дури и се бореле со други богови и после некое време си отишле еднаш за секогаш. Прикаската еинтересна иако има доста контраверзи.
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 14-09-2008, 11:03 PM   #87
Zaptija
Senior Member
 
 
Зачленет: Thu Apr 2008
Мислења: 2,952
Зададено Сите светски мистерииМистериозна камена топка во Костарика.
__________________
[size=13pt]Кто с меча к нам войдет от меча и погибнет на том стои и стояать Русская Земля.[/size]
Zaptija е офлајн   Одговор со цитат
Старо 16-09-2008, 07:49 PM   #88
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Сите светски мистерии

не сум во тек, сте го споменале Захариј Ситчкин
http://www.sitchin.com/
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 16-09-2008, 10:19 PM   #89
jadranka
Member
 
Зачленет: Mon Sep 2008
Мислења: 68
Зададено Подземни цивилизации

[quote=gravedigger stojkovski ]
Од Хималаите до Андите и од Антарктикот длабоко под земјата постои мрежа од подземни тунели изградени од некоја напредна цивилизација.
Кој ги испраќа сигналите од центарот на земјата и дали средиштето на нашата планета е населена од висико развиена цивилизација?
Епохална изјава на Тибетантските лами: „Овие тунели навистина постојат, а ги направија џинови кои на нас ни подарија знаење уште кога светот беше сеуште млад“.
Но од друга страна на верзијата, творци на тие подземни тунели се вонземјани кои на земјата дошле многу поодамна со цел да најдат место за престојување. Оние кои веруваат дека земјата е шуплива и населена и дека во неа кружи мало вештачко сонце, сметаат дека станува збор за легендарната подземна цивилизација АГАРТА во која владее таканаречениот крал на светот.
Според истите главна престолнина на ова подземно царство е ШАМБАЛА град кој ги надминува и најневеројатните научно фантастични филмови во поглед на технолошкиот развој.
__________________
Сега знам дека ништо не знам
jadranka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 16-09-2008, 10:22 PM   #90
jadranka
Member
 
Зачленет: Mon Sep 2008
Мислења: 68
Зададено Сите светски мистерии

Da se nadovrzam na izlaganjeto
Agarta-podzemna civilizacija. glaven grad-Shambala. tamu postoi edna golema biblioteka, so t.n. Akasha-zapisi koi ja sodrzhat kompletnata istorija, segashnost i idnina na site zhivotni formi koi bile, se ili ke bidat prisutni vo ovaa galaksija i poshiroko. Shambala e lociran dlaboko vo centarot na nashata planeta i tehnoloshi i spiritualno e mnogu ponapreden od chovechkata civilizacija koja zivee na povrshinata.
akasha bibliotekata ne bila sozdadena od zitelite na Agarta tuku od mnogu postara civilizacija koja porano bila prisutna vo nashiot sonchev sistem.
vo ovie akasha zapisi stoelo deka: porano se sluchila masovna destruktivna vojna megju alijansata na Atlantida i negativni civilizacii koi imale svoi kolonii vo ovoj del od vselenata, i alijansata na Lemurija, Mu i drugi miroljubivi kolonii postaveni vo ovoj sonchev sistem od civilizacii koi vodat poteklo od mnogu strani na nashata galaksija i poshiroko.
ovaa vojna predizvikala golem potop.prezhiveanite od Lemurija se povlekle na bezbedno dlaboko pod zemjinata povrshina i izgradile ELEKTROMAGNETEN shtit za nivna zashtita. denes toj shtit e granica megju ona shto nauchnicite mislat deka e zavrshetok na vnatreshnoto jadro i pochetok na nadvoresnoto jadro.shtitot postoi i denes bidejki negativnite sili (megju koi Reptoidite i Sivite) nikogash celosno ne go napushtile nashiot solaren sistem.tie seushte pretstavuvat zakana i opasnost za lugjeto na Zemjata i za lugjeto od podzemnata Agarta.
Vlezovi za podzemnoto carstvo na prosvetenite Agarta, ima poveke i tie se naogjaat na povrsinata na Zemjata. Veruvam deka del od niv ke prepoznaete:

Pesterata Mommot vo Kentaki;

Planinata Mount Shasta, Kalifornija;

Manaus, Brazil;

Morona-Santiago vo Ekvador, otkriena od Juan Moricz;

Vodopadite Iguazu, koi se naogjaat na granicata pomegju Brazil i Argentina;

Planinata Epomeo, Italija;

Himalaite, Tibet - vlezot vo podzemniot grad Shonshe veke e obezbeduvan od Hindu monasite. Otvorot e nad Dvorecot Potala vo Lasa;

Mongolija - podzemniot grad Shingva veke e poznat, i se naogja pomegju granicata na Mongolija i Kina;

Rama, Indija;

Piramidite vo Giza, Egipet;

Rudnicite na Car Solomon;

Pesterata Dero? (seuste nepoznata);

Severniot i Juzniot Pol;

__________________
Сега знам дека ништо не знам
jadranka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 17-09-2008, 09:01 AM   #91
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,191
Зададено Сите светски мистерии

бравос конечно некој да пишува повеќе за овие работи
само една напомена, Лемурија=Му
И Јадранка да прашам што всушност подразбираш под алијанса на Атлантида?
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 17-09-2008, 09:18 PM   #92
jadranka
Member
 
Зачленет: Mon Sep 2008
Мислења: 68
Зададено Сите светски мистерии

Taka imam citano najverovatno se misli na nekoi pomali civilizacii koi bile pod zakrila na Atlantida
EVE USTE NESTO
Agarta pretstavuva mesto kadesto ziveat ponaprednite “covekovi brakja”, ako moze taka da se narecat zitelite na Agarta, koi zemaat aktivno ucestvo vo napredokot na nasiot svet, preku razvojot na naukata i tehnologijata. Imeno od tamu doagjaat site impulsi za razvojot na covestvoto. Se smeta deka golemite svetski genii, brilijatnite umovi, koisto so svojata rabota go dvizat covestvoto napred i pretstavuvaat opsta pridobivka, vsusnot pretstavuvaat eden vid emisari na svoite napredni “braka”. Vo Agarta ziveat naprednite dusi, odnosno Agarta e carstvo na “prosvetenite”, carstvo na “ vozvisenite”. Zitelite na Agarta se tolku mokni sto mozat za mig da go unistat svetot. Niv na raspolaganje im stojat kosmickite sili, no nivnata vozvisenost e tokmu vo toa sto sostojbata na svesta im e tolku visoka, da ja kontroliraat svojata mok i pozitivno ja nasocuvaat. Agarta broi okolu 20 000 000 ziteli. Agarta se oznacuva so misticnata O (nula). Nulata pretstavuva se i nisto, se preku harmonicnoto edinstvo, nisto bez nego, se preku Sinarhijata (povrzuvanje na site teorii vo edna) i nisto preku Anarhijata.
budistichkata i indiskata teologija govorat za postoenjeto na Agarta.
indiskiot tekst Ramayana govori za eden golem poglavar po ime Rama koj od Agarta pristignal so vozilo koe se dvizelo po neboto.
imeto Agarta ima budistichko poteklo i se odnesuva na podzemniot svet ili imperija vo koja site budisti veruvaat.tie veruvaat deka ovoj podzemen svet ima milioni ziteli i mnogu podzemni gradovi pod vrvna komanda na glavniot centar Shambala kade shto se naogja vrhovniot vladetel poznat na Istokot kako Kral na Svetot. vo nekoja literatura moze da bide sretnat i pod imeto Sanat Kumara. se veruva deka toj izdaval naredbi na Dalaj Lama koj e negov pretstavnik na povrshinskiot svet.ovie poraki se prenesuvaat preku tajni podzemni tuneli koi go povrzuvaat Tibet so Shambala.
ruskiot umetnik Nicholas Roerich ko intenzivno patuval na Istok tvrdel deka Lasa(glavniot grad na Tibet) e povrzan so Shambala preku podzemen tunel chij vlez pod naredba na Dalaj Lama go chuvaat lami koi dostignale najvisok rang vo duhovnosta.
slichen tunel se veruva deka postoi vo tajnite prostorii vo osnovata na piramidata vo Giza koj bil konekcija so podzemniot svet preku koj faraonite ostvaruvale kontakt so "bogovite" t.e. zitelite na Agarta.
__________________
Сега знам дека ништо не знам
jadranka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 24-09-2008, 11:08 AM   #93
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,191
Зададено Сите светски мистерии

За Николај Рерих и неговата експедиција има посебни книгиче и е прилично интересно
и малку за него и неговото дело на сајтов за оние кои ги интересира нешто повеќе
http://www.roerich.org/
*
Стоунхенџ

Stounhendž je imao isceliteljske moći, tvrde stručnjaci

Praistorijski lokalitet Stounhendž, na jugu Engleske, navodno je bio mesto koje su posećivali hodočasnici koji su verovali u terapeutske moći kamenih blokova podignutih pre gotovo pet milenijuma.

Bolesnici i povređeni dolazili su u Stounhendž zbog isceliteljskih moći koje su, kako su verovali, imali megaliti, objasnili su arheolozi na konferenciji za novinare u Londonu.

Arheolozi su javnosti predstavili rezultate iskopavanja, prvih u poslednje 44 godine, koja su izvedena između 31. marta i 13. aprila ove godine.
Specifična boja menhira, koji su na to mesto dovedeni iz kamenoloma udaljenog 250 kilometara, podstakla je verovanje da su blokovi imali isceliteljske moći, dodali su stručnjaci sa Univerziteta Burnmut i iz Arheološkog društva iz Londona.
Brojni hodočasnici, umrli od raznih bolesti, sahranjeni su kod koncentričnih krugova megalita.
Naučnici su otkrili i grob mladića sahranjenog zajedno sa komadima plavičastog kamenja koji su korišćeni i kao talismani i amajlije.
"Sve to potkrepljuje tezu da koja god da je bila funkcija Stounhendža - a moglo ih je biti više - plavo kamenje je bilo ključni element", rekao je arheolog Timoti Darvil.
Novo datiranje ugljenikom pokazalo je i da su menhiri podignuti nekoliko vekova kasnije nego što se do sada smatralo, između 2400. i 2200. godine pre nove ere.

Не сум сигурна(не ми е проучено ова) но гледам извесна сличност меќу Стоунхенџ и индијанскиот medicine wheel.
http://users.ap.net/~chenae/spirit.html

__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 28-11-2008, 10:59 PM   #94
virusot
Junior Member
 
Зачленет: Sat Sep 2008
Мислења: 3
Зададено Бермудски триаголник

Nevidljivi horizonti

Famu o "parcetu" zapadnog Atlantika koje, sto na vodi, sto u vazduhu, guta ljude i njihova prevozna sredstva, godine 1950. Lansirao je E. V. V. Dzouns, izvestac i danas ugledne americke agencije Asosijeted pres


Legendarni Bermudski trougao nalazi se izmedu istoimenih, Bermudskih ostrva, samostalnog Portorika i Fort Loderdejla, isturenog punkta na americkom poluostrvu Florida. Brodovi, ljudi i avioni tu, navodno, pod misteriozim okolnostima nestaju, da ih vise niko ne vidi na licu Zemlje. Sredinom minulog stoleca ovaj jezoviti komadic zapadnog Atlantika nazvan je "Davoljim trouglom", jer kako su ga drugacije mogli doziveti sujeverni ljudi koji su, prateci zastrasujucu statistiku, uvideli da ta cudnovata vodeno-vazdusna teritorija prosto guta slucajne i namerne prolaznike?
Uskoro je, normalno, osvanula i druga verzija, nesto optimisticnija: nije necastivi taj koji vlada ovozemaljskom crnom rupom nadomak "novog sveta", vec nevolje izazivaju vanzemaljci, koji odatle ljudska bica izvode u caroliju neslucenih dimenzija postojanja.
Mit o Trouglu zacela je americka novinska agencija Asosijeted pres izvestajem od 16. Septembra 1950. Godine. Izvestac E. V. V. Dzouns pisao je o "nedokucivim nestancima" plovila i letelica izmedju obale Floride i Bermudskih ostrva. Dve godine posle ovog intrigantnog napisa, koji vise paznje privlaci iz danasnje, nego iz onovremene perspektive, u magazinu "Fejt" publikovan je clanak Dzordza Senda, koji je javnosti skrenuo paznju na "citavu seriju cudnih isceznuca brodova i ladja, a da ni jedan jedini trag nije ostao, tokom poslednjih nekoliko godina". Sve se to, zabelezio je Send, dogadjalo u "morskom trouglu grubo ogradenom obalama Floride, Bermuda i Portorika.
Nije mnogo vremena proslo, a mnogi su eksperti i zanesenjaci poceli da se oglasavaju ovim povodom. Tako je M. K. Dzesap prvi skrenuo paznju na mogucnost da je na snazi evidentan upliv vanzemaljske inteligencije, sto je pokusao da potkrepi nizom analiza i "dokaza" u knjizi "Slucaj za ufologe". Pisali su, sa slicnim pristupima, o bermudskoj misteriji i Donal I. Kihou i Frenk Edvards, da bi naziv pod kojim se ovaj fenomen i danas svugde u svetu prepoznaje - BERMUDSKI TROUGAO - lansirao Vinsent H. Gadis, koji je 1964. Godine objavio clanak pod naslovom "Smrt vreba u Bermudskom trouglu". Famozni tekst se potom nasao i u Gadisovoj knjizi "Nevidljivi horizonti".

I tako je lavina krenula. Svi koji su predosetili da bi od date materije mogli imati ikakve koristi ukljucili su se u nadmetanje, sto mastom, sto drugim sredstvima, oko razotkrivanja bermudskog tajanstva. Ne secamo se kada je stigao poslednji izvestaj o nestanku neke letelice ili broda u ovom volsebnom kutku Pacifika. Ne secamo se, medjutim, ni kada je neki od, brojem nezanemarljivih, dramaticnih slucajeva rasvetljen.
Bermudski trougao nalazi se izmedju istoimenih, Bermudskih ostrva, samostalnog Portorika i Fort Loderdejla (Florida). Brodovi, ljudi i avioni tu, navodno, pod misterioznim okolnostima nestaju.
Mit o Bermudskom Trouglu je tek kroz Charlesa Berlitza postao poznat u svijetu. U njegovim knjigama "Bermudski Trougao" i "Bez Traga" opisuje dramske dogadjaje o nestalim brodovima i avionima. Berlitz je sa svojim prijepornim knjigama izazvao globalni val drugih knjiga u kojima se radi o Bermudskom Trouglu. Jos se danas izdaju razni radovi.
Berlitz i drugi zagovaratelji nadprirodnosti se u svom dokazivanju cesto odnose na cudesna dogadjanja koja se kruze oko takozvanog Leta 19 jednom odjelu vojnih aviona 5.decembra 1945. Pet torpedo-bombardera su poletjeli iz Fort Lauderdala u Floridi i nestali dok je vrijeme tog dana bilo suncano, i avioni koji su poslije poletjeli da ih traze su izgubljeni.
Izmedju 1945 i 1975 su ukupno nestali 37 aviona i 38 brodova.
Ljudi koji putuju kroz bermudski trougao cesto izvjestavaju o pojvljivanju zeleno svijetlecih magla i oblaka, zatim o poremecajima kompasa i masina. Cesto vlada potpuna tisina.
Postoje i drugi cudni fenomeni. Jednom se jedan avion National Airlinesa nije mogao nazvati preko radio-stanice za deset minuta kad je odjednom nestao sa radarskih ekrana. Ipak poslije uspjesnog slijetanja piloti nisu mogli objasniti ovaj dogadjaj i bili su uvjereni da nije bilo prekida u vezi. Svi satovi u avionu, međutim, kasnili su deset minuta.
Postoje razna objasnjenja: Vanzemaljci, djelovanje kristala s Atlantide, vrata za druge dimenzije, rupe u vremenu - te teorije su omiljene medju piscima fantastike.
Medju tehnoloski orijentiranima omiljene su teorije o magnetskim poljima ili metanskom plinu s dna oceana koji izlazi na povrsinu. Medju skepticima igraju teorije o vremenu (oluje s grmljavinom, uragani, tsunamiji, zemljotresi), losa sreca, gusari, eksplozije tereta, nesposobnost navigatora, te ostali prirodni i ljudski uzroci.

Najpoznatije nesreće u Bermudskom trouglu

Bermudski trougao je od 1945. Godine "progutao" nekoliko stotina zrakoplova i brodova, te više od 1000 ljudi. Uz najčuveniji nestanak, onaj "leta 19" 1945.godine, nesreće koje su izazvale najviše zanimanja javnosti su:

1918.: brod USS Cyclops nestao je zajedno s 300 ljudi na putu iz Barbadosa u Baltimore
1941.: brodovi Proteus i Nereus nestali na odvojenim putovanjima s Djevičanskih otoka u SAD
1947.: vojni C-45, supertvrđava, nestao je 100 milja od Bermuda
1948.: četveromotorni Tudor IV. Izgubljen s 31 žrtvom
1948.: DC-3 izgubljen s 32 putnika i posadom
1949.: nestaje drugi Tudor IV.
1950.: golemi globemaster američkih zračnih snaga - izgubljen
1950.: američki teretni brod SS Sandra, 350 stopa dugačak, potonuo bez traga
1952.: britanski transportni avion york izgubljen s 33 čovjeka
1954.: Lockheed constellation američke mornarice nestao s 42 osobe
1956.: hidroavion Martin P5M američke mornarice nestao s 10 članova posade
1962.: KB-50, tanker-avion američkih zračnih snaga - izgubljen
1963.: Marine Sulphur Queen, 425 stopa dugački američki teretni brod, nestao s kompletnom posadom. Nikad nisu poslali SOS niti je ikad nađen ikakav ostatak broda
1963.: dva golema stratotankera američkih zračnih snaga nestaju na jednostavnoj vježbi
1963.: nestaje cargo master C-132
1967.: vojni YC-122 pretvoren u teretni avion - izgubljen
1970.: francuski teretnjak Milton Iatrides nestao
1972.: njemački teretnjak Anita, 20.000 tona, nestao s 32 člana posade
virusot е офлајн   Одговор со цитат
Старо 30-04-2009, 11:33 AM   #95
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,191
Зададено Re: Сите светски мистерии

Амерички Стоунхенџ

http://www.wired.com/science/discove...ff_guidestones

http://www.wired.com/science/discove...?currentPage=2

На 8 јазици напишани се инструкции

1-maintain humanity under 500,000,000
in perpetual balance with nature

2-guide reproduction wisely-improving fitness and diversity

3-unite humanity with a living new language

4-rule passion,faith,tradition
and all things with tempered reason

5-protect people and nations with fair laws and just courts

6-let all nations rule internally
resolving external disputes in a world court

7-avoid petty laws and uselss officials

8-balance personal rights with social duties

9-prize truth,beauty,love
seeking harmony with the infinite

10-be not a cancer on the Earth
leave room for nature,leave room for nature

Покрај 4 стари јазици напишано е:Let these be guidestones for an age of reason
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 30-04-2009, 11:47 AM   #96
Lilith
Administrator
 
 
Зачленет: Mon Sep 2006
Локација: Constelation of Pegasus
Мислења: 19,056
Зададено Re: Сите светски мистерии

луди американоси ! но ми се свиѓа концептот
__________________
>> I've grown certain that the root of all fear is that we've been forced to deny who we are. <<

Frances Moore Lappé


Lilith е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-05-2009, 09:04 AM   #97
Tulepa
Junior Member
 
 
Зачленет: Sat May 2009
Мислења: 26
Зададено Re: Сите светски мистерии

http://www.youtube.com/watch?v=fipnhz5myB4
interesno e ova pogledajte go
__________________
Рагањето е мистерија ,животот е вечна борба а смртта е долго патување кон дома
Tulepa е офлајн   Одговор со цитат
Старо 03-05-2009, 01:30 PM   #98
jinx
Senior Member
 
 
Зачленет: Wed Jul 2008
Мислења: 1,396
Зададено Одг: Сите светски мистерии

www.galaksija.com
прочитајте што има тука........
__________________
кога одиш
jinx е офлајн   Одговор со цитат
Старо 04-05-2009, 12:19 PM   #99
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,191
Зададено Одг: Сите светски мистерии

тау има сешто и што треба и што не треба
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 04-05-2009, 05:32 PM   #100
Tulepa
Junior Member
 
 
Зачленет: Sat May 2009
Мислења: 26
Зададено Одг: Сите светски мистерии

http://www.ivonazivkovic.net/
Eve uste eden interesen link procitajte
__________________
Рагањето е мистерија ,животот е вечна борба а смртта е долго патување кон дома
Tulepa е офлајн   Одговор со цитат
Одговор

Алатки за тема

Правила на пишување
Ти не можеш да отвораш нови теми
Ти не можеш да одговараш на постови
Ти не можеш да постираш додатоци
Ти не можеш да ги едитираш твоите постови

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 04:51 PM.
Copyright ©2006 - 2014, Taratur.com