Таратур Форуми
Почетна | За нас | Контактирајте не
 
Quick Member Login:
Forgot password?
Forum Statistics:
Forum Members:
Total Threads:
Total Posts:


There are users
currently browsing forums.
You don't appear to be registered. Click here to register
Search the forums:

Таратур Форуми » Живот » Родители и деца » Неплодност и лечење » Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Одговор
 
Алатки за тема
Старо 15-06-2009, 01:50 PM   #101
hristijana
Member
 
Зачленет: Mon Jun 2009
Мислења: 58
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

koga se pie tableti primolut nor moze da se pijat caevi od ajducka, kopriva neven i vrkuta?
hristijana е офлајн   Одговор со цитат
Старо 16-06-2009, 09:46 AM   #102
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Re: Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Цитат:
Напишано од hristijana Види го мислењето
koga se pie tableti primolut nor moze da se pijat caevi od ajducka, kopriva neven i vrkuta?
не, за да не се мешаат хормоните.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-07-2009, 11:51 AM   #103
Rosicka
Moderator
 
Зачленет: Sun Jul 2009
Мислења: 1,168
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Eve jas pijam aloe , omega3, maticen mlec, vitamin E, pivski kvasec , folna kiselina mnogu ovosje i salati
Rosicka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-07-2009, 04:12 PM   #104
marija_maca
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Jun 2009
Мислења: 164
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Jas pijam lepavec za da mi go iscisti limfniot sistem posle in vitro(neuspesno) caj od kopriva(susena pa melena) i eve oslabev dve kg, super se custvuvam.Pijam i mnogu jogurt(ustvari go obozavam, nemozam den da pocnam bez jogurt)Za imunitet piev ehinacea caj tri pati dnevno, pred da pocnam so lepavec. Propolis kapki si stavam redovno vo zimo so mlak caj i ceden limon i + kafeav seker(nikako bel, otkako cuv deka bel leb, bel seker i belo brasno=smrt) Nautro ponekogas na gladen stomak jadam po edna gorcliva semka od kajsija ili lazice zvakam leneno seme(sodrzelo nekoj vitamin B 17 dobar za plodnost.Vo letnive gorstni pijam i kapace jabolkov ocet(original, od divi jabolka)razmaten so 200ml voda i malku limon.Seto ova mi stana praksa.Apteka stanav doma od caevi i travi.Ne sum probala samo macina trava, ocajnica(oti ne sum imala problem )a,..za jaknenje na organizmot vi pisav.Se od ova e dobro za organizmot.Na posledniot pregled vo juni se mi bese OK.Normalno se potpiram na ovie nekoi prirodni vrednosti i ubedena sum deka pomagaat.Pozzzz
marija_maca е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-07-2009, 04:13 PM   #105
Rosicka
Moderator
 
Зачленет: Sun Jul 2009
Мислења: 1,168
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

A kakva hrana treba da se jade za da se ojaca organizamot pred IVF mislam za podobri embrioncinja?
Ili za toa se dovolni hormonalnite inekcii? Znaete nesto
Rosicka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 28-07-2009, 09:55 AM   #106
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Re: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Росичка најчесто велат дека протеини помагаат за подобри клетки.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 28-07-2009, 02:22 PM   #107
marija_maca
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Jun 2009
Мислења: 164
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Na eden drug forum citav deka zenive jadele cveklo, ananas, morkov.Piele svezo ceden sok od limon, gusti sokovi.Pa..ne znam. Imav prijatelka od Skopje..taa nisto posebno ni jadese ni piese..pa si rodi bliznacinja so prvo napraveno in vitro.Ne moze ti da ti nasteti nisto sto e prirodno.Pozz
marija_maca е офлајн   Одговор со цитат
Старо 28-07-2009, 05:27 PM   #108
Minamina
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Mar 2008
Мислења: 1,685
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Цвеклто и ананасот е за здебелување на ендометриумот т.е. на матката
Minamina е офлајн   Одговор со цитат
Старо 28-07-2009, 07:24 PM   #109
Rosicka
Moderator
 
Зачленет: Sun Jul 2009
Мислења: 1,168
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Fala vi zenski da pocnam od sega pa sto znaes mozebi ke pomogne i toa
Rosicka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 28-07-2009, 08:48 PM   #110
Minamina
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Mar 2008
Мислења: 1,685
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Храна која ве прави поплодни

Промената на навиките на исхрана можат да ја подобрат плодноста? Можат и тоа како! Прочитајте што велат експертите.
Не постои одреден вид храна која ќе направи некого сосема плоден. Сепак прехранбените навики имаат силен ефект врз сите органи во телото, вклучувајќи го и репродуктивниот орган.

Основи на добрата храна

Ако сакате да забремените, внимавајте да внесувате доволна количина витамин Е. Добри извори се житарките, брокулата, јаткастите плодови, квасецот, леќата, зелените листовидни зеленчуци и сојата.

Витамин А - Добар извор се брокулата, зелката, кељот и карфиолот.

Витамин Ц - Добар извор се брокулата, зелката, кељот карфиолот и портокалот.
Витамин Д - Добар извор се млечните производи и лососот.

Калциум – Добар извор се сојата, брокулата, млечните производи и лососот.

Железо – Добар извор се зелените листовидните зеленчуци.

Цинк – Добар извор се квасецот, семките и сојата.

Фолна киселина – Добар извор се зелените листовидни зеленчуци, житарките, квасецот, сојата и овошјата од групата на цитруси.
Есенцијални масни киселини – Добар извор се растителните масла и рибата.

Најважна работа која треба да ја знаете за витамините и минералите е дека телото најдобро ги апсорбира и ги користи во изворен облик, односно преку храна, а не во облик на таблети или суплементи.

Исто така може да внесете и преголема количина, што секако може да ви наштети отколку да ви помогне во ситуацијата, Единствен исклучок од тоа правило е фолната киселина за жените кои требаат да је земаат во форма на таблети или како додаток во исхраната (800 микрограма дневно) со внесувањето храна, бидејќи постои силна врска меѓу фолната киселина и неутралните дефекти при раѓањето.

Храна која треба да ја избегнувате кога сакате да забремените
Алкохол, вештачки засладувачи, бои за храна, ѓумбир, производи од ѓумбир, тоници (пијалаци), кофеин (чоколадо, напивки, кафе, чај) натриум глутаминат и други адитиви, делумно варена или неварена храна, диети, особено оние ригорозните, аспирините и другите лекови против болка, оралните антибиотици, антихистамините и сите други лекови кои вашиот гинеколог не ги одобрил.

Макробиотичарите велат дека би требало да се избегнуваат и следните намирници: месо и јајца, шеќер, посебно рафинираните шеќери, млеко и млечни производи, протеини.
Minamina е офлајн   Одговор со цитат
Старо 28-07-2009, 11:25 PM   #111
Rosicka
Moderator
 
Зачленет: Sun Jul 2009
Мислења: 1,168
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Srcki ste fala vi mnogu za odgovorite
Rosicka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 29-07-2009, 12:27 PM   #112
Macmac
Senior Member
 
Зачленет: Mon Jun 2009
Мислења: 202
Зададено Re: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

A za shitake ima nekoj slusnato?? dobri se ili ne..?

Pozdrav do site, ko enciklopedija ste
Macmac е офлајн   Одговор со цитат
Старо 01-08-2009, 07:58 PM   #113
marija_maca
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Jun 2009
Мислења: 164
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Sitake pecurkite sum cula deka se koristat za karcinom..za bremenost ne sum cula
marija_maca е офлајн   Одговор со цитат
Старо 02-08-2009, 02:58 PM   #114
Gjurga
Senior Member
 
Зачленет: Fri May 2009
Мислења: 277
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

samo da ve prasham , znam deka vo bremenost retko se prepisuvaat tableti i deka vo prvive nedeli ne treba da se pie nisto , no dali ne se smeta za rizicno da se ispie po pola kafetn ili analgin za migreniozna glabolka??
Gjurga е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-08-2009, 04:55 PM   #115
marija_maca
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Jun 2009
Мислења: 164
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Jas kolku sto znam..za kiselini se jade jabolko i toa nautro.Gjurga..moras da izdrzis..i da ne pies nikakvi lekovi.Poznavav edna moja poznanicka..taa imase nekoja retka bolest..(ne znam tocno kako i se vika dijagnozata) ne sakam da kalkuliram.Taa sto se ne izdrzi..lele..kolku bese silna.Site se cudea.Nikakvi apcinja.Znaes zenite i cigari pusat(se nadevam Arkana me cita pa moze da otvori tema Bremenite i cigari)pa pak vikaat eve jas i pokraj cigarite rodiv zdravo dete..ama kolku e toa taka?Neznam..se ograduvam od davanje mislenje.Sepak..nemoj da pies apcinja.Probaj nesto prirodno..od bilnite apteki..sigurno ima nesto na prirodna baza.Neli rekovme se se pravi za bebe?!!!Sega koga e tuka..pa daj boze i da se dve..tri..nemoj da pies apcinja.Plisss
marija_maca е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-08-2009, 08:55 PM   #116
Minamina
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Mar 2008
Мислења: 1,685
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Гурга и јас сум за да НЕ пиеш апчиња никакви или најдобро прашај го докторот и он нека ти каже дали смееш да пиеш
Minamina е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-08-2009, 11:04 PM   #117
vesela29
Senior Member
 
Зачленет: Tue Jun 2009
Локација: Дома
Мислења: 548
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Znam deka paracetamol (koj ne e samo za temperatura) e najlesen i najpreporacliv za trudnici... drugi lekovi ne... Pozzz
vesela29 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-08-2009, 09:53 PM   #118
anicka
Senior Member
 
 
Зачленет: Thu Jan 2009
Мислења: 337
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

ke se nadovrzam na muabetot samo kako dodatok . rurpurut za onie koi imaat problem so kiselini i gastrit eventualno cir. 100% bez nus pojavi. za kiselini se br. 1. malku se gadni zosto treba da se lizat ama vredat posle e melem za stomakot
anicka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 11-08-2009, 09:34 PM   #119
Rosicka
Moderator
 
Зачленет: Sun Jul 2009
Мислења: 1,168
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

Deneska gledav edna emisija vo koja se zboruvase za pravilna ishrana

doktorkata rece za da se podobri plodnosta prvo treba da se procisti organizamot od toksiniso pienje voda ili koj moze da si napravi detoksikacija no dobri bile i postite
Rosicka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 11-08-2009, 11:26 PM   #120
Gjurga
Senior Member
 
Зачленет: Fri May 2009
Мислења: 277
Зададено Одг: Природни препарати во процесот на лечење неплодност

pa da jas pred terapijata piev beta karotin bidejki najvekje pomaga za isfrlanje na toksini barem taka mi kazaa i uste duovit za vitamini i minerali ama krvnata slika mi e pak uzas!!! nemozam da go gledam vishe cveklono i morkovon gi preturiv od jadenje mi se gadi vishe od niv bashka mi mirisat na zemja bljak!! koga se blizeshe denot za dobivanje i dodeka pomina mnooogu me bleshe glavata ama jaki migreniozni bolki grizev masa!!! se machkav so gluposti so rakii so kremi ama ne pomognaa se napiv na kraj paracetamol ama nisto i od nego dva dena beeev uzas!!
a samo da prasham za ruprut jas gi imam pieno porano i bash pomagaat i mnogu me interesira dali mozat da se pijat nekogas epten koa nema kade bidejki jas imam gastrit odkako pamtam za sebe do sea piev kompesan!
Gjurga е офлајн   Одговор со цитат
Одговор

Алатки за тема

Правила на пишување
Ти не можеш да отвораш нови теми
Ти не можеш да одговараш на постови
Ти не можеш да постираш додатоци
Ти не можеш да ги едитираш твоите постови

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 05:32 AM.
Copyright ©2006 - 2014, Taratur.com