Таратур Форуми
Почетна | За нас | Контактирајте не
 
Quick Member Login:
Forgot password?
Forum Statistics:
Forum Members:
Total Threads:
Total Posts:


There are users
currently browsing forums.
You don't appear to be registered. Click here to register
Search the forums:
Старо 06-01-2009, 09:53 AM   #1
Trajanka
Moderator
 
 
Зачленет: Tue Feb 2008
Мислења: 24,983
Зададено Коледарски песни

Знам дека имам мал милион песни ... секое гратче , секое катче на овој ден има посебни обичај кога се пали огнот и се пеат коледарски песни ... де пишете (посебно велешките) знам дека има некои интересни
__________________
Бурата прави дабовите да имаат подлабоки корења !!!
Trajanka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:07 AM   #2
kelaf
Moderator
 
 
Зачленет: Sat Nov 2007
Локација: Skopje -N.Lisice
Мислења: 4,701
Зададено Коледарски песни

ако ти ја отпејам што ке ми дадеш ?
kelaf е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:09 AM   #3
Dadeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Tue Apr 2008
Мислења: 18,166
Зададено Коледарски песни

kolace i parice ...
cekam jas eve
__________________
Najvazno od se ....e covek da znae da bide zadovolen so sebe i so ona sto go ima.....
Dadeto е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:12 AM   #4
Trajanka
Moderator
 
 
Зачленет: Tue Feb 2008
Мислења: 24,983
Зададено Коледарски песни

ајде бе отпејте па ке ви дадам , париче и колаче
__________________
Бурата прави дабовите да имаат подлабоки корења !!!
Trajanka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:14 AM   #5
Dadeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Tue Apr 2008
Мислења: 18,166
Зададено Коледарски песни

Коледе леде,
паднало греде.
Отепало деде.
Деде се мачи.
баба го плачи.
О, о коледе.
Утре е Божиќ
ќе јадеме свинско месо,
ќе пиеме рујно вино.
Кој го има ќе го тучи,
кој го нема ќе го бричи.
ooooooooo koледддeeeeeeeeeeeeeeeeee

__________________
Najvazno od se ....e covek da znae da bide zadovolen so sebe i so ona sto go ima.....
Dadeto е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:15 AM   #6
kelaf
Moderator
 
 
Зачленет: Sat Nov 2007
Локација: Skopje -N.Lisice
Мислења: 4,701
Зададено Коледарски песни

БРАВО браво
kelaf е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:17 AM   #7
Dadeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Tue Apr 2008
Мислења: 18,166
Зададено Коледарски песни

Коледе, леде

Коледе, леде!
паднало греде,
утепало деде.
Дедо се мачи,
Баба го квачи
Со четири јајца
Гускини, шаткини!
О, о, коледе!

***************

Матен Вардар дотече,
сандак пи*ки довлече.
Сите беa стрижени.
Само една не беше,
и таа се е*еше.

****************

Одоздола иде пајтонче,
у пајтонче три жени,
со пи*ките стрижени.
Една пи*ка пет ока,
со козина шест ока.

__________________
Najvazno od se ....e covek da znae da bide zadovolen so sebe i so ona sto go ima.....
Dadeto е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:19 AM   #8
Dadeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Tue Apr 2008
Мислења: 18,166
Зададено Коледарски песни

PECI P*CE SIRENJE NA
DABOVI KORENJE ,
DOJDE K*RE DA GLEDA
ZEDE P*CE LOPATCE
UDRI K*RE POGLAVCE
LETNA K*RE DA BEGA
PO DRVARSKI PATISTA.

KADE K*RE DRVENO ?
BARAM P*CE CRVENO

KOLEDE , KOLEDE ,OOOO.


__________________
Najvazno od se ....e covek da znae da bide zadovolen so sebe i so ona sto go ima.....
Dadeto е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:19 AM   #9
Trajanka
Moderator
 
 
Зачленет: Tue Feb 2008
Мислења: 24,983
Зададено Коледарски песни

ahahahaha...
Дај торбата Даде ...Има , има многу различни песни ... посебен ритуал е поготово во Велес за коледе , тоа го знам од една другарка ... патувваше секоја година стрикно во Велес само за Бадникот
Има уште
__________________
Бурата прави дабовите да имаат подлабоки корења !!!
Trajanka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:24 AM   #10
Dadeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Tue Apr 2008
Мислења: 18,166
Зададено Коледарски песни

koledica varvarica
i po nea vasilica
ednas mi e vo godina
kako cveke vo gradina

****************

da ti kazam pravo Taci..
kojnik e edno od mestata kaj sto verovatno ke vidis najgolem ogan sto voopsto si videla..
mada i drugite Veleski maala ne zaostanuvaat..
ama i ke gi cues namrsnite pesni sto voopsto si gi cula

i ne mi davaj tolku evra.. sega ke ja najdam knigata " koledarski mrsni pesni"
od Nikifor Smilevski..
so posebna posveta mi e knigata..
ke treba da odis do banka po pari
__________________
Najvazno od se ....e covek da znae da bide zadovolen so sebe i so ona sto go ima.....
Dadeto е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 10:28 AM   #11
Trajanka
Moderator
 
 
Зачленет: Tue Feb 2008
Мислења: 24,983
Зададено Коледарски песниДа , Да Којник беше местото ... шо се секираш де за Банки .... дај жирото одма ке извршам трансакцијата
__________________
Бурата прави дабовите да имаат подлабоки корења !!!
Trajanka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-01-2009, 01:31 PM   #12
Dylan Dog
Moderator
 
 
Зачленет: Mon Jul 2008
Мислења: 14,020
Зададено Коледарски песни

кој спие , нека стане
нека меси колачиња
колачиња за дечиња
КОЛЕДЕЕЕЕЕ !!
__________________
Секој човек е свој крал !
Dylan Dog е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-01-2009, 12:16 PM   #13
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,191
Зададено Коледарски песни

леле песниве...даде ма.....
а да ти дадам кредитната картичка најубо
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-01-2009, 12:17 PM   #14
Dylan Dog
Moderator
 
 
Зачленет: Mon Jul 2008
Мислења: 14,020
Зададено Коледарски песни

ами многу години стаж има
__________________
Секој човек е свој крал !
Dylan Dog е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-01-2009, 01:31 PM   #15
Dadeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Tue Apr 2008
Мислења: 18,166
Зададено Коледарски песни


baska kazav ja imam knigata Koledarski mrsni pesni..
od Nikifor Smilevski ..
sakate da vi citiram
__________________
Najvazno od se ....e covek da znae da bide zadovolen so sebe i so ona sto go ima.....
Dadeto е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-01-2009, 02:29 PM   #16
Banane
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Jul 2008
Мислења: 4,764
Зададено Коледарски песни

Цитат:
Напишано од Dadeto

baska kazav ja imam knigata Koledarski mrsni pesni..
od Nikifor Smilevski ..
sakate da vi citiram

сакааааааааамеееееееееее !!!

давај давај !!!
__________________
::: VIDI FOTOS :::
Banane е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-01-2009, 02:31 PM   #17
Banane
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Jul 2008
Мислења: 4,764
Зададено Коледарски песни

Цитат:
Напишано од Dadeto

***************

Матен Вардар дотече,
сандак пи*ки довлече.
Сите беa стрижени.
Само една не беше,
и таа се е*еше.

****************

кавдаречката верзија !

матен вардар дотече
кош к*реви донесе
и рипчиња пресни
со пи*иња тесни

__________________
::: VIDI FOTOS :::
Banane е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-01-2009, 07:20 PM   #18
Dadeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Tue Apr 2008
Мислења: 18,166
Зададено Коледарски песни

tooooooo banankoooooo
__________________
Najvazno od se ....e covek da znae da bide zadovolen so sebe i so ona sto go ima.....
Dadeto е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-01-2009, 10:02 AM   #19
Banane
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Jul 2008
Мислења: 4,764
Зададено Коледарски песни

абе дај напиши некоа песна од таа книгата шо а имаш
__________________
::: VIDI FOTOS :::
Banane е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-01-2009, 05:31 PM   #20
Dadeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Tue Apr 2008
Мислења: 18,166
Зададено Коледарски песни

__________________
Najvazno od se ....e covek da znae da bide zadovolen so sebe i so ona sto go ima.....
Dadeto е офлајн   Одговор со цитат
Одговор

Алатки за тема

Правила на пишување
Ти не можеш да отвораш нови теми
Ти не можеш да одговараш на постови
Ти не можеш да постираш додатоци
Ти не можеш да ги едитираш твоите постови

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 03:37 PM.
Copyright ©2006 - 2014, Taratur.com