Таратур Форуми
Почетна | За нас | Контактирајте не
 
Quick Member Login:
Forgot password?
Forum Statistics:
Forum Members:
Total Threads:
Total Posts:


There are users
currently browsing forums.
You don't appear to be registered. Click here to register
Search the forums:
Старо 04-03-2009, 08:15 PM   #1
Morbid
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Jul 2008
Мислења: 4,250
Зададено Сокови

Нормално дека сите пиеме сокчиња.
Какви пиете и колку?
Дали сте љубители на домашни сокови?
Дали можеби знаете некој рецепт за домашни сокови?
Сте пробале ли од зеленчук?
Какви повеке сакате?Густи,газирани,на растварање,цедени....?

__________________
.
Morbid е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-03-2009, 08:55 PM   #2
Morbid
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Jul 2008
Мислења: 4,250
Зададено Сокови

никој не пие сокчиња?
__________________
.
Morbid е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-03-2009, 09:57 PM   #3
Minamina
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Mar 2008
Мислења: 1,685
Зададено Сокови

Јас пијам секаков сок и газиран и густи и цедевита.
А немам пробано сок од зелекчук
Minamina е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-03-2009, 11:09 PM   #4
Trajanka
Moderator
 
 
Зачленет: Tue Feb 2008
Мислења: 24,983
Зададено Сокови

Благодарам Морб за темава ...

Инаку пијам сокови и тоа најмногу густи ... газираните ги одбегнувам се почесто , наутро поготово пијам само густи од портокал или лимон , некогаш свежо цедени , некогаш тетрапак ...
Ако има некој или може да најде рецепти за домашни сокови нека пише слободно на темава .
Порано правеше мајка ми од бобинки , кајсии , лимони... сега не знам , изгледа не и текнува
__________________
Бурата прави дабовите да имаат подлабоки корења !!!
Trajanka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-03-2009, 11:18 PM   #5
Morbid
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Jul 2008
Мислења: 4,250
Зададено Сокови

Баба ми прави сок од тикви.Навистина е вкусен.Не го знам точниот рецепт само знам дека многу шекер му става што дури сокот мора да се раствори со вода
__________________
.
Morbid е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-03-2009, 11:30 PM   #6
Trajanka
Moderator
 
 
Зачленет: Tue Feb 2008
Мислења: 24,983
Зададено Сокови

од тиквиии за слатко од тикви имам чуено ама сок ...
__________________
Бурата прави дабовите да имаат подлабоки корења !!!
Trajanka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-03-2009, 11:32 PM   #7
узо
Administrator
 
 
Зачленет: Tue May 2007
Мислења: 46,940
Зададено Сокови

пијам сокови сем од сомнителен производител као цмок фантри коли и останати бљувотини
__________________
сакам да сум она што бев , кога сакав да бидам она што сум
узо е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-03-2009, 12:04 AM   #8
Absolute
Moderator
 
 
Зачленет: Sun Jan 2008
Локација: Gradot na Racin
Мислења: 21,269
Зададено Сокови

Цитат:
Напишано од Morbid
Баба ми прави сок од тикви.Навистина е вкусен.Не го знам точниот рецепт само знам дека многу шекер му става што дури сокот мора да се раствори со вода
сум пробала и мене ми се свиѓа интересен вкус има
__________________
…Living my Life…
Absolute е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-03-2009, 09:05 AM   #9
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Сокови

готови сокови не пијам. тоа не е сок, тоа е хемија.
домашни да. наутро цеден лимон, попладне портокал, на вечер комбинација од замрзнато овошје = кајсии, сливи, вишни, се во соковник со малку вода или чај и мраз и уживање.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-03-2009, 10:01 AM   #10
Lea
Senior Member
 
 
Зачленет: Sat Feb 2009
Мислења: 5,911
Зададено Сокови

ПИјам од киви, јаболка и портокали или само од киви. А од зеленчук немам пробано. Еднаш пиев од цвекло домашен сок, кај една пријателка, ама не знам како се прави..Многу е убав инаку.
Lea е офлајн   Одговор со цитат
Старо 06-03-2009, 12:07 PM   #11
Minamina
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Mar 2008
Мислења: 1,685
Зададено Сокови

Да добар е домашниот сок од цвекло, лимон и моркови
Minamina е офлајн   Одговор со цитат
Старо 20-08-2009, 07:21 PM   #12
Trajanka
Moderator
 
 
Зачленет: Tue Feb 2008
Мислења: 24,983
Зададено Одг: Сокови

Би можеле да ни напишете некоја рецепта за тоа како се приготвуваат соковите , супер би било )
__________________
Бурата прави дабовите да имаат подлабоки корења !!!
Trajanka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 17-02-2010, 10:34 PM   #13
suzeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Sat Jan 2010
Мислења: 1,588
Зададено Одг: Сокови

evo vi eden recept so koai od portokal potrebno e:4 kori se varat vo 2 litri voda okolu 2h.potoa se blendira se dodava uste 6litri voda 3 limontosi i da presedi 24h , se cedi niz gaza i se flasira....jas mu dodadov i kora od limon.......stvarno e super sprema sto e od kori jas mislev uzas ce e ama se iznenadiv
suzeto е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-02-2010, 05:26 PM   #14
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Re: Сокови

сега пиев свез сок од моркови и портокал. ставаш се во блендер, малку вода и миксаш.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 23-06-2010, 04:27 PM   #15
suzeto
Senior Member
 
 
Зачленет: Sat Jan 2010
Мислења: 1,588
Зададено Одг: Сокови

jas si izmisliv sok od cveklo i prekrasen e
1kg.cveklo 1/2 limon go melam na masina za meso potoa se dodava 6l voda i 4 paketcina limontus de prestoi 24h i potoa se cedi i se dodava 1kg.sejcer ili po zelba
suzeto е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-11-2010, 09:59 AM   #16
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,187
Зададено Одг: Сокови

некни си цедев од калинки...малце е опор на вкус, ама е затоа здраво да се пие
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-11-2010, 10:20 AM   #17
petrolboxer
Senior Member
 
Зачленет: Fri May 2010
Мислења: 5,355
Зададено Одг: Сокови

ne reklamiram samo preporachuvam., a posebno za onie koi imat mali prekrasni sushtestva., <> onoj juicerot od reklamite e car za ovie raboti<> .,:cveklo ., morkovi., jabolko.,limon.,portokal., i se po volja vasha., od suvata materija i kasha za malechkite
__________________
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
petrolboxer е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-11-2010, 01:41 PM   #18
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Re: Одг: Сокови

Цитат:
Напишано од Astra Види го мислењето
некни си цедев од калинки...малце е опор на вкус, ама е затоа здраво да се пие
како го цедеше?
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-11-2010, 07:11 PM   #19
Rosicka
Moderator
 
Зачленет: Sun Jul 2009
Мислења: 1,167
Зададено Одг: Сокови

porano piev samo gusti , cedevita........
gazirani nikogas ne sum sakala da pijam

a sega si pravam vaka koga ke stanam si cedam limon

preku den cedam cveklo, morkov, jabolko, dajkon, dunja
koga imam grozje go cedam i nego

majka mi mi napravila sokcinja od drenki i kapini i niv si gi sakam
a sega si piev sok od bozel isto od mama..........

dali nekoj cedel zelka?
Rosicka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 10-11-2010, 08:59 AM   #20
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,187
Зададено Одг: Сокови

јас цедев еднаш зелка..малце е гадљикава за пиење, но многу здрава.
*
Аркана калинката ја излупив и зрната (сосе семе се разбира) ги пикнав во машината, и семките "одлетаа" на една страна, а чистиот сок во другиот сад...
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Одговор

Алатки за тема

Правила на пишување
Ти не можеш да отвораш нови теми
Ти не можеш да одговараш на постови
Ти не можеш да постираш додатоци
Ти не можеш да ги едитираш твоите постови

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 12:24 AM.
Copyright ©2006 - 2014, Taratur.com