Таратур Форуми
Почетна | За нас | Контактирајте не
 
Quick Member Login:
Forgot password?
Forum Statistics:
Forum Members:
Total Threads:
Total Posts:


There are users
currently browsing forums.
You don't appear to be registered. Click here to register
Search the forums:

Таратур Форуми » Живот » Здравје » Диети и начини на исхрана

Одговор
 
Алатки за тема
Старо 15-01-2007, 12:17 PM   #1
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Диети и начини на исхрана

Фамозниот збор...
Држите диети?
Морате? Требате?
***
Ако прифатиме дека диета значи стил на исхрана дали имате свој начин на хранење?
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 15-01-2007, 01:07 PM   #2
~Tattoo Beauty~
Senior Member
 
Зачленет: Mon Jan 2007
Мислења: 3,573
Зададено Диети

Ne sum na dieti ali non stop vodam griza sto jadam i vezbam

Tesko na tie sto se na dieti toa za mene e maka iako nikogas ne sum bila na dieta ali so znam treba dobra volja i zrtva!
~Tattoo Beauty~ е офлајн   Одговор со цитат
Старо 15-01-2007, 05:05 PM   #3
Jovanka
Moderator
 
Зачленет: Sun Sep 2006
Мислења: 4,854
Зададено Диети

Диета е начин на исхрана-да.
Диета за слабеење не ми треба, а и да ми треба некогаш во животот, мислам дека нема шанси да држам, затоа што сум навикната да јадам колку сакам и што сакам, а тоа сега за сега не ми смета, така да ако ми треба диета некогаш...тешко мене...
Свој начин на хранење немам...е тоа е лошоооо
__________________
Аlways look on the bright site of life!
Jovanka е офлајн   Одговор со цитат
Старо 15-01-2007, 10:01 PM   #4
Marbo
Senior Member
 
Зачленет: Mon Oct 2006
Мислења: 934
Зададено Диети

Пред три месеци држев диета со јаворов сируп. 10 дена бев само на јаворов сируп кафе и цигари. И да ослабев 7-8 кг. Имав нафрлено килажа за бременоста па некако морав да ослабам. Инаку оваа диета е и убава заради тоа што организмот се прочиства од секакви токсини што ги има. И после диетата прекинав да јадам благи работи( а гурман сум многу за благо) леб воопшто и не јадам и ми преостануваат да ги исфрлам тестенините ама некако слабо ми оди со тоа.
Marbo е офлајн   Одговор со цитат
Старо 16-01-2007, 08:24 AM   #5
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Диети

i jas ja drzev taa so javorov sirup. Mene mi bese odlicna oti imam cir pa ne me bolese. Posle mojata paraliza od lekarstva i od lezenje nabildav +20 kg. Gi simnav so odvratnata dieta so corba od zelka. Potoa preminav na ovaa ishrana od denes - nemesanje na jaglehidrati i proteini. Slicno na Montinjac dieta ama malku modificirana.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 16-01-2007, 12:26 PM   #6
Marbo
Senior Member
 
Зачленет: Mon Oct 2006
Мислења: 934
Зададено Диети

Некако диетите со посебен режим на јадење и готвење не ги сакам, е оваа со јаворов суруп ми одговараше затоа и ја држев е сега пак практикувам само ручек се разбира без леб и ако вечерам зашто седам сеуште до касно тоа би било дали салата дали овошје или пак сувомеснати производи
Marbo е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 10:11 AM   #7
LostSoul
Moderator
 
 
Зачленет: Mon Jan 2008
Мислења: 9,531
Зададено Диети

Цитат:
Напишано од Arkana10
i jas ja drzev taa so javorov sirup. Mene mi bese odlicna oti imam cir pa ne me bolese. Posle mojata paraliza od lekarstva i od lezenje nabildav +20 kg. Gi simnav so odvratnata dieta so corba od zelka. Potoa preminav na ovaa ishrana od denes - nemesanje na jaglehidrati i proteini. Slicno na Montinjac dieta ama malku modificirana.
Може некое објаснување околу таа диета?Пошто веќе си имам мака малку со килограмите,ми фали уште некој килограм до три цифри...Мислам гледано на мојата висина и конституција на телото и не е некој проблем но осеќам како ми смета,па би сакал онака да применам некој поздрав начин на исхрана...Некој совет?
__________________
Е ајде де...
LostSoul е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 10:26 AM   #8
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Диети

оваа е ефективна ама на кратко
значи не јадеш ништо освен вода и јаворов сируп
јас ќе ти препорачам активност не диета
значи мене орбитрекот ме спаси + пешачката по 8км дневно
***
совет за исхрана - не мешај леб и месо, леб и компири, леб и ориз, месо и компири, месо и ориз
пред јадење салата и тоа со јаболкова киселина
овошје пред јадење пола саат
наутро свеж сок од овошје или парче овошје па не јадење ништо 2 часа потоа
не јади благо после јадење
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 10:30 AM   #9
LostSoul
Moderator
 
 
Зачленет: Mon Jan 2008
Мислења: 9,531
Зададено Диети

Цитат:
Напишано од Arkana10
совет за исхрана - не мешај леб и месо, леб и компири, леб и ориз, месо и компири, месо и ориз
пред јадење салата и тоа со јаболкова киселина
овошје пред јадење пола саат
наутро свеж сок од овошје или парче овошје па не јадење ништо 2 часа потоа
не јади благо после јадење
Ова дефинитивно треба да го применам,а орбитрекот е порачан кај и да е треба да стаса...Аркана а некоја информација за сауните,ме интересира дали се полезни или штетни...
__________________
Е ајде де...
LostSoul е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 10:30 AM   #10
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Диети

не знам да ти кажам
никогаш не ме интересирале
јас не би, ама тоа сум јас
отвори нова тема па може ќе се јави некој што знае
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 05:12 PM   #11
vel_vi
Moderator
 
Зачленет: Mon Jan 2008
Мислења: 2,222
Зададено Диети

Давајте предлог. Цели 15 год се борам со вишок од 10 кила. Напоменувам дека работата ми е физичка и неможам да гладувам. Спортските активности се напорни за мојот р’бет. Хелп
vel_vi е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 06:33 PM   #12
кумата
Senior Member
 
Зачленет: Thu Jan 2008
Мислења: 330
Зададено Диети

не држам диета, никогаш не сум ни држела, и се надевам дека ни во иднина нема да имам потреба од диети
кумата е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 06:40 PM   #13
Minamina
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Mar 2008
Мислења: 1,685
Зададено Диети

Јас до сега немам држано диета
Само имам пробано два дена со протеинската диета и се откажав.
Немам вишок на килограми, имам константна килажа, само кога се омажив се поправив 5 кг и тогаш ја пробав таа протеинската сакав да си ја вратам килажата ама ништо.
Minamina е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 11:49 PM   #14
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Диети

Цитат:
Напишано од vel_vi
Давајте предлог. Цели 15 год се борам со вишок од 10 кила. Напоменувам дека работата ми е физичка и неможам да гладувам. Спортските активности се напорни за мојот р’бет. Хелп
Вел ви поголем проблем од мојот рбет здравје
бев парализирана и само лежев поради пукнатина на рскавицата на пршленот
орбитрекот и јогата ме спасуваат
јас не сакам да ја променам исхраната, здраво се хранам
10кг симнав со орбитрек
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 11:54 PM   #15
vel_vi
Moderator
 
Зачленет: Mon Jan 2008
Мислења: 2,222
Зададено Диети

Стварно сакам да вежбам ама ми е страв од укочување. Чисто се сомневам дека постои терапија што ќе ме дигне. Се хранам ужасно но ограничен ми е изборот а кога ќе стасам дома најчесто сум уморна да си спремам нешто така да јадам ѓубре
vel_vi е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-03-2008, 11:55 PM   #16
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Диети

затоа и купив орбитрек оти не сакам некаде да вежбам и немав време
вака кога ќе ми текне вежбам
немај гајле
консултирај се со лекар на почеток
мене лекар ми го препорача
пробај и со јога, потоа можеш и дома да ја вежбаш.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 28-03-2008, 10:40 AM   #17
Astra
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Feb 2008
Мислења: 16,187
Зададено Диети

Вел ви и јас го имам истиот проблем.Мрза сум страшна. Но во суштина се работи за проблемот на имање „воља’’.
Убаво Аркана што спомна, јогата е навистина супер за одржување на телото и во доста сегменти може да помогне.Јас ја практикував малце и беше ок додека одев.Таи Чи е исто убаво да се вежба, но е поралзично од јогата.Јогата се вежба на простирка лежечки, седешки или стоечки, зависно од асаната(вежбата). Таи Чи е пак она успорено движење, она што кинеизте го практикуваат на сабајле.Уф ова требаше на посебна тема да оди.
Аркана ќе го пробам ова со јаворов сируп и да видам што резултати после ќе имам.
__________________
Once upon a time.....
Astra е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 04:03 AM   #18
big4myth
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Sep 2008
Мислења: 1,401
Зададено Диети

Најважно е да се јаде нагладно...хехе
Диета е да јадеш квалитетно а тоа другото се вика гладување...Се се сведува на тоа дека во тек на денот мора да се внесат доволно протеини, хидрати и масти...Срцето и мозокот се примарни органи па кога гладувате, самиот организам за да ги заштити нив се претвора во масти и целото тело омекнува...
Најголем проблем е тоа што квалитетното не е вкусно а вкусното не е квалитетно па на крај се останува на волјата Астра....Исто и за тренингот...Ама во секој случај квалитетна храна и тренинг се вовед во длабока старост....а и болестите сенамалуваат...Со правилна диета нема шекер во крвта, проблеми со притисокот, срцето, крвта па дури и главоболките исцезнуваат (вази само за слободните)хехе...
Во секој случај, ако на некој му треба помош...можам да помогнам...
Поздрав
__________________
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away.
big4myth е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 06:36 PM   #19
Morbid
Moderator
 
 
Зачленет: Thu Jul 2008
Мислења: 4,250
Зададено Диети

Цитат:
Напишано од vel_vi
Стварно сакам да вежбам ама ми е страв од укочување. Чисто се сомневам дека постои терапија што ќе ме дигне. Се хранам ужасно но ограничен ми е изборот а кога ќе стасам дома најчесто сум уморна да си спремам нешто така да јадам ѓубре
Треба за ова да се консултираш со нутриционист кој ке ти препише режим на исхрана а не диета.Нема гладување.Туку според крвната слика ке ти одреди што треба икако да јадеш.Помага а патем и исчезнуваат болести,настинки грипови поради големата конзумација на овшје и зеленчук.Не само што ке смалиш тежина без гладување туку и без никаква физичка активност.Ти го кажувам ова оти го испробав

Ако ти треба некој совет плус или да те упатам пиши ми ПП
__________________
.
Morbid е офлајн   Одговор со цитат
Старо 22-09-2008, 07:41 PM   #20
big4myth
Senior Member
 
 
Зачленет: Sun Sep 2008
Мислења: 1,401
Зададено Диети

Nema potreba od krvna slika...Dovolno e dase hranis zdravo ...se ke si dojde na svoe mesto....Ke se vrati slikata a i tonot...
Ne e voopsto pametno da se izbegnuva fizickata aktivnost...
Se smetam za dovolno kompetenten da pomognam ako mu treba toa nekomu...Sum go probal toa na sebe a i na mnogu drugi i raboti besprekorno...Patem...toa sto go znam e direkno od vrvni sportski svetski nutricionisti i licni treneri...
__________________
Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away.
big4myth е офлајн   Одговор со цитат
Одговор

Алатки за тема

Правила на пишување
Ти не можеш да отвораш нови теми
Ти не можеш да одговараш на постови
Ти не можеш да постираш додатоци
Ти не можеш да ги едитираш твоите постови

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 03:21 PM.
Copyright ©2006 - 2014, Taratur.com