Таратур Форуми
Почетна | За нас | Контактирајте не
 
Quick Member Login:
Forgot password?
Forum Statistics:
Forum Members:
Total Threads:
Total Posts:


There are users
currently browsing forums.
You don't appear to be registered. Click here to register
Search the forums:

Таратур Форуми » Живот » Таратур меана » Рецепти за тесто и тестенини

Одговор
 
Алатки за тема
Старо 15-02-2007, 08:43 AM   #1
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Рецепти за тесто и тестенини

ве еден од моите зависности...
Прекрасните колачиња што се прават во посебни калапи, како чашки, оригинални англиски.

Еве неколку рецепти:

Ќе ги напишам на хрватски, кој има проблем со нешто нека праша

ČOKOLADNI MAFINI mamme san, zvani PRESEDAN

redom stavljati i miješati:
8 dag maslaca (margarina)
15 dag šećera
2 jaja
18 dag kiselog vrhnja
25 dag brašna (oštro)
1 prašak za pecivo
2 jušne žlice kakaoa
15 dag čokolade – grubo rezane ili čokoladnih kapljica (ja sam stavila manje)

Овие ни се омилени.
****

HIPERČOKOLADNI MAFINI ZA NAJVEĆE ČOKOLADOLJUPCE
by apricot


Sastojci:
1 šalica zobenih pahuljica (ili muessli s čokoladom)
1 šalica kiselog mlijeka
¼ šalice čokoladnog mlijeka (ono gušće, iz bočice)
1 šalica brašna
1 žličica praška za pecivo
½ žličice soli
½ žličice sode bikarbone
1 jaje
1/2 šalice "kraš-ekspresa" (to je umjesto šećera)
¼ šalice ulja
1 šalica natrgane mliječne čokolade ili čokoladnih kapljica ili pomiješano
malo nutele
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 15-02-2007, 08:52 AM   #2
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Мафини (Muffins)

заборавив да ставам линк на изворот
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=21764
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-02-2007, 09:08 AM   #3
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Рецепти за тесто и тестенини

Значи еве тема за сите обожаватели на пецива и теста...

Прво, рецепт за леб

Интегрален леб

500 грама интегрално пченично брашно
200 грама бело брашно
1 квасец
1 лаж. сол
1 лаж. шеќер
млака вода по потреба

Подготовка:
двата типа брашно се мешаат со лажица, се додава солта. Квасецот се подготвува со шеќерот и 1 лаж. брашно се додава млака вода и се чека да стаса. Потоа се тура во брашното и добро се измесува. Се остава да кисне скоро 1 час, да ја надмине првата големина се формира и се пече во набрашнет плех. добар апетит!!!
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 24-02-2007, 11:03 AM   #4
betty
Senior Member
 
Зачленет: Wed Feb 2007
Мислења: 287
Зададено Тесто

Domasni kroasani

250ml.kiselo mleko
250 ml.presno mleko
1 svez kvasec
2 belki
1 laz.sol,2 laz.seker,1 fildzance maslo
brasno okolu 1 kg.

2 zolcki za premackuvanje
100gr.susam

1 mararin

Od gorenavedenite sostojki zamesuvame testo i potoa lo delime na 24 topcinja.Sekoe se rasukuva i se premackuva so margarin i se redat tri kupcinja po osum koricki,se ostava da postoi vo frizider 15 min.i sekoe kupce se rasukuva vo golema kora koja se sece na 16 parcinja i se vitkaat kiflicki.Potoa se premackuvaat so zolcka i susam i se ostava da postoi 1h, pred pecenjeto vrz sekoe se stava po edno parce margarin.Se pece vo zagreana rerna.Se sluzi so ruska salatka po moznost.Dobar apetit!
__________________
so svoj kamen po glava
betty е офлајн   Одговор со цитат
Старо 24-02-2007, 11:04 AM   #5
betty
Senior Member
 
Зачленет: Wed Feb 2007
Мислења: 287
Зададено Мафини (Muffins)

Ama ajde da pisuvame originalmi receptcinja,a ne vaka so prepisuvane
__________________
so svoj kamen po glava
betty е офлајн   Одговор со цитат
Старо 26-02-2007, 09:51 AM   #6
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Мафини (Muffins)

Договорено..има и оригинални..а ќе чекам и од тене
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 07-03-2007, 01:32 PM   #7
betty
Senior Member
 
Зачленет: Wed Feb 2007
Мислења: 287
Зададено Тесто

Нешто баш ми се пријаде пирошки.Дајте рецепт!
__________________
so svoj kamen po glava
betty е офлајн   Одговор со цитат
Старо 07-03-2007, 01:46 PM   #8
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Тесто

utre, deneska me zeza kompjuterov.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 07-03-2007, 02:27 PM   #9
betty
Senior Member
 
Зачленет: Wed Feb 2007
Мислења: 287
Зададено Тесто

Добро ама пази работава не е баш за чекање
__________________
so svoj kamen po glava
betty е офлајн   Одговор со цитат
Старо 09-03-2007, 09:13 AM   #10
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Тесто

Вчера немаше таратур, па затоа еве денеска

Пирошки со месено тесто

Тесто:
1 јајце
500 гр. брашно
1 чаша јогурт
1 квасец (сув или свеж сеедно) ама растворен во пола чаша топло млеко со 1 лашиче шеќер и едно брашно
пола стопен путер, околу 125 гр.
и вода по потреба (ама нема да ти треба)

Го замесуваш убаво тестото, нека биде помеко и го оставаш да кисне.
После киснењето го сучиш во кора и ја сечеш на правоаголници кои ги полнеш со фил по избор.

јас го правам овој фил

3 варени јајца ситно сецкани
скоро пола тегла ситно сецкани корнишони
околу 300 грама сирење и/или кашкавал
мајонез

Ги формираш и ги мешашв во брашно + јајце + презла и пржиш на врело масло..

Откако почнав здраво да се хранам, јас не ги пржам туку ги печам како кифли, без овој преливов со презла. и ги правам од интегрално и ржано брашно.


Пирошки од палачинки


Наместо тесто да месиш, можеш да ги полниш готовите палачинки, постапката е иста.
Ако јадеш салами/шунки стави во филот. Јас дека не јадам затоа и ги немам.

Добар апетит.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 26-03-2007, 10:12 AM   #11
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Мафини (Muffins)

Овие екстра чоколадни ги правев пак
наместо чоколадо за гот5вење ставив со топени лешници, а и додадов еурокрем..
мљац, уживавме
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 27-04-2007, 09:44 AM   #12
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Одг: Мафини (Muffins)

Ќе си ги пофалам уште еднаш чоколадните мафини...сега со чоколадо за готвење и еурокрем...
пробајте нема да зажалите...
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-06-2007, 09:17 AM   #13
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Одг: Мафини (Muffins)

Пак го модифицирав малку рецептов. Сега целото чоколадо го исеков на крупни коцки и ставив печени лешници. Баш беа супер.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-09-2007, 11:21 AM   #14
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Крофни

(дури ги чекаме тие кај Бети)
ова е мојот рецепт

1 кг брашно
1 квасец
400 мл млеко
150 мл масло
3 јајца
200 грама шеќер
пола лажиче сол
1 пакетче ванилин шеќер


се меси тесто од наведените состојки (се разбира квасецот да се подготви претходно), се остава да кисне околу 1 час. по киснењето се размесува и пак се кисне околу пола саат. се сучи кора со дебелина од 1.5 см и се прават фигури со чаша. се оставаат да киснат. се пржат во врело масло.
одозгора може шеќер во прав или чоколаден прелив.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-09-2007, 01:48 PM   #15
узо
Administrator
 
 
Зачленет: Tue May 2007
Мислења: 46,940
Зададено Крофни

звучи вкусно уште да ни дадеше по една со кафето мхмхмх
__________________
сакам да сум она што бев , кога сакав да бидам она што сум
узо е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-09-2007, 08:59 PM   #16
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Крофни

можеш да пробаш да замесиш, не се лутам...
за со кафето не останаа
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 05-09-2007, 09:15 PM   #17
praska
Senior Member
 
Зачленет: Wed Aug 2007
Мислења: 806
Зададено Крофни

ke probam da gi napravam
praska е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-09-2007, 12:01 PM   #18
betty
Senior Member
 
Зачленет: Wed Feb 2007
Мислења: 287
Зададено Крофни

Ne mi prajte vaka oti me faka strv,a ne cini
__________________
so svoj kamen po glava
betty е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-09-2007, 04:53 PM   #19
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Крофни

Бети немаш гајле..
Праска јави како ти се погодија
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 08-09-2007, 08:14 PM   #20
praska
Senior Member
 
Зачленет: Wed Aug 2007
Мислења: 806
Зададено Крофни

Prekrasni bea . Maz mi si gi polnese i so krem . Malku poveke shuplivi bea .
praska е офлајн   Одговор со цитат
Одговор

Алатки за тема

Правила на пишување
Ти не можеш да отвораш нови теми
Ти не можеш да одговараш на постови
Ти не можеш да постираш додатоци
Ти не можеш да ги едитираш твоите постови

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 03:57 PM.
Copyright ©2006 - 2014, Taratur.com