Таратур Форуми
Почетна | За нас | Контактирајте не
 
Quick Member Login:
Forgot password?
Forum Statistics:
Forum Members:
Total Threads:
Total Posts:


There are users
currently browsing forums.
You don't appear to be registered. Click here to register
Search the forums:

Таратур Форуми » Живот » Таратур меана » Рецепти за десерти : колачи, торти

Одговор
 
Алатки за тема
Старо 15-05-2007, 11:57 AM   #1
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

Еве ви еден супер десерт. Лесен за подготовка и сладок по вкус, се надевам, за тоа треба да се изјаснат Лавот и Теомина.

Значи ви требаат 5 високи чаши исплакнати со ладна вода.
Потоа 1 пудинг од ванила
1 шлаг пена (не слатка павлака)
пола килограм јагоди
2 лажици шеќер, јас користам кафен
1 чоколадо по вкус

Прво се вари пудингот според упатствата. Па се матка шлагот.

На дното од чашата се става пудинг (околу 2 лажици). Потоа се ставаат сечканите јагоди, па шлагот, па пак јагоди и се завршува сошлаг. Одозгора се ставаат парчињата сецкано чоколадо. Пред конзумирање треба да стои малку во фрижидер.
На здравје!
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 15-05-2007, 08:05 PM   #2
Lavot
Senior Member
 
 
Зачленет: Thu May 2006
Мислења: 4,602
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

прекрасно евровизиско доживување мхмхмхмхмм
__________________
Таратур
Lavot е офлајн   Одговор со цитат
Старо 15-05-2007, 09:12 PM   #3
Theomina
Senior Member
 
Зачленет: Sat Nov 2006
Мислења: 1,220
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

Цитат:
Напишано од Lavot
прекрасно евровизиско доживување мхмхмхмхмм
Значи го цитирам Лавот, мхмхмхммм, ама уживавме, и сакав и да му го бојкотирам зборот „евровизиско“, ама ми текна дека вечерта му го испив и пивото, па... јас - ќе си молчам
Theomina е офлајн   Одговор со цитат
Старо 16-05-2007, 11:26 AM   #4
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

фала, фала
ќе направам пак кога ќе се видиме пак
или ќе измислам некој друг, ама Теомина ќе мора да му даде име.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 24-10-2007, 12:29 PM   #5
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

Значи едноставно и слатко...
1 чаша просо се вари во 2,5 чаши вода. се остава малку да излади
1 чаша суво грозје се става во малку млеко (или кравјо или оризово или соино, како кој користи) да отстои
1 чаша кокос исто да отстои во млеко
по желба пржени лешници/бадеми/ореви или друго свежо или сушено овошје
нешто за засладување, јас користев нерафиниран шеќер малку.
се меша се и се става во мали садови. Може да играте со формите.
Преубаво е...
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 17-01-2008, 06:16 PM   #6
riste_oh
Senior Member
 
Зачленет: Sat Jan 2008
Мислења: 361
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

абе глеам овде за све сте отвориле тема ама десерт имавте забораено
па ево јас отворив
јас за десерт ви предлагам палчинки со ајрокрем и ореви
__________________
see you laters crokodails
riste_oh е офлајн   Одговор со цитат
Старо 17-01-2008, 09:51 PM   #7
dimos
Senior Member
 
Зачленет: Fri Jun 2006
Мислења: 1,129
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

аааах,не само предлог,ајде колку јајца чуда и се остало да се спремат
dimos е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-01-2008, 09:06 AM   #8
Arkana10
Administrator
 
 
Зачленет: Mon May 2006
Мислења: 11,909
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

немаме тема оти имаме разни теми за колачиња.
*
Темите вечера и ручек ги отворивме не да ве контролираме што јадете, туку да не инспирира нешто кога не знам што да зготвам.
да биде појасно.
__________________
Зошто и што бојкотирам - клик
***
Bene Gesserit
Arkana10 е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-01-2008, 07:56 PM   #9
~Tattoo Beauty~
Senior Member
 
Зачленет: Mon Jan 2007
Мислења: 3,573
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

сладолед имам секогаш па ури и за НГ незнам премногу го сакам сладоледот милсам дека и само со тоа можам да опстанам
~Tattoo Beauty~ е офлајн   Одговор со цитат
Старо 18-01-2008, 09:21 PM   #10
dimos
Senior Member
 
Зачленет: Fri Jun 2006
Мислења: 1,129
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

Е тука ке се согласам со тебе,сладолед си е сладолед
dimos е офлајн   Одговор со цитат
Старо 19-01-2008, 12:52 AM   #11
узо
Administrator
 
 
Зачленет: Tue May 2007
Мислења: 46,940
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

на пример од кај џино мхмхмх
__________________
сакам да сум она што бев , кога сакав да бидам она што сум
узо е офлајн   Одговор со цитат
Старо 19-01-2008, 07:46 PM   #12
~Tattoo Beauty~
Senior Member
 
Зачленет: Mon Jan 2007
Мислења: 3,573
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

Цитат:
Напишано од dimos
Е тука ке се согласам со тебе,сладолед си е сладолед
така така....
~Tattoo Beauty~ е офлајн   Одговор со цитат
Старо 19-01-2008, 08:30 PM   #13
Kathy
Senior Member
 
 
Зачленет: Fri Dec 2006
Мислења: 692
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

кога сме кај џино - сорбето (како најдобар дижестив)

мислам е со вотка, јогурт, лимон, и поубаво е со кршен лед, ама не ме држете за рецепт
__________________
Тоа што тешко се добива, повеќе се сака!!!
Kathy е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-01-2008, 03:58 PM   #14
~Tattoo Beauty~
Senior Member
 
Зачленет: Mon Jan 2007
Мислења: 3,573
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

baklavaa
~Tattoo Beauty~ е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-01-2008, 04:47 PM   #15
узо
Administrator
 
 
Зачленет: Tue May 2007
Мислења: 46,940
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

домашен колач денеска за десерт
__________________
сакам да сум она што бев , кога сакав да бидам она што сум
узо е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-01-2008, 08:55 PM   #16
kelaf
Moderator
 
 
Зачленет: Sat Nov 2007
Локација: Skopje -N.Lisice
Мислења: 4,701
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

Милка чоколадо од пакетчињата на керками
kelaf е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-01-2008, 09:10 PM   #17
узо
Administrator
 
 
Зачленет: Tue May 2007
Мислења: 46,940
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

Цитат:
Напишано од kelaf
Милка чоколадо од пакетчињата на керками
срам те било кога ке порасне ке и кажам дека и ги земаше чоколадите
__________________
сакам да сум она што бев , кога сакав да бидам она што сум
узо е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-01-2008, 09:13 PM   #18
kelaf
Moderator
 
 
Зачленет: Sat Nov 2007
Локација: Skopje -N.Lisice
Мислења: 4,701
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

па нејаде мала е ке батишат
kelaf е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-01-2008, 09:17 PM   #19
узо
Administrator
 
 
Зачленет: Tue May 2007
Мислења: 46,940
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

тогаш да и напишеш приемница и кога ке потпорасне да и купиш други
__________________
сакам да сум она што бев , кога сакав да бидам она што сум
узо е офлајн   Одговор со цитат
Старо 21-01-2008, 09:18 PM   #20
kelaf
Moderator
 
 
Зачленет: Sat Nov 2007
Локација: Skopje -N.Lisice
Мислења: 4,701
Зададено Рецепти за десерти : колачи, торти

Сакам нејкам ке купувам татко сум
kelaf е офлајн   Одговор со цитат
Одговор

Алатки за тема

Правила на пишување
Ти не можеш да отвораш нови теми
Ти не можеш да одговараш на постови
Ти не можеш да постираш додатоци
Ти не можеш да ги едитираш твоите постови

BB кодот е вклучен/и
Смешковците се вклучен/и
[IMG] кодот е вклучен/и
HTML кодот е исклучен/и

Скокни до форум


Часовите се според зоната GMT +2. Времето сега е 08:32 PM.
Copyright ©2006 - 2014, Taratur.com